ES valstu ministri apspriedīs «Brexit» sarunu progresu

Otrdien, 15. oktobrī, Luksemburgā notiks Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes sanāksme, kurā dalībvalstu ministri apspriedīs panākto progresu sarunās ar Apvienoto Karalisti par tās izstāšanos no Eiropas Savienības.

Pēc divām dienām notiks Eiropas Savienības valstu līderu samits, kurā izšķirsies “Brexit” tālākais liktenis.  

Eiropas Savienības dalībvalstu ministru sanāksmē Luksemburgā arī tiks izstrādāta darba kārtība ceturtdien un piektdien gaidāmajam Eiropadomes samitam.

ES valstu ministri apspriedīs “Brexit” sarunu progresuGints Amoliņš

  Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona valdība uzsvērusi, ka tās prioritāte ir valsts izstāšanās no Eiropas Savienības 31. oktobrī. Taču britu parlaments joprojām nav atbalstījis iepriekš noslēgto izstāšanās vienošanos, sarunas par jaunu vienošanos joprojām turpinās.

  Eiropas Savienības valstu līderiem būs jālemj, vai piekrist jaunam izstāšanās līgumam, par kuru vēl nav vienošanās, vai apstiprināt “Brexit” atlikšanu, ja Džonsons to lūgs.

  KONTEKSTS:

  Pašreiz noteiktais "Brexit" datums ir 31. oktobris, un Boriss Džonsons, kurš vasarā premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, aktīvi uzstāj, ka šajā datumā Lielbritānijas izstāsies no ES ar vai bez vienošanās. Iepriekšējo vienošanos britu parlaments noraidīja, un 2. oktobrī Džonsons piedāvāja izmaiņas izstāšanās līguma – Ziemeļīrija paliek ES vienotajā preču tirgū, bet izstājas no muitas savienības, muitas pārbaudes notiktu nevis uz robežas, bet citos punktos vai elektroniski.

  Britu parlamenta septembrī apstiprinātais likumprojekts ļaus likt Džonsonam pieprasīt "Brexit" atlikšanu līdz 31. janvārim, ja parlaments līdz 19. oktobrim neapstiprinās izstāšanās vienošanos vai arī neatbalstīs bezvienošanās “Brexit”. Premjers paziņoja, ka pagarinājumu nelūgs.

  Džonsons arī mēģināja apturēt parlamenta darbību, bet tiesa atzina, ka tas nebija pamatoti, un parlaments darbu atsāka.

  Lielbritānijas valdība oktobra sākumā publiskoja jauno "Brexit" piedāvājumu, kur iekļauts kompromisa variants sāpīgajā Īrijas robežas jautājumā. Pēc jaunā plāna Ziemeļīrija paliktu Eiropas vienotajā preču tirgū, bet izstātos no muitas savienības. Taču Eiropas Parlamenta "Brexit" koordinācijas grupa kategoriski noraidīja jaunākos Lielbritānijas valdības priekšlikumus. Izplatītajā paziņojumā deputāti norādīja, ka pašreizējā formā izmaiņas nevar atbalstīt. 

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti