ES valstis samazina finansējumu attīstības palīdzībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis būtiski samazinājušas atbalstu attīstībai citām pasaules valstīm, bet citas to cēlušas. Viena no lielākajām mazinātājām ir Francija, kas savu finansējumu apgriezusi daudz būtiskāk, nekā no krīzes ilgstoši cietusī Grieķija. Attīstības komisārs Andris Piebalgs aicinājis valstis tā nerīkoties. Par to noraizējušās ir arī starptautiskās organizācijas.

Viena no ietekmīgākajām Eiropas valstīm Francija savu finansējumu attīstības palīdzībai trešajām valstīm samazinājusi par 10%, pakāpeniski to apgriežot pēdējos trīs gadus, un šādu tendenci varētu saglabāt arī tuvākajā nākotnē, jo Francijas budžeta attīstība neizrāda cerīgu ainu. Un tas ir pat būtiskāks samazinājums nekā no Grieķijas puses, kas savu attīstībai domāto budžetu ļoti smago finanšu apstākļu dēļ ir samazinājusi par 7%.

Francija joprojām paliek to pasaules valstu augšgalā, kas visvairāk velta līdzekļus citām nabadzīgākajām zemēm, taču no pirmā trijnieka ir noslīdējusi līdz piektajai vietai. Ar bažām uz augošo tendenci ir reaģējušas starptautiskās organizācijas, kas cīnās pret nabadzību pasaulē, aicinot Francijas valdību tomēr censties netaupīt uz palīdzības rēķina citiem un nelauzt savas iepriekš apsolītās apņemšanās. Francija šajā ziņā ir ļoti nozīmīga valsts, tā kā tai ir arī daudz vēsturisku saikņu bijušajās kolonijās Āfrikā.

Nevalstiskās organizācijas aprēķinājušas, ka dažādas palīdzības programmas šogad zaudēs miljoniem eiro. Taupa ne tikai Francija. Būtiski savu atbalstu ir samazinājusi arī Kanāda un Portugāle, kas nogriezusi 20% visu līdzekļu. Taču ir vairākas valstis, kuras atbalstam trešajām valstīm paredzējušas pat vairāk naudas – būtiski savu atbalstu palielinājusi Lielbritānija, Itālija, Norvēģija, Dānija, Luksemburga, Zviedrija.

Par to, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm vajadzētu būt aktīvākam, paredzot līdzekļus nabadzīgāko valstu atbalstam, izteicies arī attīstības komisārs Andris Piebalgs.

Eiropas Savienība joprojām ir lielākais donors pasaulē, un kopējos skaitļos organizācijas atbalsts par vienu miljardu eiro ir audzis, taču, kā norāda Piebalgs, šo tendenci vajadzētu censties saglabāt.

Nesen Briselē notikušajā Eiropas Savienības un Āfrikas samitā, kur skāra ļoti daudzas abām pusēm aktuālas tēmas – klimata izmaiņas, imigrāciju, dažādas krīzes,  Eiropas Savienība apsolīja daudzu miljardu eiro lielus ieguldījumus trešo valstu attīstībā arī nākamajos gados.

Āfrikas Savienības prezidents Abdels Azis lika saprast, ka Āfrika vēl nav gatava kļūt par līdzvērtīgu tirdzniecības partneri, jo tai joprojām vēl ir ļoti daudz vajadzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti