Etiopija gatavojas tuvākajās nedēļās sākt aizpildīt pretrunīgi vērtēto Zilās Nīlas ūdenskrātuvi

Etiopija sestdien, 27. jūnijā, paziņojusi, ka gatavojas jau tuvāko divu nedēļu laikā sākt aizpildīt pretrunīgi vērtēto Zilās Nīlas ūdenskrātuvi, kas tiek uzskatīta par Āfrikas lielāko hidroenerģētikas projektu un pēdējo desmit gadu laikā raisa nopietnu satraukumu Ēģiptē un Sudānā.

Neilgi pirms tam Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi pavēstīja, ka trīs valstu vadītāji piektdienas vakarā Āfrikas Savienības rīkotā videokonferencē vienojušies izveidot starpvaldību tieslietu un tehniskās jomas ekspertu komisiju, lai izstrādātu visām pusēm saistošu vienošanos attiecībā uz ūdenskrātuves aizpildīšanu un izmantošanu.

Pēc viņa teiktā, puses solījušās atturēties no jebkādām vienpusējām darbībām, iekams šāda vienošanās nebūs panākta, taču Etiopijas paziņojums par tādu apņemšanos neliecina.

Etiopijas premjerministra Abija Ahmeda Ali birojs sestdien norādījis, ka ūdenskrātuvi paredzēts sākt aizpildīt saskaņā ar grafiku, tomēr uzsvēris, ka strīdu ar Ēģipti un Sudānu tiks mēģināts atrisināt.

Tā dēvētais Lielais Etiopijas atjaunotnes aizsprosts uz Zilās Nīlas ir grandiozs projekts, kas saskaņā ar Adisabebas ieceri palielinās Etiopijas enerģijas eksporta jaudu un palīdzēs miljoniem cilvēku izkļūt no trūkuma. 

Tikmēr Ēģiptē no Nīlas ūdens krājumiem ir gandrīz pilnībā atkarīga gan rūpniecība, gan lauksaimniecība, gan iekšējais ūdens patēriņš. Sudānai, kurai Nīlas ūdens arī ir ļoti svarīgs resurss, bijusi liela loma pušu sarunu atsākšanā.

Etiopija uzsver, ka ūdenskrātuvi, kurā ietilps 74 miljardi kubikmetru ūdens, plāno sākt aizpildīt jūlijā, sākoties lietus sezonai, un uz premjeru tiek izdarīts spēcīgs politiskais spiediens, aicinot viņu turēties pie grafika.

Abija biroja paziņojumā tagad norādīts, ka Etiopija sāks aizpildīt ūdenskrātuvi tuvākajās divās nedēļās, vienlaikus turpinot atlikušos aizsprosta būvdarbus, bet trīs valstis esot vienojušās šai laikā panākt galīgo vienošanos "par dažiem neatrisinātiem jautājumiem".

Trīspusējās sarunas par minētajām domstarpībām atsākās šomēnes, un lielākie klupšanas akmeņi tajās ir jautājums par to, kādā režīmā izmantot ūdenskrātuvi ilgstoša sausuma periodos un kā risināt iespējamos turpmākos strīdus.

Avoti diplomātiskajās aprindās šonedēļ izteicās, ka pirmdien Ēģiptes un Sudānas iebildumus pret Etiopijas projektu plāno apspriest ANO Drošības padome.

Taču, kā vēlāk sacīja Āfrikas Savienības komisijas vadītājs Musa Faki Mahamats, kas piektdien arī piedalījās videokonferencē, Abijs, al Sisi un Sudānas premjerministrs Abdalla Hamdoks vienojušies "par Āfrikas Savienības vadītu procesu" strīdīgo jautājumu risināšanā.

Līdzīgs apgalvojums izteikts arī Abija biroja paziņojumā - tajā norādīts, ka "Āfrikas problēmām jāatrod Āfrikas risinājumi".

Eksperti baidās, ka gadījumā, ja ūdenskrātuves aizpildīšana sāksies  bez pušu vienošanās, tas var novest līdz atklātam konfliktam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt