EZA eksperti negūst apstiprinājumu «AstraZeneca» ražoto Covid-19 vakcīnu saistībai ar trombozi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) nākusi klājā ar jaunu analīzi par iespējamo cēloņsaistību starp “AstraZeneca” ražoto vakcīnu pret Covid-19 un trombozi, norādot, ka nav gūts apstiprinājums par cēloņsaistību.

Eiropas Zāļu aģentūra bija piesaistījusi papildu ekspertus, kas analizējuši 62 trombozes gadījumus, no kuriem 44 ir no Eiropas. Tas ir, 44 trombozes gadījumus no tiem 9,2 miljoniem vakcinēto, kas saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu Eiropā.

Aģentūra uzsvēra, ka

nav gūts apstiprinājums par cēloņsaistību starp “AstraZeneca” poti un trombiem ne saistībā ar dzimumu, ne vecumu, ne slimības vēsturi.

Tas, ka vairāk šo gadījumi ir starp jaunām sievietēm, atbilst vispārējai statistikai. Šāda tromboze tiešām biežāk ir sievietēm 35–45 gadu vecumā arī bez vakcīnas. Un tieši šīs vecuma grupas sieviešu ir daudz starp medicīnas darbiniekiem, kas gada sākumā tika potēti.

Vienlaikus Eiropas Zāļu aģentūra norādīja, ka pētījumi tiks turpināti. Nākamnedēļ aģentūra sola ziņot par tālāko.

“”AstraZeneca” vakcīnai, balstoties uz spontānu ziņošanu Eiropas Ekonomikas zonā, ir 4,8 gadījumi uz miljonu, “BionNTech” vakcīnai, balstoties uz tiem pašiem kritērijiem, 0,2 gadījumi uz miljonu un “Moderna”, balstoties uz tiem pašiem kritērijiem, 0 gadījumu uz miljonu. Bet tas, visticamāk, atspoguļo faktu, ka šobrīd “Moderna” vakcīna tiek maz izmantota,” sacīja Eiropas Zāļu aģentūras vadītāja Emera Kuka.

Tikmēr Vācijā ar "AstraZeneca" izstrādāto Covid-19 vakcīnu rekomendēts potēt tikai tos cilvēkus, kuri ir vecāki par 60 gadiem. Šonedēļ pēc ārkārtas sanāksmes attiecīgu lēmumu piesardzības nolūkos pieņēma Vācijas federālo zemju veselības ministri.

Tas radījis bažas, ka vakcinācijas kampaņas temps var krietni palēnināties.

Vācijas kanclere Angele Merkele uzsvēra, ka šajā situācijā svarīgākais ir atklātība un caurskatāmība: “Šis nav jautājums - "AstraZeneca" vai nekas. Bet arī zinām, ka viss vakcinācijas process balstās uz vienu principu, un tā ir uzticēšanās. Mums jāspēj uzticēties vakcīnām.”

Vācijā 60 gadiem jaunāki cilvēki joprojām var potēties ar "AstraZeneca", taču "tikai pēc konsultācijas ar vakcinējošo ārstu un pēc individuālas riska analīzes un rūpīgas izskaidrošanas".  Šie lēmumi pieņemti pēc ziņām par 31 cerebrālo vēnu trombozes gadījums cilvēkiem, kas nesen saņēmuši šo “AstraZeneca” poti. Gandrīz visos gadījumos tās bijušas sievietes vecumā līdz 63 gadiem.

KONTEKSTS:

Latvijā marta vidū papildu piesardzības nolūkā uz laiku apturēja vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19. Tas darīts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām ES valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Dažas dienas vēlāk Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka  „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Līdz ar šādu rekomendāciju Latvija atsāka vakcināciju ar “AstraZeneca”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti