Dienas notikumu apskats

Alepo evakuācija apturēta – tūkstošiem iedzīvotāju joprojām slazdā

Dienas notikumu apskats

Koalīcija tā arī nevienojas par nodokļiem; komisija atbalsta 15% un 12% «mikronodokli»

ES valstu līderi apstiprina Asociācijas līgumu ar Ukrainu

ES-Ukrainas Asociācijas līgumu būs grūti apstiprināt Nīderlandes parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) valstu līderi ceturtdien, 15.decembrī, samitā apstiprināja Nīderlandes piedāvāto deklarāciju par Asociācijas līgumu ar Ukrainu. Tomēr sarežģītākais vēl ir priekšā. Premjeram Markam Rutem nāksies pārliecināt savas valsts parlamentāriešus atbalstīt šī līguma ratifikāciju. Ņemot vērā, ka tuvojas vēlēšanas un viņa vadītajai koalīcijai Nīderlandes Senātā nav vairākuma, tas var izrādīties visnotaļ sarežģīti.

Pēc vairāku mēnešu aizkulišu diskusijām Nīderlandes premjers Marks Rute ceturtdien ES valstu līderu samitā spēja panākt īpašas skaidrojošās deklarācijas pieņemšanu. Tās būtība ir melns uz balta uzrakstīt, ka Asociācijas līgums ar Ukrainu neparedz saistības kādreiz uzņemt šo valsti ES. Dokumentā tiek arī atrunāts, ka Eiropai nav pienākuma finansiāli vai militāri palīdzēt Ukrainai.

Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks atzina, ka šāda deklarācija bija lielākais, ko varēja panākt.

„Mēs esam izdarījuši visu, ko varējām, lai palīdzētu glābt Asociācijas līgumu ar Ukrainu, ko jau ir ratificējušas 27 valstis un Eiropas Parlaments (EP). Tagad atbildība gulstas uz Nīderlandi. Ratifikācija ir būtiska ne tikai Ukrainai, bet arī no Eiropas ģeopolitiskās pozīcijas un reputācijas viedokļa. Tagad mēs paļaujamies uz mūsu nīderlandiešu kolēģiem,” situāciju raksturo Tusks.

Rute cer, ka šāds skaidrojošais dokuments palīdzēs kliedēt nīderlandiešu bažas. Tiek uzskatīts, ka daudzi konsultatīvajā referendumā ir balsojuši pret līgumu ar Ukrainu, jo baidās, ka tas var būt pirmais solis šīs valsts uzņemšanai blokā. Liela daļa nīderlandiešu ir pārliecināta, ka pēdējos gados paplašināšanās jau tāpat ir notikusi pārāk strauji un bez viņu piekrišanas.

Tomēr Nīderlandes premjeram par savu pozīciju būs jāmēģina pārliecināt ne tikai vēlētājus, bet arī parlamenta deputātus, kuriem par šo līgumu nāksies balsot.

Ja apakšpalātā lielām problēmām nevajadzētu būt, tad Senātā var rasties nopietnāki šķēršļi, jo pie varas esošajai koalīcijai tur nav balsu vairākuma.

Tomēr Rute cer pārliecināt dažus Kristīgo demokrātu senatorus, izmantojot ģeopolitiskās stabilitātes argumentu. Šos apsvērumus viņš piesauca arī ceturtdien Briselē. „Es apzinos, ka šis nav populārs solis, kas spēs man atnest vēlētāju balsis. Daudzi Nīderlandē saka: “Nē nozīmē nē. Kādēļ tu to dari?” Tomēr es un visa valdība to darām tādēļ, ka esam dziļi pārliecināti, ka mēs nevaram apdraudēt Eiropas vienoto nostāju pret Krieviju,” saka Nīderlandes premjers.

Situāciju sarežģī arī martā gaidāmās parlamenta vēlēšanas. Tādēļ skaidra valdošās koalīcijas vēršanās pret četru miljonu iedzīvotāju izteikto nostāju var viņiem izrādīties liktenīga.

Kā zināms, odiozā politiķa Gērta Vildersa vadītā Brīvības partija aptaujās šobrīd tikai nedaudz atpaliek no premjera vadītās VVD partijas. Vilderss asi iestājas pret vienošanos ar Ukrainu.

Ja Nīderlande pilnībā atsakās no ratifikācijas, tad Asociācijas līgums zaudēs spēku arī citur Eiropā. Nav šaubu, ka to sev par labu izmantos Krievija, mēģinot pasvītrot, ka Rietumiem Ukraina neesot vajadzīga. Tādēļ Ukrainas prezidents Petro Porošenko, kurš pirmdien ir gaidāms Briselē, jau mudināja Nīderlandi veikt līguma ratifikāciju pēc iespējas ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti