ES-Ukrainas līguma ratificēšana – atzinība par centieniem integrēties Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Parlaments un Ukrainas Augstākā Rada otrdien vienlaicīgi ratificējuši Ukrainas asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES). Politiķi gan Strasbūrā, gan Kijevā atzīst, ka šī ir liela atzinība Ukrainai par tās centieniem integrēties Eiropas saimē. Vienlaicīgi arī tiek atzīts, ka Kijevai savu mērķu sasniegšanai turpmāk nepieciešams īstenot virkni nopietnu reformu.

Ukrainas jaunievēlētais prezidents Petro Porošenko līgumu par asociāciju ar ES parakstīja šī gada 27.jūnijā samitā Briselē. Tā ratifikācijai bija jākļūst par nākamo soli, kas tuvinātu nemieru pārņemto Ukrainu Eiropas Savienībai, tāpēc arī tika pieņemts lēmums ratifikāciju vienlaicīgi veikt gan Strasbūrā, gan Kijevā.

Kā otrdienas rītā Eiropas Parlamentā paziņoja ES paplašināšanās komisārs Štefans Fīle, asociācijas līguma mērķis ir dot Ukrainai tādas pašas iespējas, kā tām valstīm, kas izvēlējās virzīties pretī Eiropai pēc 1989.gada.

Savukārt Polijas deputāts Jaceks Sarjušs Voļskis savā ziņojumā uzsvēra, ka tagad ir pienācis laiks sniegt Ukrainai vēl lielāku atbalstu: „Ukrainas sabiedrība ir samaksājusi visaugstāko cenu par savu tiekšanos pretī Eiropai. Tie ir vairāki simti bojā gājušo, teritorijas zaudēšana Krievijas okupācijas dēļ, kā arī ekonomiskās situācijas pasliktināšanās. Mums ir nepieciešams palielināt un paātrināt finansiālo palīdzību Ukrainai, kā arī piedalīties Ukrainas militāro spēju stiprināšanā. Ir jāpalīdz Ukrainai aizsargāt tās teritoriālā vienotība, vienlaicīgi ieviešot dzīvē nepieciešamās ekonomiskās reformas.”

Bet ES tirdzniecības komisārs norādījis, ka asociācijas līgums ekonomiskajā ziņā pavērs Ukrainai jaunas iespējas, vienlaicīgi arī norādot Kijevai uz izvirzāmajiem mērķiem: „Šis līgums dos jaunas ekonomiskās iespējas, gan eksportējot preces uz Eiropas Savienību, gan veicinot izaugsmi. Ja jūs vēlaties, lai Ukraina kļūtu par pilnvērtīgu demokrātiju un daļu no Eiropas mājas, jums būs nepieciešamas ekonomiskās iespējas, izaugsme un darbvietas.”

Asociācijas līguma ratifikāciju atbalstīja 535 eiroparlamentārieši, bet 127 balsoja pret to. Tikmēr Ukrainas parlamentā par līguma ratifikāciju balsoja 355 deputāti, bet pret balsojušo nebija.

Klāt esot Ukrainas prezidentam Petro Porošenko, premjerministram Arsēnijam Jaceņukam un ārlietu ministram Pavlo Kļimkinam, Augstākās Radas priekšsēdētājs Oleksandrs Turčinovs ratifikāciju nosauca par vēsturisku iespēju, ko Ukraina ir izcīnījusi ar asinīm. Arī prezidents Porošenko paudis pārliecību, ka neviena valsts par tiesībām būt eiropiešiem nav maksājusi tik augstu cenu.

Gan Ukrainas premjers Jaceņuks, gan ārlietu ministrs Kļimkins asociācijas līgumu nosaukuši par modernizācijas plānu, ko Ukraina ir apņēmusies izpildīt. Vienlaicīgi abi politiķi atzīst, ka šis ir tikai ceļa sākums un politiskajai elitei ir jāpierāda tāda pati vēlme mainīties, kā to ir parādījusi tauta.

Sagaidāms, ka tuvākajā laikā Ukrainā tiks apstiprināts arī nacionālais reformu plāns līdz 2030.gadam, kura īstenošana valstī gulsies uz visu varas atzaru pleciem.

Pilnībā asociācijas līgums starp Ukrainu un ES stāsies spēkā vien no 2016.gada 1.janvāra, jo plāna ekonomiskā sadaļa par brīvās tirdzniecības zonas izveidi ir atlikta uz gadu, ņemot vērā Krievijas iebildumus.

Līdz nākamā gada beigām Ukraina vienpusējā kārtībā varēs baudīt ES tirdzniecības priekšrocības, savukārt  Krievija ir solījusi līdz līguma spēkā stāšanās brīdim neieviest pret Ukrainu nekādas papildu nodevas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti