ES un ASV brīvās tirdzniecības līgums joprojām ceļā

Eiropas Savienības (ES) un ASV brīvās tirdzniecības līgums (TTIP) ir temats, kas iegūst arvien lielāku uzmanību dažādos starptautiskos forumos, kur tā ietekmi uz ekonomiku, lauksaimniecību, veselību un citām būtiskām jomām analizē dažādu nozaru eksperti.

Nesen Polijas pilsētā Sopotā notikušajā „Eiropas jauno ideju forumā” (EFNI), kas ir viens no ievērojamākajiem starptautiskajiem notikumiem valstī,  ES un ASV līgumam tika atvēlēta būtiska sarunu sadaļa, pievēršoties gan abu pušu diskusiju gaitai, caurspīdīgumam, sabiedrības izpratnei, gan dažādajam vērtējumam.

Auditorijai Polijā tika piedāvāts plašs ekspertu klāsts gan no Eiropas, gan ASV, piedaloties Transatlantiskās biznesa padomes pārstāvim Timam Benetam, kā arī Tirdzniecības palātas Eiropas nodaļas viceprezidentam Peteram Čeisam no ASV, Briselē bāzētās organizācijas „Businesseurope” direktoram Markusam Beireram, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas uzņēmēju grupas prezidentam Briselē Jacekam Kravčikam un citiem ekspertiem.

Diskusiju gaita izcēla patlaban dominējošo virzienu, proti, ka tirdzniecības līgums atvērs jaunas iespējas abu pušu ekonomikai, padarot ASV un Eiropu par ietekmes ziņā nepārspējamu sadarbības bloku, kā arī pasaules tirdzniecības virziena, kultūras un ētikas noteicēju, vienlaikus dodot iespēju abiem reģioniem abpusēji papildināt un mudināt savu ekonomikas izaugsmi, radot papildus ienākumus, investīcijas un jaunas darba vietas. Vienlaikus saglabājas bažas par to, kurš no abiem punktiem okeāna abās pusēs līguma ieviešanas gadījumā būs lielāks ieguvējs un kuram diskusiju gaitā nāksies pieņemt būtiskākus kompromisus. Lielāko kritiku patlaban izpelnās pašas sarunas, kuras gan ar nozarēm saistīti cilvēki, gan žurnālisti uzskata par pārāk slēgtām.

Noslēgtība un necaurspīdīgums, kā atzina vairāki Itālijas pilsētā Neapolē notikušā starptautiskā dabas aizsardzībai veltītā, organizācijas „Greenaccord” rīkotā mediju foruma dalībnieki, ir labvēlīga augsne spekulācijām īpaši lauksaimniecības jomā, kas liek izvirzīt minējumus par to, ka tieši šī joma Eiropā cietīs visvairāk.

Tā sarunās nāksies pieņemt ASV nosacījumus par, piemēram, brīvāku ģenētiski modificēto produktu nonākšanu Eiropas tirgū. Vairāku mediju pārstāvji arī atzina, ka paši žurnālisti, kas specializējas lauksaimniecības un vides aizsardzības jomā, nereti nemanot kļūst par kampaņas dalībniekiem, nostājoties vienā vai otrā – līguma atbalstītāju vai noliedzēju - pusē.

Patlaban lielāka interese un vienlaikus arī satraukums par līguma īstenošanu ir vērojams Eiropas, nevis ASV pusē, tā atzina gan eksperti Sopotā, gan Neapolē, norādot, ka diskusijās par to daudz aktīvāk iesaistījušies gan nozares pārstāvji, gan mediji, gan interesenti sabiedrībā.

ES un ASV sarunas par Brīvo tirdzniecības līgumu sāka aizvadītā gada vasarā un to paredzēts noslēgt nākamgad. Jau iepriekš par šo līgumu dažādi sabiedrības pārstāvji runā ar bažām, norādot, gan uz neizdevīgumu Eiropai, gan kvalitātes zudumu Eiropā ražotājā pārtikā, kā arī pašu sarunu necauspīdīgumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti