Aculiecinieks

Aculiecinieks. Elīna Āfrikā

Aculiecinieks

Aculiecinieks. Restaurators

Aculiecinieks. "Expo 2020" – globāla oāze tuksneša vidū

«Expo 2020» – Dubaija pārtop globālā oāzē tuksneša vidū

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Piecdesmit gadi pēc septiņu emirātu apvienošanās un aptuveni 20 gadi, lai no maza zvejnieku ciemata Dubaija pārtaptu par pasaules līmeņa metropoli, kas kā pirmā Tuvajos Austrumos var uzņemt globāla līmeņa izstādi – “Expo 2020”. Izstāde vienkopus pulcē dalībniekus no visas pasaules, un pirmajos mēnešos to apmeklējuši jau vairāk nekā 4 miljoni cilvēku. “Expo” ir kā globāla oāze tuksneša vidū, un tās tapšanu un norisi klātienē pētīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums “Aculiecinieks”.

Apvienotajiem Arābu Emirātiem ir tikai 50 gadu, bet jau pašlaik valsts var lepoties ar daudzām lietām, kādu nav citur, – augstākā ēka, lielākā lielizmēra lidmašīnu flote un pasaules mēroga kultūras un biznesa izstāde, kas pirmo reizi notiek kādā no Tuvo Austrumu valstīm. Šis būs stāsts par pasākumu, kura atklāšana tika pārcelta par gadu un, kas – gluži kā valsts – tapa vietā, kur bija tikai tuksnesis, kopīgi apvienojot idejas un redzējumu par nākotni.

Tehnologijas pat Covid-19 ierobežojumu kontrolē

Dubaijas ''Expo'' bija jānotiek jau pērn, bet Covid-19 pandēmijas dēļ lielākās biznesa un kultūras izstādes sākums tika pārcelts uz šo gadu. Tas deva papildu laiku gan celtniecības darbiem, gan arī nodrošināt visu nepieciešamo, lai ikviens viesis no visas pasaules var justies droši. Nedēļā, kad Apvienotajos Arābu Emirātos ir Latvijas Televīzija (LTV), tika paziņots, ka valsts sasniegusi 100% vakcinācijas aptveri, bet tas nenozīmē, ka Covid-19 šeit ir aizmirsts.

Ņemot vērā, ka masku lietošana “Expo” teritorijā ir obligāta, policijai un apsardzei palīdz īpaši roboti, kas cilvēkiem saka: “Lūdzu, uzvelciet masku!” Tiesa, dažkārt šāds robots izsauca pretējo reakciju – cilvēki sāk ņemt nost maskas, lai nedaudz šo robotu pakaitinātu.

Arī roku dezinfekcijas aparāti “Expo” teritorijā ir ik pēc 100 metriem gan publiskajā laukumā starp paviljoniem, gan arī iekštelpās. Gan LTV, gan ikvienam izstādes apmeklētājam nepieciešams uzrādīt Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu, vai arī negatīvu PĶR testa rezultātu, kurš, ieejot teritorijā, nav vecāks par 72 stundām. Nošķirti no publikas acīm šeit atrodas arī īpašas telpas, kurās uzturēties tiem cilvēkiem, kuriem ir radušās aizdomas vai arī apstiprināta saslimšana ar Covid-19. 

“Protams, pirmkārt, ir jāsaka, ka “Expo” atklāšana tika pārcelta par gadu, lai šeit rūpētos par ikvienu cilvēku un viņa veselības stāvokli, kā arī nodrošinātu to, ka šajā pasākumā var piedalīties cilvēki no visas pasaules. Mēs ieklausījāmies dažādās valstīs un viņu stāstos par problēmām, ar kurām nācies saskarties. Mēs vēlējāmies, lai ikviena nācija turpina šo ceļu kopā ar mums un atbrauc uz Dubaiju, lai svinētu mūsu inovācijas un sadarbotos risinājumu meklēšanā. Mēs esam priecīgi, ka šis lēmums bija pareizs un varam vienkopus uzņemt 192 dalībvalstis,” norādīja “Expo 2020” komunikācijas nodaļas vadītājs Muhameds Al Ansari.

Covid-19 protokols šeit, ņemot vērā gan viesus, kas bija ieradušies no visas pasaules, gan arī dažādu valstu līderus, kas ieradušies uz savas valsts nacionālās dienas svinībām, tiek rūpīgi pildīts, piemēram, jau pieminētās maskas, kuras var noņemt tikai, lai paēstu vai padzertos, kā arī iemūžinātu sevi pie kāda no krāšņajiem paviljoniem. 

Runājot par Covid-19, šī Persijas līča valsts, kā pirmā sasniedzot 100% vakcinācijas aptveri, ir kā vēl viens iedrošinājums tam, ka arī Covid-19 laikā ir iespējams sarīkot globālu pasākumu. 

Al Ansari atzīmēja: “Mēs esam priecīgi, ka pasaule ir parādījusi savu uzticēšanos Dubaijai, lai mēs visi kopā varētu izveidot šādu globālu pasākumu un arī šajā grūtajā laikā varētu visi būt kopā un, kā jau minēju, šeit ir dalībnieki no 192 valstīm, bet pirmajos mēnešos apmeklētāji ir bijuši no 185 valstīm. Tas parāda uzticēšanos mūsu veselības sistēmas ieteikumiem, un tas parāda arī uzticību “Expo” vēstījumā – savienot pasauli, lai radītu kaut ko skaistu mums visiem  neatkarīgi no tautības un etniskās piederības.”

Vienmēr paturot prātā ilgtspēju

Bez īpašā apsardzes robota, kurš gādā par “Expo” dalībnieku drošību, šeit ir arī mazs oranžs draugs, kurš parūpēsies par to, lai ikviens atrastu pareizo ceļu uz sev interesējošo paviljonu, kā arī uzzinātu par gaisa temperatūru. Neskatoties uz to, ka 438 hektāru lielā “Expo” teritorija radīta, atņemot daļu no tuksneša, “Expo” sevi piesaka kā ļoti ilgtspējīgu projektu, jo pēc nākamā gada 31. marta, kad noslēgsies “Expo”, šī vieta tiks pārsaukta par 2020. apgabalu – jaunu Dubaijas dzīvojamo rajonu, kurā fokuss tiks likts gan uz inovāciju radīšanu un ieviešanu, gan uz atjaunojamiem resursiem. 

Paši rīkotāji šo dēvē par Apvienoto Arābu Emirātu Silīcija ieleju. Al Ansari sacīja: “Mums pagāja aptuveni seši gadi, lai šo vietu uzceltu, un mēs esam pagodināti, ka esam spējuši radīt ko tādu, kas atbilstu visiem tiem mērķiem, lai varētu nodrošināt šāda veida pasākumu. Šis ir kaut kas tāds, kas paliks kā mantojums arī pēc pasākuma beigām. Tā būs nākotnes pilsēta, kas būs tehnoloģiski attīstīta un ilgtspējīga, kā arī tajā būs 80% no tā, ko jūs redzat pašlaik.”

Viena no vietām, kas šeit atradīsies arī turpmāk, būs multifunkcionālais un modernais konferenču centrs, kuru ieskauj īpaši enerģijas koki, vienlaikus tas ir kā saules enerģijas absorbētājs. Klāts ar vairāk nekā 4900 saules kolektoriem, tas gada laikā spēj saražot aptuveni 4 gigavatstundas elektrības, ar ko pietiktu aptuveni 900 000 mobilo telefonu uzlādei. 

Un uzsvars uz zaļumu atspoguļojas arī ilgtspējas apgabalā izvietotajos paviljonos, īpaši tas redzams Singapūras paviljonā, kas ir Dubaijas “Expo” zaļākais paviljons, un tas veidots no vairākiem tūkstošiem dzīvu augu. Kā saka šī paviljona saimnieki, tad lielākais izaicinājums ir uzturēt tos mūžzaļus arī Dubaijas sausajā klimatā.

To palīdz izdarīt īpašā rasināšanas sistēma, kura ūdens lāses pārvērš smalkās jo smalkās ūdens pilītēs, veidojot miglu. Tas dod baudījumu ne tikai augiem, bet arī cilvēkiem, kuri cenšas patverties no karstās tuksneša saules. Arī ūdens “Expo” teritorijā tiek īpaši attīrīts, ļaujot to atkārtoti izmantot augu laistīšanā. 

Izstāde ir sadalīta trīs lielos blokos – jau pieminētais ilgtspējības apgabals, bet tāpat šeit ir iespēju un mobilitātes apgabali, kā arī teritorijā ir iespēja atrast divas mazākas paviljonu grupas, kurās valstis nekoncentrējas uz konkrētu virzienu, bet gan parāda sevi un savus sasniegumus. Baltijas valstu paviljoni katrs ir izvietoti savā apgabalā – Igaunija atrodas mobilitātes, Lietuva – ilgtspējības, bet Latvijas – iespēju apgabalā.

Bet, piemēram, Amerikas Savienoto Valstu (ASV) paviljons atrodas vienā no diviem mazākajiem reģioniem. Šīs valsts mājvietu var redzēt no attāluma, pateicoties kompānijas “SpaceX” nesējraķetes prototipam – tiesa, šī raķete kosmosā nekad nelidos, bet atsevišķas tās daļas var tikt izmantotas šādam mērķim. Šeit ikvienam ir iespēja iepazīties ar ASV jaunāko laiku sasniegumiem, kā arī pieskarties gabaliņam no Mēness. Izstādes centrā ir Marsa robots – tā “īstais brālis” pašlaik atrodas uz Marsa un uz Zemi sūta dažādus foto un video materiālus. 

Mazliet tālāk atrodas Ķīnas paviljons, kurā ikviens var nedaudz ielūkoties, kāda mūsu ikdiena varētu izskatīties, ja tajā arvien lielāku lomu ieņemtu viedās tehnoloģijas – visa nepieciešamā informācija, atslēgas un citas ikdienā nepieciešamās lietas atrodas telefonā, kas savienots vienotā valsts sistēmā. Neskatoties uz šīs valsts kosmosa sasniegumiem, centrā šeit tiek prezentēts vilciens, kas spēj sasniegt vairāk nekā 300 kilometru stundā lielu ātrumu, un elektriskā automašīna, kuru pilnībā vada mākslīgais intelekts – telefonā nepieciešams ievadīt mērķa punktu un par pārējo automašīna parūpēsies pati. 

Atgriežoties pie izstādes viena no vadmotīviem – ilgtspējības, ir jāpiemin, ka saules kolektori izvietoti teju uz visām šeit redzamajām ēkām un naktīs to absorbētā enerģija palīdz izstādei iegūt košus un mirdzošus toņus. Arī atmosfēra ir pavisam cita, un šeit sākas sava veida ballīte, kurā zem viena jumta sapulcējas visa pasaule. 

Jāpiebilst, ka šeit rodas ne tikai jaunas biznesa un sadarbības iespējas, bet arī tautu draudzība. Piemēram, Papua Jaungvinejas paviljonā, gaidot interviju, LTV filmēšanas grupa paviljona darbiniekiem iemācīja dažus vārdus latviski. 

Visticamāk, tieši šeit parādījās īstā “Expo” sajūta – esot vienkopus ar visu pasauli, ir iespējams viss. Un, distancējoties no košām gaismām un oficiālajiem paviljoniem, ir pavisam cita iespēja, kā prezentēt gan savu valsti, gan to, kas tev ir svarīgs, jo, kā smējās paviljona darbiniece Mišela, tad tagad Papuā Jaungvinejas plašajai valodu saimei pievienojas arī daži vārdi no ziemeļiem – no Latvijas. 

No tuksneša izaugusī metropole

Aptuveni 20 gadu laikā Dubaija no maza zvejnieku ciemata pārtapusi par supermodernu pasaules metropoli, kura arī tiek dēvēta par Tuvo Austrumu Manhetenu. Ņemot vērā ļoti mazo nokrišņu daudzumu, arī pilsētā tiek īpaši domāts par pārstrādi. Piemēram, dzeramais ūdens šeit tiek iegūts, atsāļojot Persijas līča ūdeni. Izlietotais ūdens tiek pārstrādāts un izmantots apstādījumu laistīšanā. Tas pats attiecas arī uz elektroenerģijas izmantošanu, un pilsēta ir nospraudusi mērķi, ka līdz 2050. gadam 50% no visas pilsētai nepieciešamās enerģijas būs atjaunojama. 

Vienlaikus pilsētai ir plāns par 70% samazināt CO2 izmešus, kas veidojas enerģijas ieguvē. Un, lai sasniegtu šo mērķi, iesaistīti visi – gan uzņēmumi, gan cilvēki. Viens no piemēriem ir Apvienoto Arābu Emirātu nacionālā lidsabiedrība “Emirates”, kurai pieder pasaulē lielākā lielizmēra lidmašīnu flote. Sākot ar atkritumu šķirošanu un pārstrādi līdz pat atjaunojamajai degvielai – veidu, kā mainīt ieradumus, lai samazinātu CO2 izmešus, ir daudz, to arī atklāja kompānijas komercdirektors Adnans Kazims.

Viņš skaidroja: “Notiek ļoti daudz dažādu lietu, lai mēs padarītu lidmašīnas daudz efektīvākas. Piemēram, esam parakstījuši jaunus līgumus ar dzinēju piegādātāju “Rolls-Royce”, kas ilgtermiņā būtu daudz draudzīgāks videi par pašreiz izmantotajiem. Kā jau minēju – darbs notiek ļoti daudz pozīcijās un neatkarīgi no tā, vai par klimatu rūpējamies šeit uz zemes, strādājot ar piegādātājiem, vai arī lidmašīnas salonā. Mērķis ir viens – centies samazināt oglekļa radītos izmešus.”

Jāpiebilst, ka tieši ilgtspēja aviācijas nozarē bija viens no šī gada Dubaijas aviācijas šova uzstādījumiem, ko meklēja gan investori no visas pasaules, gan centās piedāvāt lielākie aviobūves flagmaņi. 

Atgriežoties Dubaijas ielās, kur auto straume nerimst pat naktī, ir interesanti pavērot nedaudz haotisko, bet reizē tik sakārtoto satiksmes plūsmu. Par satiksmes drošību, protams, rūpējas policija, bet arī šajā iestādē ir kāds pārsteigums ikvienam tūristam.
Dubaija ir mājvieta ne tikai augstākajai pasaules ēkai un lielākajai lielizmēra lidmašīnu flotei pasaulē, bet arī Dubaijas policijas sporta automašīnām, ar kurām ikdienā tiek veikta patrulēšana tūristu pulcēšanās vietās. 

Un tieši tūristi ir iemesls, kāpēc Dubaijā redzamas šāda veida policijas automašīnas. 2014. gadā viss sākās ar “Lamborghini” automašīnu, kura ļoti iepatikās tūristiem, viņi pie tās fotografējās un tā tika nolemts autoparku papildināt un Dubaijas tūristu policijai piešķirt šādu – pasaules atpazīstamību, kā arī tādā veidā tika lauzta baiļu barjera starp policiju un tūristiem. Lielākā daļa no policijas automašīnām ir ar iekšdedzes dzinējiem, kas īsti nepalīdz mazināt CO2 izmešus, bet tieši tāpēc arī šeit tiek lemts par parka papildināšanu ar elektriskajiem auto. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti