ES valstu līderi par bēgļiem Vidusjūrā lems ceturtdien

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji ceturtdien Briselē tiksies ārkārtas sanāksmē par bēgļu situāciju Vidusjūrā, lai censtos vienoties par plānu krīzes risināšanai.

Šāds lēmums pieņemts pēc nedēļas nogalē notikušās imigrantu kuģu avārijas, kurā dzīvību zaudēja 800 cilvēku. Pēdējos gados Eiropas krastus pāri ūdeņiem centušies sasniegt tūkstošiem cilvēku, no kuriem ievērojama daļa ir cilvēku tirdzniecības upuri.

Ziņas par Vidusjūras ūdeņos bojā gājušiem bēgļu simtiem ir pēdējo gadu bieža īstenība, bet aizvadītās nedēļas nogales svētdienas notikums ir viens no traģiskākajiem. Proti, Lībijas piekrastē  imigrantu kuģu avārijā dzīvību zaudēja 800 cilvēku, viņu vidū bērni. Laivā atradušies dažādu Āfrikas valstu iedzīvotāji - eritrejieši, somālieši, arī no Mali, Gambijas, Senegālas un pat Bangladešas, kuri dažādos bēgļu ceļos nokļuvuši līdz Lībijai.

Itālijas krasta uzraugi, kuri steigušies palīgā, vēlāk paziņojuši, ka arestēts ir kāds tunisietis un sīrietis, kuri bijuši izdzīvojušo vidū, un ir aizdomas, ka viņi varētu būt cilvēku kontrabandistu bandas locekļi.

Tieši cilvēku tirdzniecība, kontrabanda, krāpšana, izvilinot lielas naudas summas par nokļūšanu Eiropas krastos, ir aizvien vairāk plaukstošs nelegālais bandu bizness Ziemeļāfrikas pusē, un tas ir viens no problēmupunktiem, ar ko steidzami būs jānodarbojas ES.

ES ārlietu un iekšlietu ministri jau akceptējuši Eiropas Komisijas sagatavoto desmit soļu plānu imigrācijas krīzes risināšanai Vidusjūras reģionā, kas paredz ciešāku sadarbību ar to Ziemeļāfrikas valstu iestādēm, kam būtu jāuzrauga kontrabandistu aktivitātes, kā arī notiks īpašas operācijas, lai iznīcinātu kontrobandistu laivas, pirms tās sākušas savu bīstamo ceļu. Darāmo darbu vidū ir arī stingrāka bēgļu kontrole un glābšanas operāciju paplašināšana.

Par to visu tagad savs vārds būs sakāms dalībvalstu vadītājiem, kurus ceturtdien ārkārtas sanāksmē kopā sauks Eiropadomes vadītājs Donalds Tusks.

„Situācija Vidusjūrā ir dramatiska. Tas tā vairs nevar turpināties. Mēs nevaram pieļaut, ka simtiem cilvēku mirst jūrā, cenšoties sasniegt Eiropu. Tādēļ es esmu nolēmis šo ceturtdien sasaukt ārkārtas Eiropadomes sanāksmi," sacīja Tusks.

Patlaban Itālija un Malta ir tās valstis, kuras piedzīvo pirmo un vislielāko bēgļu vilni, tā kā to krasti un salas ir pirmais mērķis, tādēļ abas valstis jo īpaši un arī citas, kuras ir atvērtas bēgļu uzņemšanai, aicina arī pārējās uz lielāku solidaritāti. Tā kā spriedze daudzviet Āfrikā un arī pašās Ziemeļāfrikas valstīs pieaug, tad starptautiskās organizācijas brīdina, ka bēgļu skaits arvien augs.

Pēc ANO datiem aizvadītajā gadā Vidusjūrā bojā gājuši vismaz 3000 bēgļu. Vairāk nekā 100 tūkstoši šo ceļu ir pārvarējuši un nokļuvuši Eiropā.

Pēc vērienīgās imigrantu kuģu meklēšanas un glābšanas operācijas "Mare Nostrum" pārtraukšanas, kuru vadīja Itālija, ES ir sākusi jaunu nelegālo imigrantu meklēšanas un glābšanas misiju "Triton", kurai, kā norāda eksperti, ir piešķirts krietni mazāks budžets.

Jau ziņots, ka naktī uz svētdienu Vidusjūrā pie Lībijas krastiem apgāzās kuģis ar simtiem imigrantu. Lielākā daļa no tiem ir gājuši bojā. Nelaime no jauna lika Eiropas valstīm apsvērt migrācijas problēmu risināšanas iespējas. Itālija, kas uzņem tūkstošiem bēgļu, aicina sasaukt steidzamu Eiropas līderu samitu, lai rastu jaunus risinājumus šai problēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti