ES turpina gatavošanos bezvienošanās «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis turpina gatavošanos tā dēvētajam bezvienošanās “Brexit” jeb Lielbritānijas aiziešanai no bloka bez noslēgta līguma.

Tomēr bloka dalībvalstu ārlietu ministri sanāksmē Somijas galvaspilsētā Helsinkos atzina nepieciešamību turpināt sarunas, lai novērstu šādu notikumu attīstības scenāriju.  

“Gada sākumā izstāšanās bez “Brexit” vienošanās bija B variants. Pašlaik mums ir jāgatavojas, ka B scenārijs kļūs par A scenāriju. Tā ir realitāte,” atzina Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

“Es domāju, ka tas ir sliktākais scenārijs abos Lamanša kanāla krastos, un tuvāko nedēļu laikā mums jāmeklē risinājumi, lai noslēgtu “Brexita” līgumu,” sacīja Reinsalu.

Bažas par bezvienošanās “Brexitu” šonedēļ vairoja Lielbritānijas valdības un tās vadītāja Borisa Džonsona lēmums uz laiku apturēt parlamenta darbu.

Tomēr oficiālā Londona negrasās pārtraukt diskusiju, un ceturtdien, 29.augustā paziņoja par vēlmi kāpināt sarunu tempu.

Lielbritānijas un ES pārstāvji septembrī tiksies divreiz nedēļā un tomēr mēģinās panākt jaunu vienošanos. Britu delegāciju vada Deivids Frosts, un uz Briseli dosies arī citas amatpersonas, tostarp eksperti muitas un tirdzniecības politikas jautājumos.  

KONTEKSTS:

Bažas par "Brexit" bez vienošanās pieauga pēc tam, kad Boriss Džonsons premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, kura atkāpās 7.jūnijā. Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no ES tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsons vērtēts visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū, galvenokārt tāpēc, ka aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no ES līdz 31.oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

2016.gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019.gada 29.martā, taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31.oktobrim. Meja gan pauda cerību, ka valsts pametīs bloku ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti