ES valstis, tostarp Latvija, pauž bažas par uzbrukumiem Gruzijas prezidentam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) un arī Latvijas Ārlietu ministrija paudusi satraukumu par pēdējo dienu notikumiem Gruzijā, kas rada bažas par demokrātisku vērtību ievērošanu politisko spēku starpā. Piektdienas vakarā Gruzijas galvaspilsētā opozīcija sarīkoja uzbrukumus prezidentam Mihailam Saakašvili, traucējot īstenot gadskārtējo uzrunu sabiedrībai.

Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili bija nolēmis teikt uzrunu parlamentā, taču nesaņēma atļauju no tur pārstāvēto sava lielāka konkurenta premjerministra Bidzinas Ivanišvili partijas „Gruzijas sapnis" deputātiem.

Prezidents mainīja plānus un devās uz Gruzijas Nacionālo bibliotēku, taču arī šis ceļš izrādījās gana sarežģīts. Notikuma vietā ieradās vairāki simti protestētāju un uzbruka Saakašvili partijas biedriem, ieskaitot Tbilisi mēru Džidži Ugalavu, kam galu galā izdevās aizbēgt. Tikmēr policija stāvēja atstatus, notiekošajā pat neiejaucoties. Saakašvili nekas cits neatlika, kā atgriezties pilī. Protestētāji apsūdzēja prezidentu cilvēktiesību un demokrātijas pārkāpumos.

Notikušais ir vēl vairāk padziļinājis plaisu Saakašvili un premjera Ivanišvili starpā. Uz to asi reaģējusi arī ES. Eiropas Augstās pārstāves Ketrīnas Eštones un paplašināšanās komisāra Štefana Fīles paziņojumā sacīts, ka Brisele ir nobažījusies par veidu, kā notiek varas dalīšana Gruzijā.

Paziņojumā teikts: „Gruzijas nākotnei un demokrātijai ir ļoti svarīgi, ka visas politiskās vides dalībnieki un institūcijas tiek vienādi cienītas, saskaņā ar mūsu kopējām Eiropas vērtībām. Savienība ir dziļi norūpējusies par vardarbīgiem incidentiem pie Nacionālās bibliotēkas un aicinu visas puses rīkoties atbildīgi un atturēties no jebkādas vardarbības.”

Uz notikumiem Gruzijā reaģējusi arī Latvijas Ārlietu ministrija. Ministrs Edgars Rinkēvičs paudis, ka Gruzijas pozīcijai un opozīcijai jādemonstrē politisks briedums un jāizvairās no konfrontācijas, kas var novest pie nevajadzīgas situācijas saasināšanās un pat vardarbības izmantošanas. Tā vietā Gruzijas politiskajām partijām svarīgi ir vienoties kopīgam darbam valsts interešu vārdā, tai skaitā Gruzijas ceļam uz ES un NATO.

Līdzīgu signālus raidījis arī Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilds un citi ārvalstu politiķi un diplomāti. Gruzijas Iekšlietu ministrija sola izmeklēt incidentu. Mediji ziņo, ka pēdējos mēnešos apcietināti desmitiem bijušo Saakašvili lojālo amatpersonu, kuras tiekot vainotas dažādos pārkāpumos. Arī tas starptautiskajā vidē izpelnījies bažas par Gruzijas likuma un tiesu demokrātiskumu.

Valdība patlaban cenšas piespiest Saakašvili pieņemt grozījumus konstitūcijā, kas izbeigtu prezidenta pilnvaras atlaist valdību. Paša Saakšvili prezidentūras termiņš noslēgsies oktobrī.

Jāatgādina, ka spriedze Gruzijas politikā samilzusi pēc tam, kad aizvadītā gada vēlēšanās varas grožus zaudēja Saakašvili Apvienotā nacionālas kustības partija un uzvaras laurus plūca viņa pretinieks Bidzina Ivanišvili ar partiju „Gruzijas sapnis".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti