Eiropa šodien

EK neapmierināta ar Polijas skaidrojumiem par valstī veiktajām reformām

Eiropa šodien

Līdz šim slēgtie tirdzniecības līgumi veicinājuši lauksaimniecības produktu eksportu

ES un Armēnija paraksta sadarbības līgumu

ES un Armēnija vienojas par jaunu sadarbības formu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienība un Armēnija ir vienojušās par jaunu divpusējo attiecību līgumu. Tas noticis vairāk nekā trīs gadus pēc tam, kad Erevāna negaidīti atkāpās no Asociācijas līguma parakstīšanas ar Eiropas Savienību un pievienojās Krievijas vadītajai Eirāzijas Ekonomiskajai savienībai. Armēnija tomēr vēlas turpināt sadarbību arī ar Eiropas Savienību, kas to atbalstījusi reformu īstenošanā un joprojām ir lielākais tirdzniecības partneris.  

Dienvidkaukāza valsts Armēnija ir viena no Eiropas Savienības Austrumu partnerības programmas valstīm, un 2013.gadā bija vienojusies ar kopienu par Asociācijas līguma parakstīšanu, kas iekļāva arī vienošanos par brīvo tirdzniecību. To bija paredzēts parakstīt togad notikušajā Viļņas samitā.

Tomēr neilgi pirms, līdzīgi kā Ukrainas gadījumā, Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans pēc vizītes Maskavā negaidīti paziņoja, ka Armēnija pievienosies Krievijas izveidotajai Muitas savienībai. Tas nozīmēja, ka Asociācijas līgumam ar Eiropas Savienību pēkšņi bija pārvilkta svītra. Gadu vēlāk Armēnija pievienojās Eirāzijas Ekonomiskajai savienībai.

Tomēr Erevāna paziņoja, ka vienlaikus tomēr vēlas turpināt attīstīt attiecības ar Eiropas Savienību. 2015.gadā sākās sarunas par jaunu vienošanos par divpusējām attiecībām.

Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans otrdien, 28. februārī, noslēdza divu dienu vizīti Briselē, kur Eiropas Savienības augstākajām amatpersonām. Pēc sarunām ar Sargsjanu Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks paziņoja, ka sarunas par jauno vienošanos par divpusējo sadarbības vienošanos ar Armēniju ir noslēgušās.

„Esmu priecīgs paziņot par sarunu noslēgumu par jauno vienošanos starp Eiropas Savienību un Armēniju. Šī jaunā vienošanās paplašinās mūsu attiecības, ņemot vērā mūsu kopīgās globālās, politiskās un ekonomiskās intereses, kā arī kopīgos izaicinājumus,”  sacīja Tusks.

“Eiropas Savienība jau ir Armēnijas lielākais tirdzniecības partneris, galvenais starptautiskais donors un spēcīgākais reformu atbalstītājs. Tuvākajos gados mēs grasāmies paplašināt šīs attiecības un mudinām Armēniju turpināt reformas vairākos sektoros,” norādīja Tusks.

Gaidāms, ka vienošanās tiks parakstīta vēlāk šogad un stiprinās politiskās attiecības starp Briseli un Erevānu. Tā ir mazāk ambicioza nekā 2013.gadā pamestais Asociācijas līgums. Galvenā atšķirība – tagad tajā nav iekļauta brīvās tirdzniecības komponente.

Armēnijas prezidents Sargsjans Briselē savukārt pauda cerību, ka tiks sāktas sarunas arī par vīzu liberalizāciju. Viņš norādīja, ka galvenā sarunu tēma bija jaunā sadarbības vienošanās.

„Mūsu sadarbības svarīga iezīme ir Armēnijā ieviestās reformas. Pēdējo 25 gadu laikā Eiropas Savienība vienmēr bijusi ar mums kopā un sniegusi mums nozīmīgu finansiālo, tehnisko un citādu atbalstu. Rezultāti ir redzami dažādās jomās, tostarp valsts pārvaldē, tieslietās, lauksaimniecībā, biznesa un investīciju vides uzlabošanā. Esam apņēmības pilni turpināt attīstīt sadarbību jomās, kur mums ir kopējas intereses,” uzsvēra Sargsjans.

Sarunas par jaunu politisko sadarbības vienošanos ar Eiropas Savienību šomēnes sāka arī Azerbaidžāna – Armēnijas kaimiņvalsts. Starp abām jau ilgu laiku ir saspringtas attiecības Kalnu Karabahas konflikta dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti