«Facebook», «Instagram», «WhatsApp» lietotājiem traucēta piekļuve pakalpojumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirmdien vakarpusē lieli traucējumi skāruši sociālo tīklu “Facebook”, “Instagram” un “WhatsApp” darbību, daudziem lietotājiem neizdodas piekļūt šiem pakalpojumiem. "Facebook" pagaidām neizpauž, kas izraisījis traucējumus.

Visas trīs sociālo tīklu lietotnes pieder “Facebook” un darbojas uz vienotas platformas. Iespējams, problēmas saistītas ar Domēnu nosaukumu sistēmas (DNS) darbību.

Izmeta sevi no interneta

Saskaņā ar vienu no versijām “Facebook” darbinieki veikuši BGP maršrutēšanas protokola atjaunošanas darbus, bet notikusi kāda kļūme un “Facebook” domēnu dati tika izņemti no interneta maršrutēšanas tabulām. DNS protokols tiek izmantots, lai pārveidotu ierindas lietotājam saprotamus domēnu nosaukumus, piemēram, “Facebook.com” vai "Instagram.com", par IP adresēm, kas tiek izmantotas savienojumu nodrošināšanai.

Ja nav pieejami DNS dati, tad interneta lietotāji nevar atrast pakalpojuma sniedzēja serveri, kas kļuvis “neredzams”. Interneta drošības eksperti spriež, ka “Facebook” faktiski ir “izmetuši” sevi no interneta.

Problēmas risināšanu apgrūtina tas, ka nedarbojas arī “Facebook” iekšējais tīkls, darbinieki nevar piekļūt savam e-pastam un citiem pakalpojumiem. Daudzi pat nevar iekļūt birojā, jo nedarbojas elektroniskās caurlaides.

Turklāt darbiniekiem, kas ir uz vietas birojā, neesot tiesību piekļūt serveriem un veikt nepieciešamās izmaiņas, savukārt tie, kam ir šādas tiesības, strādā attālināti, bet nevar pieslēgties serveriem nobrukušās sistēmas dēļ. Paredzams, ka problēmu atrisināšana varētu prasīt vēl vairākas stundas.

Interneta darbības traucējumi kļūst arvien biežāki

Lietotājiem, kas vēlas piekļūt “Facebook”, parādās paziņojums, ka mājaslapa nav pieejama. “WhatsApp” un “Instagram” mobilās lietotnes ir pieejamas, taču nerāda jaunu saturu un sūtītās ziņas.

“Mēs zinām, ka dažiem cilvēkiem ir grūtības piekļūt mūsu lietotnēm un produktiem. Mēs strādājam, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu normālu darbību. Atvainojamies par neērtībām,” vēsta “Facebook” pārstāvis Endijs Stouns.

"Facebook" līdzīgos gadījumos līdz šim nelabprāt publiskojis informāciju par tehnisko problēmu cēloņiem.

Interneta drošības eksperts Džeiks Mūrs sarunā ar "The Independent" stāsta, ka interneta servisu darbības traucējumi vērojami arvien biežāk un nereti liecina par kiberuzbrukumu, taču tas nenozīmē, ka tā bijis arī šajā gadījumā.

"Kā mēs redzējām šovasar gadījumā ar "Fastly" servisu, interneta lapu darbības pārrāvumi biežāk ir saistīti ar nepamanītu kļūdu programmatūrā vai cilvēka kļūdu," secina Mūrs.

Starp sabiedrības interesēm un lielāku peļņu "Facebook" vienmēr izvēlējies peļņu

Zīmīgi, ka tehniskas problēmas “Facebook” skārušas dienu pirms tam, kad uzņēmuma bijusī darbiniece Frānsesa Haugena izsaukta liecināt ASV Senātā par “Facebook” darbību. Haugena iepriekš bija anonīmi sniegusi informāciju laikrakstam “The Wall Street Journal”, bet tagad atklājusi savu vārdu.

Haugena svētdien sniedza interviju telesabiedrības “CBS” raidījumam “60 minūtes”, kurā stāstīja par “Facebook” īstenoto komercpraksi.

Haugena bija vērsusies pie varasiestādēm, norādot uz “Facebook” iekšējiem pētījumiem, kas liecina par “Facebook” un “Instagram” darbības negatīvajiem aspektiem: ar sociālo tīklu palīdzību bieži vien tiek izplatīta dezinformācija un naida runa, tie veicina sabiedrības polarizāciju, bet “Instagram” negatīvi ietekmē pusaudžu vecuma meiteņu garīgo veselību.

"Bieži vien bija interešu konflikts starp to, kas ir labi sabiedrībai, un to, kas ir labi "Facebook". Un šādos gadījumos "Facebook" atkal un atkal deva priekšroku savām interesēm, piemēram, nopelnīt vairāk naudas," savu bijušo darba devēju apsūdz Haugena.

“Facebook” pārstāvji uzskata, ka šie pārmetumi ir pārspīlēti.

"Facebook" tirgus vērtība sarukusi par 47 miljardiem dolāru

Kamēr “Facebook” cenšas atrisināt radušos situāciju ar sociālo tīklu nepieejamību visā pasaulē,

tā sauktajā "tumšajā internetā" parādījušās ziņas par 1,5 miljardu "Facebook" lietotāju datu tirdzniecību.

Iegūtie publiskie dati var tikt izmantoti, lai uz personām mērķētu dažāda satura informāciju, kā arī lai veiktu kibernoziegumus, piemēram, lietotāji var saņemt paziņojumu, kurā teikts, ka persona ir kaut ko laimējusi un, lai balvu saņemtu, ir jānoklikšķina uz ziņā esošās saites.

Šeit gan jāmin, ka pašlaik netiek vilktas paralēles starp abiem notikumiem.

Latvijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" LTV norādīja, ka ir lietas kursā par "Facebook" un tam piederošo servisu darbības pārtraukumiem. Pagaidām  esot pāragri izdarīt secinājumus, vai problēmām ir tehnisks raksturs vai tās ir saistītas ar trešo pušu iejaukšanos.

"Facebook" akciju kurss pirmdien krities par gandrīz 5%, kas nozīmē, ka uzņēmuma tirgus vērtība sarukusi par 47 miljardiem dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti