Panorāma

Beidzot stājas spēkā Eiropas "Magņitska saraksts"

Panorāma

A. Čaka ielas velojoslas – pretrunīgi vērtētas

ES un Lielbritānijas "Brexit" sarunās ievērojamas domstarpības

ES un Lielbritānijas «Brexit» sarunās «ievērojamas domstarpības»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien, 7. decembrī, turpinās diskusijas starp Briseli un Londonu par vienošanos pēc “Brexit” pēc tam, kad intensīvās sarunās nedēļas nogalē abas puses nespēja nonākt pie kopsaucēja. Abām pusēm esot “ievērojamas domstarpības” jautājumos par līdztiesīgu konkurenci, strīdu risināšanas mehānismu un zvejniecību.

Pārejas periods pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības beidzas 31. decembrī. Īrijas premjers Mihals Mārtins brīdināja, ka nespēja vienoties būs neizdevīga visiem.

“Tas ir visu iesaistīto pušu interesēs vienoties par pienācīgu tirdzniecības līgumu. Citādi nevajadzīgi cietīs mūsu valstu ekonomikas visā Eiropā un Apvienotajā Karalistē. Un sakot “nevajadzīgi”, ar to domāju, ka vienošanos varam panākt. Ja sarunas noslēdzam bez vienošanās, tā būs liela neveiksme,” pauda Īrijas premjerministrs.

Luksemburgas ārlietu ministrs Žans Aselborns no rīta sacīja, ka gadījumā, ja vienošanos neizdosies noslēgt, atbildība par izgāšanos būs jāuzņemas Londonai.

“Boriss Džonsons gan kā ārlietu ministrs, gan kā premjers ir teicis, ka Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību, bet ne Eiropu. Ja Lielbritānija uzņemsies atbildību par šo sarunu izgāšanos, tad tā pēc būtības pametīs Eiropu, jo šī būs vienīgā valsts Eiropā, kurai nav tirdzniecības līguma,” sacīja Aselborns.

Ja vienošanās netiks noslēgta un ratificēta līdz 31. decembrim, Eiropas Savienības un Lielbritānijas starpā stāsies spēkā muitas tarifi un cietīs uzņēmumi abās pusēs. “Brexit” sarunu progress tiks apspriests šonedēļ gaidāmajā Eiropas Savienības valstu līderu samitā Briselē.

Tikmēr Lielbritānijas valdība pirmdien pavēstīja, ka ir gatava atsaukt no breksita likumprojekta klauzulas, kas izraisījušas tiesiskas darbības no Eiropas Savienības (ES) puses.

Paralēli tirdzniecības saunām Lielbritānijas valdības ministram Maiklam Govam un Eiropas Komisijas (EK) viceprezidentam Marošam Šefčovičam bijusi konstruktīva tikšanās par pastāvošā Lielbritānijas un ES šķiršanās līguma īstenošanu, pavēstīja Lielbritānijas valdība.

"Diskusijas virzās uz priekšu, un galīgais lēmums ir gaidāms tuvākajās dienās," teikts paziņojumā.

"Ja tiks panākta vienošanās par risinājumiem, kas tika apsvērti", valdība norādīja, ka tā ir gatava atsaukt trīs klauzulas no Iekšējā tirgus likumprojekta, kas izraisījušas ES tiesas procesu, jo ar tām tiek pārrakstīts šķiršanās līgums.

Valdība plāno šonedēļ nākt klajā ar vēl vienu likumprojektu, kas ir pretrunā ar līgumu un kas liedz Briselei jebkādu pārraudzību pār precēm, saistībā ar kurām pastāv risks, ka tās varētu nokļūt vienotajā tirgū no Lielbritānijas pamatteritorijas caur Ziemeļīriju.

Kopīgā komiteja, ko vada Govs un Šefčovičs, arī šajā frontē panākusi "labu progresu".

"Ņemot vērā šīs diskusijas, valdība pārskatīs arī gaidāmo Nodokļu likumprojektu", teikts paziņojumā.

KONTEKSTS:

Lielbritānija 2020. gada 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attiecas visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti