Dienas notikumu apskats

Uzlabojumus reģionu sabiedriskajā transportā sola pēc trīsarpus gadiem

Dienas notikumu apskats

Saistībā ar teroraktu Mančestrā arestēti jau četri cilvēki

Trampa ierašanās Briselē – lielu drošības pasākumu pavadībā

FOTO: Trampa ierašanās Briselē – lielu drošības pasākumu pavadībā

Beļģijas galvaspilsētā Briselē ieradies ASV prezidents Donalds Tramps, lai piedalītos ceturtdien, 25.maijā, gaidāmajā NATO valstu vadītāju sanāksmē. Pilsētā ir pastiprināti drošības pasākumi.

Trampam šī ir pirmā diena uz Eiropas zemes, kopš ievēlēšanas amatā. Briselē viņš ieradies pēc Vatikāna apmeklējuma, kur tikās ar Romas pāvestu Francisku. Tā aizritējusi diplomātiski mierīgā gaisotne, lai gan Trampam un Romas pāvestam ir krasi pretēji atšķirīgi uzskati daudzos jautājumos, piemēram, par migrāciju.

Briseles centrā ielas tuvu ASV vēstniecībai ir pilnas bruņotu policistu, tiek kārtotas metāla barjeras, gatavībā militārās automašīnas, kas aizšķērsos ielas.

Te gaida ierodamies ASV prezidentu Donaldu Trampu ar viņa dzīvesbiedri Melāniju, kurus pavada plaša delegācija. ASV prezidents, kā ziņo vietējie Beļģijas mediji, atšķirībā no sava priekšteča Baraka Obamas, ir atteicies apmesties daudzstāvu viesnīcā „The Hotel”, kas atrodas netālu, un tā vietā paliks plašai publikai nezināmā vietā. Visticamāk, tas būs ASV vēstniecības apartamentos. Taču viesnīcā mitināsies viņa dzīves biedre Melānija ar pavadošo komandu.

Tramps tiksies ar Beļģijas Karali Filipu un premjerministru Šarlu Mišelu. Kamēr politiķi sarunāsies, Melānija karalienes Matildes pavadībā apmeklēs pazudušo bērnu meklēšanas centru.

Šī nav ASV prezidenta oficiāla vizīte Beļģijā, jo šeit viņš ieradies, lai apmeklētu Eiropas Savienības institūcijas un arī NATO sanāksmi, tādēļ oficiālas tradicionālās pieņemšanas līderim nebūs.

Trampu, līdzīgi kā Romā, arī Briselē sagaida ar protestiem. Vairāki tūkstoši cilvēku pulcējušies laukumā pie Ziemeļu stacijas un protestē pret Trampa politiku, izteikumiem, viņu vidū būs arī sieviešu tiesību, vides un pasaules miera aizstāvju.

Trampa aktīvākā diena būs ceturtdien, kad viņš piedalīsies NATO dalībvalstu līderu samitā, oficiāli apmeklējot arī Eiropas Savienības (ES) institūciju

– Eiropas Parlamenta, Eiropas Komisijas, ES Padomes un Eiropas Savienības Ārējās darbības dienesta līderus.

Bet vēl pirms došanās uz NATO samitu Trampam ir paredzētas divpusējas pusdienas ar Francijas jauno prezidentu Emanuelu Makronu.

ASV līdera ierašanās Eiropas centrā ir milzu fokusā, tā kā iepriekš Donalds Tramps ir kritizējis gan ES, iesaldējot arī tālākās sarunas par abu pušu brīvās tirdzniecības līgumu, gan arī NATO, sākotnēji saucot to par novecojušu organizāciju, bet vēlāk, pēc tikšanās ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu Vašingtonā, veltot tai atzinīgus vārdus.

Pārējās dalībvalstis sagaida, ka Tramps skaļi apliecinās ASV atbalstu aliansei un piektajam pantam, kas paredz - ja viena ir briesmās, pārējās valstis nāk palīgā.

Sagaidāmas arī aktīvas sarunas par investīcijām aizsardzības budžetā, kuras ASV prasa no daudz kūtrākajām Eiropas valstīm.

Arī terorisms, īpaši pēc notikumiem Mančestrā, būs augstu uzmanības fokusā, tieši par to, ko NATO kā organizācija var darīt vairāk. To arī trešdien, tiekoties ar medijiem Briselē, apstiprināja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs

„Mums ir vajadzīgi gan politiski, gan diplomātiski, gan juridiski un slepeno dienestu, kā arī militārie līdzekļi, un te NATO var spēlēt savu lomu. Un es sagaidu, ka NATO dalībvalstis vienosies darīt vairāk, lai cīnītos ar terorismu, īpaši pēc tā, ko esam pieredzējuši Mančestrā,” sacīja Stoltenbergs.

Jau ceturtdien vakarā īsi pēc NATO samita noslēguma Tramps atkal atgriezīsies Itālijā, Sicīlijā, kur piedalīsies G7 valstu sanāksmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti