Folklenda salās notiek referendums par piederību Lielbritānijai (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Folklenda salās šodien un rīt notiek referendums par šo Atlantijas okeāna dienviddaļā esošo salu piederību Apvienotajai Karalistei.

Uz šīm salām pretendē arī Argentīna, kas tās dēvē par Malvinu salām. Folklenda salu valdība norādījusi, ka ar referendumu vēlas izbeigt teritoriālo strīdu par šīm salām starp Lielbritāniju un Argentīnu un tiek prognozēts, ka absolūts vairākums salu iedzīvotāju atbalstīs turpmāku dalību Apvienotajā Karalistē.

Folklenda salas apvienotās karalistes pakļautībā atrodas kopš 1833.gada, un briti tās epizodiski ir pārvaldījuši arī pirms tam. Salās dzīvo aptuveni 2500 iedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa ir britu izcelsmes. 1982.gadā tolaik militārās huntas pārvaldītās Argentīnas karaspēks okupēja Folklenda salas, taču Lielbritānija nosūtīja savu kara floti un salas atkaroja. Šajā karā gāja bojā gandrīz 900 abu valstu karavīri.

Četrus gadus pēc šī kara Folklenda salu iedzīvotājiem jau tika uzdots jautājums, vai viņi vēlas saglabāt savu statusu kā Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija, un toreiz balsojums bija apstiprinošs. Pašlaik salām ir pašnoteikšanās tiesības, bet Lielbritānija ir atbildīga par tādiem jautājumiem kā aizsardzība un ārlietas. Līdzīgi kā 1986. gadā arī šodien salu iedzīvotājiem tiek uzdots tāds pats jautājums un tiek prognozēts, ka iedzīvotāju atbalsts turpmākai dalībai Apvienotajā Karalistē būs gandrīz simtprocentīgs.

Salu valdības izplatītajā paziņojumā norādīts, ka Folklenda salu iedzīvotāji vēlas dzīvot paši savu dzīvi. Tomēr Argentīna ir paziņojusi, ka referenduma rezultātus neatzīs, jo uzskata salas par savu teritoriju, ko okupējusi Lielbritānija, bet salu iedzīvotājus - par kolonistiem, kam nav tiesību uz pašnoteikšanos. Valdības pārstāve Sukeja Kamerona intervijā televīzijas sabiedrībai CNN norādījusi, ka ar šādu retoriku Argentīna vēlas novērst uzmanību pati no savām problēmām.

Argentīnas valdība izmanto Folklenda salās notiekošo, lai novērstu uzmanību no valsts iekšējās problēmām. Īpaši aktuāli tas ir laikā, kad valstij ir nopietnas ekonomiskās problēmas.

Argentīnas un tās prezidentes Kristīnas Fernandesas de Kirhneres attiecības ar Lielbritāniju īpaši saasinājušās pēc 2010. gada, kad Argentīna paziņoja par starptautisko tiesību pārkāpšanu, Lielbritānijas uzņēmumiem sākot naftas iegulu izpēti Folklenda salu šelfā.

Britu premjerministrs Deivids Kamerons izvirzītās prasības gan noraida, paužot cerību, ka Argentīnas vadība tomēr beidzot ieklausīsies pašu Folklendu salu iedzīvotājos: "Folklenda salu nākotne ir jānosaka pašiem Folklenda salu iedzīvotājiem, kas reāli tur dzīvo. Visos gadījumos, kad viņiem ir jautāts viņu viedoklis, vienmēr ir atbalstīts viņu pašreizējais statuss Apvienotajā Karalistē. Es ceru, ka Argentīnas prezidente uzklausīs referendumā pausto viedokli un atzīst Folklenda salu iedzīvotāju tiesības lemt par savu nākotni. Un tik ilgi, kamēr viņi izlems palikt Apvienotās karalistes sastāvā, viņiem būs mans simtprocentīgs atbalsts."

Folklenda salu iedzīvotāji cer, ka apstiprinošais balsojums būs ne tikai pamatīgs pliķis Kristīnas Kirhneres sejā, bet arī vairos salu ietekmi un pieņemšanu uz starptautiskās skatuves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti