Dienas ziņas

Nepieredzēti liels saslimušo skaits

Dienas ziņas

Krievija, ASV un Francija aicina izbeigt kaujas Kalnu Karabahā

Eiropadome lems par sankciju ieviešanu pret Baltkrieviju

ES valstu līderu samita fokusā – arī attiecības ar Turciju un Ķīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sankcijas pret Baltkrievijas amatpersonām, kā arī attiecības ar Turciju un Ķīnu būs daži no būtiskākajiem jautājumiem šīs dienas Eiropas Savienības (ES) valstu līderu samitā. Latvijas premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") cer, ka šī vakara diskusija ļaus mainīt Kipras nostāju un vienotas Eiropas sankcijas pret Baltkrieviju tiks apstiprinātas.

ES valstu līderu samita fokusā – arī attiecības ar Turciju un Ķīnu
00:00 / 02:42
Lejuplādēt
Lai gan visas ES valstis piekrīt tam, ka Baltkrievijas amatpersonas, kas ir saistītas ar vēlēšanu viltošanu un protestētāju spīdzināšanu, būtu jāpakļauj sankcijām, tas joprojām nav noticis. Tam par iemeslu ir Kipras valdības uzstājīgā prasība līdzīgas sankcijas ieviest arī pret Turcijas amatpersonām, kas ir saistītas ar patvaļīgu naftas un gāzes atradņu izpēti netālu no Grieķijas krastiem.

 

Tādēļ skaidra ES nostāja Turcijas jautājumā palīdzēs atbloķēt Baltkrievijas sankciju pieņemšanu. Attiecības ar Ankaru izcēla arī Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels.

"Mēs gribam lielāku paredzamību un lielāku stabilitāti Vidusjūras austrumos. Mēs gribam arī izrādīt konkrētu solidaritāti ar Grieķiju un Kipru.

Mums ir svarīgi tikt aktīvi iesaistītiem. Uz galda ir vairāki rīcības varianti. Tādēļ šoreiz mēs varēsim skaidri pateikt, kādas attiecības mēs vēlamies starp Eiropas Savienību un šo pasaules daļu," skaidroja Mišels.

Sankcijas pret Turciju vēlētos redzēt arī Austrijas kanclers Sebastians Kurcs. Viņš arī uzskata, ka Turcijai vairs nav jābūt ES kandidātvalstij. Eļļu ugunī pielēja arī Ankaras atbalsts Azerbaidžānai Kalnu Karabahas jautājumā.

Tomēr vairums Eiropas valstu līderu pagaidām nesteidzas ar sankciju piemērošanu Turcijas amatpersonām, bet gan drīzāk vēlas iztikt ar stingru paziņojumu. 

Nīderlandes premjers Marks Rute pauda cerību, ka ceturtdienas saruna ļaus atsaistīt Baltkrievijas un Turcijas jautājumus. Savukārt Latvijas valdības vadītājs sankciju pieņemšanu pret Baltkrieviju nosauca par savu galveno uzdevumu šajā sanāksmē.

"No vienas puses, šādās reizēs gribas domāt, ka var vienkārši nobalsot ar vairākumu vai kvalificētu vairākumu, lai iet uz priekšu. Bet varētu būt tāda reize, kad Latvijai kāds jautājums ir tiešām ļoti svarīgs. Tāpēc tas process, kas mums ir, viņš ir smagnējs. Sarunas reizēm ir ilgstošas, kur mēs cenšamies viens otru izprast un nākt pretī, kur tas ir iespējams," teica Kariņš.

Savukārt Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piebilda, ka esot vienkārši nepieklājīgi, ka sankcijas pret Baltkrieviju joprojām nav apstiprinātas.

Dalībvalstu līderi gatavojas arī pieņemt paziņojumu par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļņija saindēšanu ar aicinājumu Krievijai veikt izmeklēšanu, bet par jaunām sankcijām pagaidām nav runa.

Ir sagaidāms, ka diskusijas starp 27 valstu līderiem varētu risināties līdz pat vēlam vakaram.

Piektdien, 2. oktobrī, ES līderiem būs īsa saruna par "Brexit" – kā veicas ar sarunām par jauno tirdzniecības līgumu. Eiropas Komisija (EK) ceturtdien, 1. oktobrī, nosūtīja britiem oficiālu brīdinājuma vēstuli, ka plāno sākt tiesvedību pret Lielbritāniju, jo Borisa Džonsona valdība gatavojas pārkāpt "Brexit" jeb šķiršanās līgumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti