Dienas notikumu apskats

Sešgadnieki 1. klasi varēs apgūt arī bērnudārzā

Dienas notikumu apskats

ES ārlietu ministri nosoda Skripaļa saindēšanu; pieprasa Krievijai sniegt atbildes

ES un Lielbritānija vienojas par pārejas periodu

ES un Lielbritānija vienojas par pārejas periodu pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānija un Eiropas Savienība (ES) pirmdien, 19.martā, vienojās par pārejas posma noteikumiem, tā norādīja Eiropas Komisijas (EK) "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē. Tomēr vērā jāņem, ka pirms gala vienošanās ir nepieciešams precizēt vairākus jautājumus, to skaitā Ziemeļīrijas robežas jautājumu pēc "Brexit".

Barnjē, kurš nedēļas nogalē Briselē aizvadīja intensīvas sarunas ar Lielbritānijas "Brexit" lietu ministru Deividu Deivisu, paziņoja, ka puses kopumā ir panākušas vienošanos par izstāšanās līgumu un vienošanos par pārejas periodu.

Paredzams, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019.gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29.marta un ilgtu gandrīz divus gadus - līdz 2020.gada 31.decembrim.

Lai arī Lielbritānija pārejas periodā vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanas procesā, tā saglabās visas priekšrocības, kas attiecas uz vienoto tirgu un muitas savienību, uzsvēra EK "Brexit" sarunu vadītājs.

Tāpat Brisele un Lodona vienojās par Īrijas un Apvienotajā Karalistē ietilpstošās Ziemeļīrijas robežas jautājumu, neskatoties uz to, ka britu premjerministre Terēze Meja iepriekš bija norādījusi, ka neatbalstīs lielāko daļu šajā vienošanās ietverto punktu par šo jautājumu.

Pašreizējā vienošanās Īrijas robežas jautājumā paredz, ka pēc "Brexit" Ziemeļīrija varētu saglabāt muitas ūniju ar ES gadījumā, ja netiktu atrasts labāks risinājums.

Sarunas par gala versiju gan vēl turpināsies, to skaitā par Ziemeļīriju, pirmdien kopīgajā preses konferencē uzsvēra britu "Brexit" sarunvedējs Deivids Deiviss.

"Nešaubieties, Apvienotā Karaliste un Eiropas Savienība ir apņēmušās kopīgi sagatavot ziņojumu. Un, ievērojot saistības, mēs vienojāmies par to, ka izstāšanās līgumā ir jāiekļauj pārejas posma risinājums starp Ziemeļīriju un Īriju, kas būtu pieņemams abām pusēm. Vienlaikus mēs gribam panākt arī partnerību, kas ir tik tuva, ka tā neprasa specifiskus pasākumus attiecībās ar Ziemeļīriju, tāpēc mēs esam ieinteresēti pēc iespējas detalizēti aprakstīt visus iespējamos scenārijus kopīgajā ziņojumā," paziņoja Deiviss.

Ziemeļīrijas robežas jautājums, pēc ES domām, ir svarīgs, jo, Lielbritānijai izstājoties, tas var novērst pie stingro robežu atjaunošanas starp Ziemeļīriju un Īriju, iespējams, ietekmējot arī panākto mieru starp abām valstīm.

Tomēr vērā jāņem, ka panākt vienošanos par pārejas periodu ir svarīgi gan Londonai, gan Briselei, lai puses jau aprīlī varētu turpināt sarunas par Lielbritānijas nākotnes attiecībām ar ES.

Iespējams, jau šonedēļ bloka dalībvalstu līderu samitā varētu tikt parakstīta šī vienošanās par pārejas noteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti