Pasaules panorāma

Bavārija atceļ "Oktoberfest"

Pasaules panorāma

Liesmo Černobiļas slēgtā zona

Covid-19 ēra fotogrāfiskajā atmiņā

Fotogrāfijas, kas kļūst par Covid-19 ēras liecībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Attēli, kas pasaka vairāk par vārdiem, – šādas foto liecības radušās daudzos globāli nozīmīgos notikumos – karos, revolūcijās, krīzēs, uzplaukumos. Arī Covid-19 pandēmija pasaulē kļuvusi par iemeslu daudziem spēcīgiem fotomirkļiem, kas raksturo šā laika realitāti, grūtības un trauslumu.

Mediķu pāris

Bens Keijers un Mindija Broka – dzīvesbiedri, mediķi un nu jau partneri pašaizliedzīgā misijā. Kolēģa nofotografēti satikšanās brīdī starp saspringta darba stundām. Mindija un Bens strādā operāciju zālē Tampas slimnīcā ASV, un viņu uzdevums ir pievienot slimniekus elpināšanas caurulei. Tas ir riskants brīdis, jo nākas atrasties tuvu pacientiem, no kuriem ikviens var būt inficēts ar Covid-19.

Bens rādu kādu fotogrāfiju: "Daudzi runā par šo fotogrāfiju. Kādēļ tā ir tik svarīga? Mēs domājam, ka tā ikvienam ir simbols, jo mēs visi patlaban pārdzīvojam vienu un to pašu drāmu, bet šis uzņēmums vēsta par cerību un mīlestību.”

Mindija un Bens šim darbam pieteicās brīvprātīgi, jo lielā riska dēļ slimnīcas vadība aicināja izveidot īpašu “elpceļu komandu”. Torīt, braucot uz darbu, abi sastrīdējās par sīkumiem – kādu radio staciju izvēlēties, kurš nomazgās traukus. Bet saprotot, kādā briesmu ēnā dzīvo, operāciju pārtraukumā aizgāja viens otru satikt.

“Šeit pilnīgi noteikti ir cits stresa līmenis. Cilvēki, ar kuriem tu ikdienā strādā kopā, ir uztraukušies, un arī tu pats. Vai šī diena būs tā, kad inficēšos?” stāsta Bens Keijers.

Mindijas un Bena fotogrāfija nokļuva internetā, aplidoja pasauli, kļūdama par vienu no tiem uzņēmumiem, kas ieies vēsturē, raksturojot Covid-19 krīzi.

ASV mediķi Bens Keijers un Mindija Broka, 2020.gada aprīlis.
ASV mediķi Bens Keijers un Mindija Broka, 2020.gada aprīlis.

Ārsts - trauksmes cēlējs

Šo krīzi raksturo fotogrāfijas no daudzām pasaules valstīm. Piemēram, Ķīnas ārsta Li Veņļana portrets, kurš faktiski simbolizē vīrusa krīzes sākšanos. Viņš bija trauksmes cēlējs - tas, kurš pirmais brīdināja par vīrusa iespējamu izplatīšanos. Varas iestādes pret ārstu ierosināja izmeklēšanu par “baumu izplatīšanu”, bet jau pēc mēneša Li Veņļans pats inficējās ar vīrusu un nomira.

Ķīnas ārsta, trauksmes cēlēja Li Veņļana portrets, kurš pats inficējās ar vīrusu un nomira.
Ķīnas ārsta, trauksmes cēlēja Li Veņļana portrets, kurš pats inficējās ar vīrusu un nomira.

Slimnīcas Ķīnā un Itālijā

Vēsturē paliks arī fotogrāfija, kurā no putna lidojuma dokumentēta milzu tempā celtā ārkārtas slimnīca vīrusa izcelšanās epicentrā Uhaņā. To pabeidza desmit dienās. Martā, kad inficēto skaits Ķīnā bija būtiski krities, slimnīcu slēdza, filmējot, kā mediķi demonstratīvi noņem maskas.

Covid-19 dēļ uzceltā slimnīca Uhaņā.
Covid-19 dēļ uzceltā slimnīca Uhaņā.

Bet tobrīd par jauno slimības centru jau bija kļuvusi Eiropa, Itālija. Par tās smagumu vēstīja šokējošas fotogrāfijas no Bergāmo slimnīcas – pie elpināšanas sistēmām pievienoti pacienti. Tas bija brīdis, kad Itālija izsludināja pilnīgu izolēšanos 60 miljonu iedzīvotāju lielajai nācijai.

Mediķi un mūziķi

Fotogrāfijā no Spānijas savukārt iemūžināta ārkārtas apstākļos strādājošo mediķu drāma. To simbolizē medmāsa, kas ietērpusies plastmasas atkritumu maisos, jo pietrūcis aprīkojuma.

Bet franču tenors Stefans Senešāls dokumentēts brīdī, kad sniedz muzikālu priekšnesumu pa sava dzīvokļa logu Parīzē. Tobrīd piespiedu izolācijā jau atradās miljoniem cilvēku pasaulē, un muzikāli priekšnesumi, dejas vai pat distancēti pikniki uz balkoniem Eiropas pilsētās jau kļuvuši par cilvēciskās saskarsmes un nepadošanās simbolu.

Franču tenors Stefans Senešāls sniedz muzikālu priekšnesumu pa sava dzīvokļa logu Parīzē. 2020.gada...
Franču tenors Stefans Senešāls sniedz muzikālu priekšnesumu pa sava dzīvokļa logu Parīzē. 2020.gada aprīlis

KONTEKSTS:

Pasaulē ar koronavīrusu Covid-19 inficējušies jau gandrīz 3 miljoni cilvēku, upuru skaits pārsniedz 200 000. Vissmagākā situācija vēl joprojām ir ASV, savukārt Eiropā vīruss patlaban visstraujāk izplatās Lielbritānijā. Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti