Eskalējas Turcijas un Nīderlandes attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Diplomātiskais skandāls starp Nīderlandi un Turciju uzliesmojis pēc tam, kad Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu bija plānojis sestdien uzstāties ar runu mītiņā Nīderlandes ostas pilsētā Roterdamā, lai aģitētu par Turcijas konstitūcijas grozījumiem, kuru mērķis ir palielināt prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pilnvaras.

Tomēr Roterdama, tāpat kā vairākas citas Eiropas pilsētas tādās valstīs kā Vācija, Austrija un Šveice, atcēla šo mītņu, lēmumu pamatojot ar to, ka pasākuma norises vietas īpašnieks paziņojis, ka tā vairs nav pieejama. Kā iemesls minēts arī „apdraudējums sabiedriskajai kārtībai un drošībai”.

Kaut Nīderlandes valdība lika saprast, ka Turcijas amatpersonu politiskās aģitācijas nav vēlamas, Turcijas ārlietu ministrs Čavušoglu paziņoja, ka sestdien tik un tā dosies uz Roterdamu. Intervijā telekanālā CNN Turk viņš arī brīdināja, ka Turcija „pret Nīderlandi ieviesīs smagas sankcijas”, ja vizīte tiks bloķēta.

Drīz Nīderlandes valdība paziņoja, ka ir anulējusi nolaišanās atļauju Turcijas ārlietu ministra Čavušolu lidmašīnai, jo Turcija tai „publiski piedraudējusi ar sankcijām” un tas „saprātīga risinājuma atrašanu padara neiespējamu.”

Mītiņā Stambulā reaģējot uz Nīderlandes valdības lēmumu, Turcijas prezidents Erdogans paziņoja, ka viņi ir „nacistu paliekas un fašisti,” kas „neko nesaprot no politikas vai starptautiskās diplomātijas”. Viņš arī piedraudēja ar atbildes soļiem, paziņojot – „Liedziet mūsu ārlietu ministram lidot cik gribat, bet paskatīsimies, kā jūsu lidmašīnas tagad ieradīsies Turcijā.”

Turcijas Ārlietu ministrija arī paziņoja, ka izsaukusi Nīderlandes vēstnieka vietnieku, lai izteiktu protestu par ministra lidmašīnai noteikto liegumu.

Bet Nīderlandes premjers Marks Rute paziņoja, ka Turcijas prezidenta replikas par nacismu ir „ārprātīgas” un „pārkāpj robežas”.

Šāda retorika Turcijas prezidentam Erdoganam ļauj stiprināt savu atbalsta bāzi un atbalstu nacionālistu vidū pirms nākammēnes gaidāmā referenduma par prezidenta pilnvaru krietnu palielināšanu.

Diplomātiskais strīds uzliesmojis arī dažas dienas pirms Nīderlandes parlamenta vēlēšanām.

Līdzīgu soli, atceļot mītiņus ar Turcijas ministru piedalīšanos, spērušas arī vairākas pilsētas Vācijā, Austrijā un Šveicē. Iepriekš Erdogans ar līdzīgiem izteicieniem jau kritizēja Vāciju, šādu rīcību pielīdzot „nacistu praksei”, un ar to izraisot asu Berlīnes pretreakciju.

Referendumā par prezidenta pilnvarām būs tiesīgi piedalīties arī vairāk miljoni Turcijas pilsoņu Eiropā, tostarp pusotrs miljons Vācijā, bet Nīderlandē dzīvo aptuveni 400 tūkstoši turku.

Erdogans un valdība argumentē, ka prezidentāla republika nodrošinās stabilitāti, bet kritiķi brīdina par autoritārismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti