Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Daudzviet Eiropā atkārtots Covid-19 uzliesmojums

Panorāma

Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri: Baltija izrādīja līderību

Kā panākt Covid-19 vakcīnas pieejamību?

Farmācijas nozare: Iedzīvotāju nevēlēšanās vakcinēties varētu sarežģīt cīņu ar Covid-19

Eiropā pieaugošā saslimstība ar Covid-19 un atgriešanās pie stingrākiem ierobežojumiem nozīmē vēl tālāku ekonomiskās krīzes padziļināšanos. Tāpēc arvien nepacietīgāk tiek gaidīta Covid-19 vakcīnas izstrāde. Bet ne mazāk svarīgs ir jautājums – kā nodrošināt Eiropas iedzīvotāju piekļuvi šai vakcīnai.

Vakcīnas izstrāde un pieejamības nodrošināšana nav vienīgā sarežģītā lieta. Farmācijas industrijas pārstāvji atzina, ka iedzīvotāju nevēlēšanās vakcinēties varētu būt vēl viens izaicinājums.

"Uzticēšanās vakcīnām ir trausla daudzās Eiropas valstīs, un, protams, neviena medicīniska iejaukšanās nav  bez riska. Attiecībā uz Covid - mēs sāksim vēl nebijuša mēroga vakcinācijas kampaņu. Jā, var būt nevēlamas lietas, kas saistītas ar pašu vakcīnu, bet tikpat labi – tās var parādīties arī gadījumā, ja vakcinācija nebūtu notikusi. Tas, kā mēs kopīgi rīkojamies ar šiem nevēlamo notikumu ziņojumiem, būs galvenais, lai vai nu veidotu, vai arī mazinātu uzticību Covid vakcinācijai un, iespējams, vakcinācijai nākotnē," pauda Eiropas Farmācijas industriju federācijas  pārstāve Magdalena Rodrigesa de Azero.

Eksperti arī uzsvēra – Covid-19 nav pirmā globālā pandēmija, un tā noteikti nebūs arī pēdējā. Bet tā ir parādījusi starptautiskās sadarbības nozīmi globālo ārkārtas situāciju gadījumos, lai arī ar to neiet tik gludi.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir izveidojusi globālu iniciatīvu – COVAX, kas apvieno valdības, zinātniekus un ražotājus,  lai nodrošinātu, ka iespējamās Covid-19 vakcīnas sasniedz arī tos un tās valstis, kuras pašas nespēj izstrādāt vakcīnas vai tās nopirkt. Šajā iniciatīvā ir iesaistījušās 156 valstis, arī Eiropas Savienība, un tā pārstāv 2/3 no pasaules iedzīvotājiem. Bet divas lielās valstis tajā nav. ASV nepiedalās, jo uzskata, ka PVO kontrolē Ķīna. Un arī Ķīna šajā iniciatīvā nepiedalās.

Jaunizveidotais COVAX mehānisms tagad sāks oficiālu līgumu parakstīšanu ar vakcīnu ražotājiem un izstrādātājiem,  lai nodrošinātu 2 miljardu vakcīnu devu piegādi līdz 2021. gada beigām.

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels tikko paziņoja par došanos pašizolācijā, jo viņa drošībniekam atklāts Covid-19. Tas nozīmē, ka Mišels nevarēs vadīt ceturtdien un piektdien paredzēto Eiropadomi, kur visu 27 valstu vadītājiem bija jālemj arī par sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Tās pagaidām bloķē Kipra. Tagad viss pārceļas uz 1.-2. oktobri un jāteic, ka Eiropas nespēja uzsākt jau izstrādātās sankcijas no malas neizskatās labi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt