ES un Ķīnas strīda izskatīšana Pasaules Tirdzniecības organizācijā varētu aizņemt pusotru gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šonedēļ kļuva zināms, ka Eiropas Komisija ir nolēmusi vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) pret Ķīnu. Šāds solis ir sperts, jo Ķīna turpina bloķēt preces no Lietuvas, kā arī ierobežo Eiropas uzņēmumu patentu aizsardzību. Savukārt Ķīnas varas iestādes noliedz, ka tās būtu ieviesušas ierobežojumus Lietuvas preču importam.

Eiropas Savienība vēršas PTO pret Ķīnu par Lietuvas preču boikotu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ķīnas un Lietuvas strīds sākās, kad Viļņā tika nolemts atvērt Taivānas pārstāvniecību. Pekina reaģēja uz šo soli ar gandrīz pilnīgu aizliegumu ievest savā teritorijā preces no Lietuvas, kā arī izstrādājumus ar Lietuvā ražotajām sastāvdaļām.

Eiropas Komisija ir mēģinājusi runāt ar Pekinu, tomēr dialogs nav nesis nekādus rezultātus, teica Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība").

"Mēs redzam, ka tas ir novedis pie ļoti būtiska Lietuvas preču eksporta krituma. Saskaņā ar Ķīnas datiem starp šā gada janvāri un oktobri ieviesto preču apjoms ir samazinājies par 80% salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Mēs esam veikuši konsultācijas Pasaules Tirdzniecības organizācijā, bet diemžēl neesam spējuši panākt pozitīvu iznākumu. Tādēļ mēs esam lūguši izveidot Pasaules Tirdzniecības organizācijas paneli," pastāstīja Dombrovskis.

Formāli Ķīna nav ieviesusi nekādus tirdzniecības ierobežojumus ar Lietuvu. Tomēr kravas dažādu iemeslu dēļ iestrēga Ķīnas muitas noliktavās. Vienīgais izņēmums ir Ķīnas varasiestāžu oficiāli paustās bažas par fitosanitāro noteikumu ievērošanu Lietuvā.

Izskanējusi informācija, ka problēmas radušās arī citu valstu uzņēmumiem, kas sadarbojās ar Lietuvas izejvielu ražotājiem. Pēc Eiropas Komisijas domām, tas ir būtiski, jo apdraud vienotā tirgus pastāvēšanu.

Tomēr Eiropas Komisijai vajadzēja zināmu laiku, lai saprastu, kā pierādīt Pekinas rīcību.

Tikmēr Lietuva mēģina šajā laikā padziļināt sadarbību ar Taivānu. Novembrī tā atvēra Taipejā savu pārstāvniecību. Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite uzsvēra, ka tā ir tirdzniecības misija:

"Lietuva attīsta nevis diplomātiskās, bet tirdzniecības attiecības ar Taivānu.

Lietuva to dara ar dažādiem reģioniem. Man bija tikšanās ar Flandrijas premjerministru, bet Beļģija tādēļ neplāno ieviest nekādas sankcijas. Tā mēs raugāmies uz šo jautājumu."

Arī Taivānas puse sola veikt investīcijas Lietuvas ekonomikā, it sevišķi lāzeru jomā. Taivānas pārstāvniecības vadītājs Lietuvā Ēriks Huaņs pauda, ka šai sadarbībai ir arī simboliska nozīme.

"Es domāju, ka pārstāvniecību atvēršana ir nozīmīgs solis no abām pusēm. Piemēram, mans birojs ir pirmais, kas tika atvērts pēc 20 gadu pārtraukuma. Tā ir pirmā reize gandrīz 20 gadu laikā, kad Taivāna atver jaunu pārstāvniecību vai biroju. Savukārt Lietuvas pārstāvniecība Taivānā ir pirmā gandrīz 20 gadu laikā, ko ir atvērusi kāda Eiropas Savienības valsts. Tas pats par sevi ir nozīmīgi," sacīja Huaņs.

Eiropas Komisija vērsās Pasaules Tirdzniecības organizācijā pret Ķīnu arī vēl vienā jautājumā. Tas skar miljardus vērtu patentu aizsardzību.

"Parasti patentu turētāji var saņemt patentu maksu no lietotājiem visā pasaulē un strīdu gadījumā izšķirt tos patenta turētāja mītnes zemes tiesā. Bet Ķīna to neļauj darīt, pieprasot risināt visus patentu strīdus savās tiesās, citādi kompānijas saņems ievērojamus sodus," skaidroja Dombrovskis.

Ir sagaidāms, ka strīda izskatīšana PTO varētu aizņemt aptuveni pusotru gadu. Iepriekš Eiropas Savienība bija vērsusies PTO pret Ķīnu vairāk nekā 10 reižu, un vairumā gadījumu Ķīna ir pildījusi šīs organizācijas lēmumus.

KONTEKSTS:

Kopš Taivānas pārstāvniecības atvēršanas 2021. gada jūlijā Ķīnas un Lietuvas diplomātiskās attiecības ir pasliktinājušās un Lietuvas eksporta preces tiek apturētas uz Ķīnas robežas.

Eiropas Savienība ir vērsusies Pasaules Tirdzniecības organizācijā ar sūdzību par Ķīnas rīcību.

Pekina uzskata Eiropas Savienības pārmetumus par nepamatotiem un nekonsekventiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti