Farmācijas uzņēmums «Merck» vēsta par efektīvu medikamentu Covid-19 ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Farmācijas uzņēmums “Merck & Co.” piektdien paziņojis, ka tam izdevies radīt medikamentu, kas ievērojami samazina risku smagi saslimt vai nomirt ar Covid-19. Pacientiem, kas pēc koronavīrusa infekcijas simptomu parādīšanās sāka lietot šo medikamentu, hospitalizācijas vai nāves risks sarucis par 50%.

Medikamenta nosaukums ir molnupiravirs. Tas iedarbojas, uzbrūkot enzīmam, ko Covid-19 izraisošais koronavīruss izmanto, lai vairotos. "Merck" cer, ka zāļu uzraugi pēc iespējas ātrāk apstiprinās šo medikamentu, lai to varētu sākt izmantot Covid-19 ārstēšanai.

Jālieto uzreiz pēc simptomu parādīšanās

Molnupiravirs ir lietojams orāli kapsulas veidā, kas ir būtiska priekšrocība. Citus medikamentus, ko pašlaik izmanto Covid-19 ārstēšanai, piemēram, “Remdesivir”, nākas ievadīt organismā ar injekciju vai intravenozi.

Veselības aizsardzības eksperti norāda, ka viegli pieejamas, mājas apstākļos lietojamas zāles pret koronavīrusu būs ļoti svarīgs līdzeklis, lai savaldītu Covid-19 pandēmiju. Šīs zāles varētu lietot uzreiz pēc simptomu parādīšanās, līdzīgi kā cilvēki lieto medikamentus pret gripu.

Molnupiravira tabletes būtu lietojamas piecas dienas, divreiz dienā. “Merck” vēsta, ka līdz šim veiktajos pētījumos medikaments bijis efektīvs pret visiem Covid-19 paveidiem, arī īpaši lipīgajiem gamma, delta un mu paveidiem.

“Līdz ar šiem rezultātiem mēs esam optimistiski noskaņoti, ka molnupiravirs var kļūt par svarīgu medikamentu cīņā pret pandēmiju un tas papildinās “Merck” unikālo mantojumu, radot jaunus līdzekļus cīņā pret infekcijas slimībām, kad tas visvairāk ir nepieciešams,” vēsta “Merck” prezidents Roberts Deiviss.

Būtisks sasniegums

“Merck” pētījumā bija iesaistīti 775 pacienti. Puse no viņiem saņēma molnupiravira tabletes, bet otrai pusei izsniedza nekaitīgas placebo tabletes. Visiem pacientiem bija vismaz viens riska faktors, kas veicina smagu saslimšanu ar Covid-19: vecums (virs 60 gadiem), liekais svars, diabēts vai sirds slimības.

No pacientiem, kas pēc Covid-19 simptomu parādīšanās sāka lietot molnupiraviru, mēneša laikā 7,3% bija nonākuši slimnīcā vai miruši, savukārt kontroles grupā, kas nelietoja attiecīgo medikamentu, šis rādītājs bija 14,1%.

“Tas pārspēja mūsu cerības, ko bijām likuši uz medikamentu šajā klīniskajā pētījumā. Hospitalizācijas vai nāves riska samazināšanās par 50% ir būtisks sasniegums,” spriež “Merck” viceprezidents Dīns Li.

Medikaments gan nav bijis iedarbīgs Covid-19 pacientiem, kas jau ir smagā stāvoklī un nonākuši slimnīcā.

ASV valdība jau apņēmusies iegādāties 1,7 miljonus devu šī medikamenta, kad to būs apstiprinājuši farmācijas nozares uzraugi. “Merck” sola, ka medikaments tiks piegādāts arī citām valstīm; līdz gada beigām varētu saražot 10 miljonus devu.

Darbu pie līdzīgu Covid-19 medikamentu radīšanas un apstiprināšanas turpina arī citas farmācijas kompānijas, piemēram, “Pfizer” un “Roche”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti