Pusdiena

Gunārs Valdmanis: Valdības 100 dienas – bez ķīviņiem, smagākie pārbaudījumi priekšā

Pusdiena

Jaunie smēķēšanas aizliegumi attieksies arī uz ūdenspīpēm; vairs nekādu kaljanu bāros

ES valstu iekšlietu ministru sanāksmes fokusā – bezvīzu režīms ar Turciju

ES valstu iekšlietu ministru sanāksmes fokusā – bezvīzu režīms ar Turciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Bezvīzu režīma piešķiršana Turcijai, kā arī Turcijas un Eiropas Savienības (ES) vienošanās par migrācijas plūsmas apturēšanu ir svarīgākais temats ES iekšlietu un tieslietu ministru sanāksmē Briselē. Lēmumi nav gaidāmi, bet dalībvalstis apmainīsies viedokļiem par jautājumu, kurā arvien ir ļoti dažādas nostājas.

Turcija cer, ka jau visdrīzākajā laikā, šovasar, tiks pie iespējas brīvi ceļot uz Eiropu, apmaiņā pret bēgļu un imigrantu plūsmas apturēšanu uz Eiropu. Taču tam līdzi nāk arī bažas par drošību, un lēmumu kavē fakts, ka Turcija vēl nav izpildījusi visus nosacījumus, kas veicami ikvienai valstij, kura vēlas iegūt bezvīzu režīmu ar ES.

Komisijai un parlamentam viedokļi atšķiras

Turcija ir piektdien, 20.maijā, ES iekšlietu un tieslietu ministru sanāksmes Briselē centrālais punkts vairākos aspektos. Pirmkārt, bezvīzu režīms, kuru Turcija vēlas jau šovasar, bet kam ir visai daudz kritiķu.

Eiropas Komisija (EK) savā jaunākajā ziņojumā par Turcijas progresu atbalstīja bezvīzu režīma ieviešanu ar valsti, taču par to ļoti skeptisks joprojām ir Eiropas Parlaments (EP), kurš vēlas, lai šīs sarunas iesaldē, līdz Turcijā ir iedibināti stingrāki pretterorisma likumi, un arī vairākas dalībvalstu valdības domā līdzīgi.

Eiropas migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls, ierodoties sanāksmes norises vietā, medijiem atzina, ka tagad vispirms gaidāms EP lēmums un tad nākamajā padomē to izvērtēs dalībvalstis, plašāk šo situāciju nekomentējot. Taču komisārs atzina, ka ļoti svarīga šajā situācijā ir iespēja uz brīdi bezvīzu režīmu apturēt.

Domā par iespēju apturēt bezvīzu režīmu

Tā kā ES aktīvāk gatavo bezvīzu režīmu Turcijai, cerības uz to liek vēl virkne citu valstu – Ukraina, Gruzija, Kosova. Apzinoties to, ka robežas nāksies vērt vaļā plašāk, ES dalībvalstis tagad prāto, kā rīkoties situācijā, kad bezvīzu režīms ar trešajām valstīm var nest draudus pašu drošībai, un līdz ar to domā, kā stiprināt to mehānismu, kas ļauj apturēt bezvīzu režīmu gadījumā, ja pieaug migrācijas plūsmas.

"Mums ir vajadzīgs šis apturēšanas mehānisms, kas ir ļoti cieši saistīts ar drošības lietām. Šis ir vispārīgs instruments, tas nebūs pielāgojams tikai vienai valstij, bet to varēs attiecināt arī uz citām. Tas palīdzēs vīzu liberalizāciju padarīt daudz efektīvāku," atzina Eiropas migrācijas komisārs Dimitris Avramopuls. 

Mehānisma ieviešanu atbalsta arī ES prezidējošās Nīderlandes Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Klāss Dijkhofs.

"Gan Eiropas Parlaments, gan dalībvalstis ir vienādās domās par to, ka ne tikai Turcijā, bet arī vēl virknē citu valstu nav pietiekami stingri pretterorisma likumi. Mums ir jābūt drošiem, ka varam iedarbināt aizsardzības instrumentus ikvienas valsts gadījumā, ar kuru mums ir bezvīzu režīma attiecības, ja pēkšņi mainās situācija un kaut kas notiek ne tā, kā vajadzētu. Taču, manuprāt, Turcija ir absolūti spējīga izpildīt visus kritērijus līdz noteiktajam laikam, un, ja tas notiks, mēs virzīsimies uz priekšu ar bezvīzu režīma ieviešanu," teica Dijkhofs.

Paredzams, ka dalībvalstis pārrunās arī situāciju, kad no Turcijas saskaņā ar vienošanos ES dalībvalstis uzņēmušas vien nepilnus 200 sīriešu bēgļu, un to izdarījušas tikai dažas, kamēr Turcija bēgļu un migrantu plūsmu apturējusi daudz intensīvāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti