Etiopijā noticis neveiksmīgs apvērsuma mēģinājums

Etiopijā ir noticis neveiksmīgs apvērsuma mēģinājums. Ir nogalināts nesen ieceltais Etiopijas armijas priekšnieks, kā arī Amharas reģiona vadītājs un viņa padomnieks. Visi nogalinātie tika uzskatīti par tuvu stāvošām personām pašreizējam valsts premjeram, kurš mēģina Etiopijā īstenot demokrātiskas pārmaiņas.

Etiopijā noticis neveiksmīgs apvērsuma mēģinājums
00:00 / 01:28
Lejuplādēt

Neveiksmīga apvērsuma laikā Etiopijā ir nošauts nesen ieceltais armijas vadītājs Seare Mekonnens. Viņš ir pavadījis amatā vien aptuveni gadu. Armijas vadītāju ir nogalinājis viņa miesassargs. Tobrīd Seare savās mājās tikās ar kādu atvaļināto ģenerāli, kurš arī tika nošauts.

Pāris stundas iepriekš tika nogalināts arī Amharas reģiona prezidents Ambačevs Mekonnens, kā arī viņa padomnieks. Bruņoto cilvēku grupa ielauzās sanāksmes telpā un nošāva abus vīriešus.

Amhara ir viens no nozīmīgākajiem un apdzīvotākajiem Etiopijas reģioniem. Tā prezidents, kā arī armijas priekšnieks tika uzskatīti par tuviem pašreizējā premjera Abija Ahmeda sabiedrotajiem.

Etiopijas valdība uzskata, ka aiz neveiksmīga apvērsuma stāv Amharas reģiona drošības dienestu vadītājs Asaminevs Tsige.

Viņš pašlaik atrodas meklēšanā. Savukārt miesassargs, kurš nošāva armijas priekšnieku, ir aizturēts.

Neveiksmīgais apvērsuma mēģinājums liecina par nopietnām problēmām Etiopijā. Pašreizējais premjers ir veicis būtiskas pārmaiņas valstī ar mērķi padarīt to demokrātiskāku. No cietuma tika izlaisti daudzi politieslodzītie un tika atcelti dažādi politisko partiju aizliegumi. Tāpat ir sodītas amatpersonas, kas bija vainīgas cilvēktiesību pārkāpumos, kā arī veiktas nozīmīgas pārmaiņas armijā un drošības struktūrās. Un tas daudziem šajos dienestos nebūt nav pa prātam.

Iepriekšējai Etiopijas vadībai bija raksturīga apsēstība ar drošību un kontroli. Jaunā premjera mēģinājumi demokratizēt šo valsti ir ļāvuši vairākām līdz šim cieši kontrolētām grupām organizēties un uzsākt cīņu par ietekmi. Piemēram, dažas no tām vēlas lielāku Amharas reģiona patstāvību no centrālās valdības. Citas nemiernieku grupas apelē pie nacionālām jūtām un uzstāj, ka viņu etniskā grupa pārāk ilgi ir tikusi apspiesta.

Etiopijas valdības vadītājs televīzijas uzrunā aicināja visus valsts iedzīvotājus nosodīt apvērsuma rīkotājus. Abija sacījis, ka centrālās valdības rīcībā ir pietiekami daudz spēku, lai varētu tikt galā ar šo situāciju. Tomēr ASV vēstniecība Adisabebā pagaidām ir ieteikusi saviem darbiniekiem un citiem amerikāņiem patverties telpās.

Kārtējās vēlēšanas Etiopijā ir paredzētas nākamgad. Ņemot vērā pieaugošo etnisko vardarbību, pagaidām nav skaidrs, vai tās tiešām varēs notikt. Tomēr vairāki analītiķi uzstāj, ka vēlēšanu sarīkošana paredzētajā laikā ļautu pierādīt valdošo politiķu demokrātiskos nolūkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt