ES un ASV brīvā tirdzniecības līguma sarunām turpina pārmet noslēpumainību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pārliekā noslēpumainība joprojām ir viens no galvenajiem pārmetumiem ES un ASV brīvās tirdzniecības līguma sarunvedējiem. Gan Brisele, gan Vašingtona šo kritiku noraida, sakot, ka šīs ir atklātākās sarunas brīvās tirdzniecības līguma vēsturē. Tomēr kritiķi saka, ka ir iespējams darīt krietni vairāk, lai mazinātu iedzīvotāju šaubas.

Vienā no šādiem protestiem ārpus Eiropas Komisijas galvenās ēkas Briselē aptuveni 50 protestētāji skandināja saukļus pret brīvās tirdzniecības līgumu starp ASV un ES.

Pārsvarā tie ir gados jauni cilvēki, kuri pārmet EK, ka tā no viņiem un pārējās sabiedrības slēpj informāciju par sarunām un to iespējamo ietekmi uz vidi, pārtiku un citiem aspektiem.

EK iekšpusē tikmēr beidzās kārtējais sarunu raunds starp Eiropu un ASV. Jau sestais pēc kārtas. Abi vadošie sarunvedēji saka, ka darbs ir tehnisks un ir panākts labs progress. Un uz iedzīvotāju satraukumu par ģenētiski modificētās pārtikas invāziju un citiem pārmetumiem gandrīz vienbalsīgi saka: mūsu standarti netiks pazemināti.

“Sarunu laikā mēs neapspriedīsim neko, kas varētu pazemināt vai apdraudēt mūsu vides aizsardzības, drošības, veselības vai pārvaldes standartus nedz ASV, nedz ES,” saka ES vadošais sarunvedējs Igansio Bersero-Garsija.

Un arī protestētājiem ārpus EK ēkas viņi atbild līdzīgi: abas puses ir gatava uzklausīt konstruktīvu kritiku un idejas no visiem, kas vēlas izteikties. “Nav nekāds pārsteigums, ka šo sarunu uzsākšana ir izraisījusi plašas debates sabiedrībā. Es domāju, ka ir ļoti būtiski, lai sarunvedēji uzklausītu šos viedokļus. Un, tur, kur ir kādi satraukumi, mēs tos varam ņemt vērā,” nosaka ASV vadošais sarunvedējs Dens Mulanijs.

Sarunvedēji un arī EK norāda uz īpašu nevalstiskā sektora padomdevēju grupu, kurai ir pieeja visai informācijai. Tomēr vairāki šis grupas locekļi Latvijas Radio ir sacījuši, ka iekļūt tajā ir bijis ārkārtīgi sarežģīti. Un arī vairumu dokumentu nevar nedz kopēt, nedz fotografēt. Tos var tikai lasīt īpašajā lasītavā, veicot piezīmes ar roku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti