Panorāma

Rīgā beigusies NATO ārlietu ministru sanāksmeGruzija un Ukraina – tuvas NATO sabiedrotās

Panorāma

Paštestu piegādi piedāvā SIA “Brief”

NATO ģenerālsekretārs: esam arī gatavi runāt ar Krieviju

Esam gatavi runāt ar Krieviju. Intervija ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzskata, ka spēcīgākais vēstījums, kas izskanējis šajās NATO ministru sanāksmes dienās Rīgā, ir brīdinājums Krievijai beigt saasināt situāciju Ukrainā. Tajā pašā laikā NATO ir gatava runāt ar Maskavu.

LTV: Ja jums būtu jāapkopo abas šīs NATO sanāksmes dienas, kas būtu galvenais secinājums, vēstījums, kas izrietētu no šīs tikšanās?

Jenss Stoltenbergs: Šī bija sekmīga un laba tikšanās Rīgā, Latvijā, jo organizatori bija strādājuši, lai viss noritētu perfekti. Bet, ja runājam par politisko iznākumu, tad tas ir ļoti stingrs vēstījums Krievijai, ka tai ir jāpārstāj saasināt situāciju, ir jānoņem spriedze, tās militārajām darbībām pie Ukrainas robežām ir jākļūst caurspīdīgām, jo tās ir nopietns drauds Ukrainas valsts neatkarībai. Dalībvalstis ir nosūtījušas ļoti skaidru vēstījumu, ka, ja Krievija atkal pielietos spēku pret Ukrainu, tai būs jāmaksā augsta cena, tam būs nopietnas ekonomiskās un politiskās sekas.

Vai jaunas sankcijas, ja eskalācija turpināsies?

Pirmais vēstījums ir atturēt Krieviju no militāra spēka lietošanas pret Ukrainu, bet, ja tas notiks atkal, mums ir plašs iespēju klāsts, ieskaitot ekonomiskās, finanšu sankcijas un dažādus politiskos ierobežojumus. Pēc nelikumīgās Krimas aneksijas NATO ieviesa lielāko kolektīvās aizsardzības pastiprinājumu kopš Aukstā kara beigām, izveidojot kaujas grupu Austrumu aliansē, īpaši Baltijā un Melnās jūras reģionā, īstenojot lielāku klātesamību uz zemes, gaisā un jūrā. Un arī tas sūtīja Krievijai ļoti skaidru vēstījumu par apņēmību aizstāvēt visas dalībvalstis, ieskaitot alianses austrumus.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkena kungs rīt tiksies ar Sergeju Lavrovu Stokholmā. Tas būs dialoga mirklis ar Krieviju. Cik svarīgi ir ar Krieviju runāt, jo šis vēstījums ir aizsūtīts, bet būtu svarīgi saņemt arī kādu atgriezenisko saiti.

Es atbalstu to, ka ASV valsts sekretārs Blinkens tiksies ar Lavrovu, jo ir svarīgi uzturēt dialogu ar Krieviju, īpaši grūtos laikos, īpaši tādos kā tagad. NATO ir strādājis daudzus gadus, lai dialogs ar Krieviju būtu, bet diemžēl Krievija nesen ir pārtrauksi visas diplomātiskās saiknes ar mums un nav vēlējusies satikties mūsu sarunu formātā – NATO un Krievijas padomē. Krievija ir mūsu kaimiņš, un mums ar to ir vajadzīgs dialogs, lai censtos tomēr veidot labākas attiecības. Bet arī bez tām mums tomēr ir jāspēj vienoties par bruņojuma kontroli, veidiem, kā mēs izvairāmies no dažādiem incidentiem.

Tāpēc mēs esam gatavi apsēsties un runāt, lai šo spriedzi mazinātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt