FOTO un VIDEO: Krievijā notiek protesti pret korupciju valdībā

Krievijā vairākās pilsētās svētdien, 26. martā, notiek protesti pret korupciju valdībā. Tiek ziņots, ka Maskavā policija par dalību nesankcionētā mītiņā aizturējusi vairāk nekā 700 cilvēkus. Viņu vidū ir arī viens no akcijas organizatoriem, opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs. 

Navaļniju Krievijas policija aizturējusi protestu laikā Maskavas centrā. Protestētāji mēģināja nepieļaut, ka policija viņu aizved, bet nesekmīgi. Navaļnijs tviterī pēc aizturēšanas aicināja pārējos protestētājus turpināt demonstrāciju, piebilstot, ka viņam viss esot kārtībā.

Tīmekļa ziņu vietnes un sociālie mediji vēstīja, ka demonstrācijas notiek daudzās pilsētās, sākot no Vladivostokas Krievijas galējos dienvidaustrumos un beidzot ar Jekaterinburgu Urālos.

Cilvēkus protestēt pamudinājusi Navaļnija publiskotā informācija par Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva bagātībām, kas iegūtas nelegālā ceļā.

Navaļnijs:protesti plānoti 99 Krievijas pilsētās

Navaļnijs savā oficiālajā tīmekļa vietnē iepriekš paziņoja, ka protesti plānoti 99 Krievijas pilsētās, taču 72 no tām varasiestādes demonstrācijas nav atļāvušas.

Varasiestādes arī izdarījušas spiedienu uz studentiem, lai atturētu tos no piedalīšanās protestos, norādīja Navaļnijs. Vairākās pilsētās mācību iestādēs tādēļ svētdien pat ieplānoti eksāmeni.

"Visa valsts ir nogurusi no korupcijas šādā apmērā. Medvedevu vajadzēja atlaist, tiklīdz šīs ziņas parādījās," norādīja viena no protestētājām Maskavā.

Vairākās pilsētās, kur demonstrācijas nav atļautas, protestēt gribētāji aizturēti. Mediji vēstīja, ka aizturēšanas veiktas arī Vladivostokā, kur demonstrācijā piedalījušies aptuveni 700 cilvēki.

 

Nesankcionētas demonstrācijas arī Maskavā

Maskavas pilsētas vadība atteicās saskaņot gājienu pilsētas centrā, un tādēļ Navaļnijs mudināja cilvēkus vienkārši doties pastaigā bez plakātiem.

Viens no opozīcijas politiķiem Dmitrijs Gudkovs intervijā Krievijas neatkarīgajam televīzijas kanālam "Dožd" pasvītrojis, ka pastaigāties pa pilsētu neviens nevar aizliegt.

"Vara var darīt, ko vien tā vēlas, bet tai būtu jāsaprot viena vienkārša lieta: ja jūs vārāt katlu, bet nepaceļat vāku, lai izlaistu tvaiku, tad šis katls vienā brīdī uzsprāgs.

Lai gan šī ir neatļautā akcija, cilvēki vienkārši devās pastaigā, tik un tā te ir tik daudz ļaužu, desmitiem tūkstošu. Neviens nav nobijies, cilvēki ir atnākuši. Par ko tas liecina? Par to, ka daudziem pacietības mērs jau ir pilns. Te arī daudz jauniešu ir," teica Gudkovs.

Pēcpusdienā omonieši sāka aizturēt daudzus tā dēvētās pastaigas dalībniekus. Puškina laukumā kārtības sargi sākumā mēģināja sadalīt pūli mazākās grupās un tad arestēja cilvēkus. Vēlāk laukums tika pilnībā atbrīvots no cilvēkiem un protestētāji tika izstumti tuvējās šķērsielās. 

 

Maskavā, līdzīgi kā citās pilsētās, varasiestādes nav atļāvušas demonstrācijas, un galvaspilsētā plānotā mītiņa norises vietā pastiprināta policijas klātbūtne.

Tīmekļa vietne "OVD Info", kas seko līdzi aktīvistu aizturēšanai, ziņoja, ka Maskavā aizturēti vairāk nekā 700 cilvēki. Policija iepriekš ziņoja, ka aizturēti 500 cilvēki, tostarp Navaļnijs. Viņa atbalstītāji atklāja, ka Navaļnijam jau pirmdien būšot jāstājas tiesneša priekšā. 

Vietne "OVD Info" ziņoja, ka demonstrācijā piedalās tūkstošiem cilvēku.

Maskavas policija protestētāju skaitu aplēsusi uz septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem. Policija pielietoja asaru gāzi un stekus, lai izklīdinātu demonstrantus no Puškina laukuma.

Neskatoties uz dramatiskajiem notikumiem pilsētas centrā, Krievijas telekanāli par tiem klusēja.

Demonstrācijas arī Sanktpēterburgā un citviet

Jekaterinburgā demonstrācijā piedalījušies aptuveni 1000 cilvēku, Novosibirskā uz protestiem sapulcējušies aptuveni 2000 cilvēku, bet Krasnojarskā un Omskā - katrā aptuveni 1500, ziņoja vietējie mediji.

Sanktpēterburgā uz protestiem sapulcējās aptuveni 4000 cilvēku. 

Vairāki aizturētie ir arī Sanktpēterburgā, kur daļa protestētāju bija sapulcējušies laukumā pie Ziemas pils. Savukārt pārējie vienkārši pastaigājās dažādu sabiedriski nozīmīgu ēku virzienā.

Tiek ziņots, ka Krasnodarā pret akcijas dalībniekiem policija pielietoja dūmu sveces. Arī Vladivostokā vairāki desmiti ir nogādāti izolatorā.

Ir arestēti arī visi Pretkorupcijas fonda darbinieki, kuri atradās organizācijas birojā. Viņi tiek vainoti ekstrēmismā par protesta akciju pārraidīšanu internetā. 

Navaļnijs: Medvedeva bagātība no oligarhu kukuļiem

Navaļnija Korupcijas apkarošanas fonds apgalvo, ka Medvedevs bagātību ieguvis no oligarhu kukuļiem un valsts banku kredītiem.

Fonds nācis klajā ar gandrīz 50 minūtes garu filmu, kas vietnē "YouTube" skatīta vairāk nekā 11 miljonu reižu, bet Medvedevs to vēl nav komentējis.

Navaļnijs savā blogā apgalvo, ka fonda līdzstrādnieki atklājuši ļoti sarežģītu korupcijas shēmu, ar kuras palīdzību Medvedevs guvis materiālo labumu. Pētījuma autori noskaidrojuši, ka pastāv Medvedeva uzticības personu un radinieku organizētu labdarības un nekomerciālo fondu tīkls. Tie saņem oligarhu un valsts banku "ziedojumus". Palīdzības saņēmēji ir Medvedevs un viņa ģimene. Par šiem līdzekļiem tiek iegādāts nekustamais īpašums un cita veida īpašums gan Krievijā, gan ārvalstīs.

Navaļnija fonda informācija liecina, ka kopumā uz Medvedeva fondiem tikusi pārvesta nauda un īpašums 70 miljardu rubļu (1,1 miljarda eiro) vērtībā. Par šiem līdzekļiem tostarp uzcelta un uzturēta premjera muiža un agronomiskais komplekss "Mansurovo", premjera kalnu rezidence Sočos, vīna dārzi Anapā un Toskānā (Itālijā), lauku mājas Pļosā, Ivanovas apgabalā.

"Mēs visi esam redzējuši filmu, tajā sniegti konkrēti korupcijas piemēri un reakcijas nekādas," norādīja viens no protestētājiem Maskavā.

"Viņi zog un viņi melo, bet tauta ir pacietīga. Protesti ir pirmais pamudinājums tautai sākt rīkoties," piebilda jaunais vīrietis.

Gan Medvedeva, gan arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvji apgalvojumus par slēpto valdības vadītāja impēriju noliedz un dēvē par smieklīgiem. Tieši varas iestāžu reakcijas trūkums uz šiem atklājumiem arī kļuva par pamatu protesta akcijām daudzviet Krievijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt