Sadaļas Sadaļas

ES vienotais patiesā labuma guvēju reģistrs sāks darboties divu gadu laikā

Trešdien Eiropas Parlamenta (EP) deputāti gala lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas ieviesīs jaunus noteikumus cīņai pret naudas atmazgāšanu, kā arī paredz vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidi Eiropas Savienībā (ES), informēja likumprojketa izstrādātāja EP deputāta Krišjāņa Kariņa („Vienotība”/ETP) padomniece.

Trešdien Strasbūrā likums svinīgi tiks parakstīts, savukārt stāsies spēkā mēnesi pēc publicēšanas oficiālajā Eiropas Savienības vēstnesī.

Likums paredz, ka vienotajam patiesā labuma guvēju reģistram jāsāk darboties divu gadu laikā kopš likuma stāšanās spēkā.

Likumprojekts tiesībsargājošajām iestādēm dos jaunu instrumentu efektīvai cīņai pret naudas atmazgāšanu, kā arī nodokļu krāpšanās shēmām. Izdevies panākt atbalstu vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidošanai ES, kurā būs pieejama informācija par uzņēmumu, tai skaitā, ārzonu īpašniekiem un patiesā labuma guvējiem. Reģistra izveidošana padara daudz stingrāku sākotnējo Eiropas Komisijas (EK) piedāvāto likumprojektu.

Reģistrs ļaus uzzināt, kam un kur ir jāmaksā nodokļi, veicinās godīgu konkurenci un tādējādi arī uzlabos investīciju klimatu dalībvalstīs.

Likumprojektā noteikts, ka tiesībsargājošajām iestādēm, kā arī bankām, juristiem, auditoriem un citām likumprojektā atrunātajām institūcijām būs pieejama informācija par patiesā labuma guvējiem visā ES teritorijā. Tāpat informācija būs pieejama mediju pārstāvjiem un citām institūcijām un personām, veicot reģistrāciju.

Likumprojekts paredz arī ieviest uz risku balstītu novērtējumu – ES, dalībvalsts un uzņēmuma līmenī tiks identificēti riski un izstrādātas procedūras to novēršanai. Likumprojekts nosaka “melnā saraksta” ieviešanu trešo valstu jurisdikcijām ar nepilnībām naudas atmazgāšanas novēršanā. Līdz ar to uzņēmumi vai personas no “melnā saraksta” valstīm tiks stingri pārbaudīti.

Kariņš atzīst, ka šī iecere prasījusi divus gadus un lielu darbu: „Parlamentam ir izdevies panākt, ka likumā ir iestrādāta prasība par vienota patiesā labuma guvēju reģistra izveidi ES. Tas būs spēcīgs ierocis, kas neļaus kriminālajām aprindām slēpties aiz ofšoru [ārzonu – red.] anonimitātes.” 

Iepriekš Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta direktors Viesturs Burkāns uzsvēra, ka šis reģistrs būtiski atvieglos darbu finanšu noziegumu izmeklētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt