FOTO: Nemieros Irānā pirmie upuri; valdība telefonos bloķē internetu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Irānā turpinās nemieri un protesti, un pienāk ziņas par pirmajiem upuriem. Valdība ir bloķējusi internetu mobilajos telefonos, lai apturētu iespēju izplatīt aicinājumus uz jaunām demonstrācijām. Revolucionārā gvarde ir pavēstījusi, ja protestētāji nerimsies, tad sastapsies ar dzelzs dūri.

Demonstrācijas sākās kā akcijas pret dārdzību un korupciju, bet tagad ir pāraugušas protestos pret valdību un prezidentu Hasanu Ruhani.

Nemieros Irānā pirmie upuri; valdība telefonos bloķē internetu
00:00 / 02:41
Lejuplādēt
Protestos Irānas rietumu pilsētā Dorūdā dzīvību ir zaudējuši divi cilvēki, vēsta mediji. Ziņu aģentūra „Reuters” vēsta, ka abi ir nošauti. Taču vietējās provinces gubernatora vietnieks apgalvo, ka drošības spēki uz cilvēkiem šāvuši neesot, bet atzīst, ka nelaime ir notikusi sadursmju laikā. Ir arī vairāki ievainotie.

Raidorganizācija BBC savā interneta mājaslapā ir publicējusi video ierakstu, kurā redzams, kā vairāki vīrieši  Dorūdas pilsētā jau satumsušajās ielās nes, domājams, sadursmēs ievainotos.

Nemieri un protesti turpinās arī citās Irānas pilsētās, kur demonstranti dedzina vietējo līderu un valdības vadītāju ģīmetnes. Demonstranti vēl sestdien uzbruka arī pašvaldības ēkai galvaspilsētā Teherānā, apgāza policijas automobili un dedzināja Irānas karogu par spīti tam, ka valdība brīdināja nepiedalīties "nelikumīgos saietos".

"Tie, kuri izraisīja vardarbīgos protestus, ir saistīti ar Irānas ienaidnieku grupējumiem. Viņi ļaunprātīgi izmantoja kibertelpu, izprovocējot vardarbību Irānas pilsētu ielās. Mēs laika gaitā sauksim," sacīja Irānas iekšlietu ministrs Abdulreza Rahmans Fazli.

Irānas revolucionārās gvardes vadība ir pavēstījusi, ka, ja protestētāji nerimsies, tad sastapsies ar dzelzs dūri. Valdība ir bloķējusi internetu mobilajos telefonos, lai apturētu iespēju izplatīt aicinājumus uz jaunām demonstrācijām.

Kopš ceturtdienas protesti, kas sākās kā demonstrācijas pret ekonomiskajām problēmām, dārdzību, korupciju, tagad ir pārauguši protestos pret prezidenta Hasana Ruhani varu, vainojot to līdzekļu izšķērdēšanā, atbalstot teroristiskus un reģionālus grupējumus un vairāk rūpējoties par ietekmi un konfliktiem ārvalstīs nekā kārtību un labklājību pašmājās. Irāna ir viena no aktīvākajām Sīrijas prezidenta Bašara al Asada militārajām atbalstītājām, kā arī Irānu apsūdz, ka tā atbalsta nemierniekus Jemenā un ietekmīgo šiītu grupējumu „Hezbollah” Libānā.

Protestus pret Ruhani atbalsta Baltais nams, kam ir ļoti sarežģījušās attiecības ar Irānu. ASV prezidents Donalds Tramps un Irānas līderis Hasans Ruhani personiski ir apmainījušies ar publiskiem kritiskiem tekstiem.

Savukārt citas Rietumu lielvaras un Eiropās Savienības vadība, kas līdz šim atbalsta Irānas prezidentu, pagaidām klusē un viedokli neizsaka. Irānas valdības pārstāvji oficiālajos medijos un tvitera vietnē ziņo, ka sola meklēt iespējas bezdarba samazināšanai. Bet protestu izraisīšanā vaino antirevolucionāros spēkus, proti, kuri vēlas, lai valstī atgriežas 70. gados gāztā monarhija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti