FIB kratīšanā Trampa Floridas rezidencē konfiscēti slepeni dokumenti

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģenti, veicot kratīšanu bijušā prezidenta Donalda Trampa rezidencē "Mar-A-Lago" Floridas štatā, ir atraduši un konfiscējuši dokumentus ar atzīmēm "ļoti slepeni", "slepeni" un "konfidenciāli". Par to liecina piektdien publiskotie izmeklēšanas dokumenti. Šī izmeklēšana saistīta ar ASV Spiegošanas likuma iespējamiem pārkāpumiem.

FIB kratīšanā Trampa Floridas rezidencē konfiscēti slepeni dokumenti
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Federālā izmeklēšanas biroja kratīšana bijušā prezidenta Donalda Trampa rezidencē Floridas štatā notika šo pirmdien, 8. augustā. Pirmais par to publiski paziņoja Tramps, nosodot notiekošo un nosaucot to par "prokuroru amatpārkāpumu". Gaisā virmoja dažādas spekulācijas par to, kāds ir šīs kratīšanas iemesls. Zināms, ka pret Trampu notiek vairākas izmeklēšanas. Viena no šīm izmeklēšanām saistīta ar to, ka viņš pēc sakāves prezidenta vēlēšanās 2020. gadā aizvedis sev līdz uz Floridu vismaz 15 kastes ar valdības dokumentiem. ASV Tieslietu ministrija izmeklē arī Trampa piekritēju iebrukumu ASV Kapitolijā 2021. gada 6. janvārī. Džordžijas štatā tiek izmeklēti Trampa mēģinājumi mainīt 2020. gada prezidenta vēlēšanu rezultātus, savukārt Ņujorkā tiek izmeklēta viņa biznesa prakse.

Orderis, kuru personīgi apstiprināja ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlends, pilnvaroja FIB veikt kratīšanu Trampa rezidences privātajā birojā un noliktavu telpās. Tas arī pilnvaroja FIB konfiscēt dokumentus un materiālus, kas "nelikumīgi piederēja" Trampam. ASV Tieslietu ministrija pieprasīja publiskot kratīšanas orderi, "ņemot vērā, ka bijušais prezidents publiski apstiprināja kratīšanas faktu, ņemot vērā apkārtējos apstākļus un būtisko sabiedrības interesi par šo lietu". Piektdien kratīšanas orderis un ar to saistītie materiāli pēc Floridas tiesneša lēmuma tika atslepenoti, un tie parādīja, ka FIB aģenti kratīšanā konfiscējuši ievērojamu daudzumu dokumentu. Kopumā izņemtas vairāk nekā 20 kastes ar mantām un 11 dokumentu kaudzes. Dokumenti ir ar atzīmēm "ļoti slepeni", "slepeni" un "konfidenciāli".

Tiek uzskatīts, ka Tramps ar šo dokumentu glabāšanu ir izdarījis trīs kriminālpārkāpumus, tostarp vienu pēc Spiegošanas likuma, kas kriminalizē nacionālās drošības informācijas nelikumīgu iegūšanu vai paturēšanu. Vēl pirms izmeklēšanas dokumentu publiskošanas laikraksts "The Washington Post" rakstīja, ka reida laikā meklēti arī dokumenti, kas saistīti ir kodolieročiem.

Tramps gan apgalvo, ka visi šīs kratīšanas laikā konfiscētie materiāli iepriekš bija "atslepenoti". Tieslietu eksperti brīdinājuši, ka potenciālās apsūdzības vēl ir neskaidras un Tramps var netikt turēts aizdomās par spiegošanu, lai gan orderis atsaucas uz Spiegošanas likumu. Tramps uzsvēris, ka kratīšana ir radikāli kreiso demokrātu uzbrukums, kuri izmisīgi negrib, lai viņš kandidētu uz prezidenta amatu 2024. gadā. To, ka tā ir politiskā izrēķināšanās pirms vēlēšanām, saka arī Trampa atbalstītāji. Turpina republikāne Elisa Stefanika: "Prezidents Donalds Tramps ir Džo Baidena visticamākais politiskais oponents 2024. gadā, un tas notiek laikā, kad atlikušas mazāk nekā 100 dienas līdz kritiskajām vidustermiņa vēlēšanām. FIB reids pret prezidentu Trampu ir pilnīga pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana."

Tikmēr FIB izmeklē "bezprecedenta" draudus biroja personālam un īpašumam, kas izteikti pēc kratīšanas Trampa mājā. Tiešsaistē izplatījušies divu aģentu vārdi, kuri parakstīja kratīšanas ordera dokumentus. FIB direktors Kriss Vrejs sacījis, ka birojs ir "modrs" un vajadzības gadījumā veiks izmaiņas drošības nodrošināšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti