Dienas notikumu apskats

Gobzema valdības tapšana: zināmi potenciālie ministru amata kandidāti

Dienas notikumu apskats

«Pasažieru vilciens» noraida «Škoda Vagonka» pārmetumus par vilciena iepirkumu

ES Tiesas ģenerāladvokāts: Britiem jābūt iespējai vienpersoniski atcelt «Brexit»

ES Tiesas ģenerāladvokāts: Britiem jābūt iespējai vienpersoniski atcelt «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijai ir jābūt iespējām vienpersoniski atcelt plānoto izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Ar šādu rekomendējošu paziņojumu klajā nācis Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāts. Tas izskanējis pēc vairāku “Brexit” pretinieku iesniegtās prasības laikā, kad Lielbritānijas parlamentā sākas diskusijas par premjerministres Terēzas Mejas piedāvāto plānu Eiropas Savienības pamešanai.

Lielbritānija gatavojas pamest Eiropas Savienību nākamā gada 29. martā, taču, lai panāktā “Brexit” vienošanās stātos spēkā, tā ir jāapstiprina britu parlamentam. Arvien straujāk tuvojoties datumam, kad britu parlamentāriešiem būs jābalso par Londonas panākto vienošanos, diskusijas par dažādiem alternatīviem notikumu attīstības scenārijiem ir uzjundījušas ar jaunu sparu.

Jau pagājušā gada decembrī vairāki dažādas politiskās partijas pārstāvoši skotu parlamentārieši vērsās ar prasību Eiropas Savienības Tiesā, lūdzot skaidrot, vai Apvienotā Karaliste drīkst atsaukt “Brexit” procesu bez pārējo dalībvalstu piekrišanas.

Gan Lielbritānijas valdība, gan Eiropas Komisija iepriekš apgalvojušas, ka “Brexit” procesu ir iespējams apturēt tikai ar vienbalsīgu lēmumu.

Turklāt oficiālā Londona izstāšanās atcelšanu nosaukusi par hipotētisku un tikai teorētiski iespējamu. Apvienotās Karalistes Skotijas likumu padomnieks Lords Kīns, mēģinot aizstāvēt Londonas pozīcijas, Eiropas Savienības Tiesai bija norādījis, ka britu valdībai nav vēlmes nekādos apstākļos atcelt izstāšanās procesu, tāpēc šis jautājums nebūtu izskatāms. Savukārt Eiropas Savienības Padomes galvenais jurists Huberts Legals apgalvoja, ka, atļaujot vienpusēju izstāšanos no līguma, rastos nebeidzama neskaidrība un dalībvalstis varētu mēģināt masveidā paziņot par izstāšanos no Eiropas Savienības, censtos panākt sev labākus noteikumus un tad varētu izlemt Eiropas Savienībā tomēr palikt.

Taču nu visai negaidīti Eiropas Savienības Tiesas juridiskais padomnieks Manuels Kamposs Sančezs Bordona paziņojis, ka, viņaprāt, Eiropas Savienības likumi ļauj Apvienotajai Karalistei atcelt 50. panta procedūru bez Eiropas Komisijas vai pārējo dalībvalstu piekrišanas. Pēc Sančeza Bordona domām, 50. panta procedūra ir jāuztver kā jebkurš cits starptautisks līgums, un vienpusēja šīs procedūras atcelšana tikai pierādīs konkrētās valsts suverenitāti, ļaujot tai atsaukt tās sākotnēji pieņemtos lēmumus. Lai arī šis dokuments nav juridiski saistošs pārējiem Eiropas Savienības Tiesas tiesnešiem, parasti tiesas spriedums nav pretrunā ar ģenerāladvokāta ieteikumiem. Pilnais tiesas spriedums gaidāms vēlāk.

“Kad dalībvalsts ir informējusi Eiropadomi par nodomu izstāties no bloka, Eiropas Savienības 50.pants atļauj tai atsaukt šo paziņojumu vienpusējā kārtā līdz pat brīdim, kad tiek noslēgta vienošanās par izstāšanos. Ja vien vienošanās par atsaukšanu pieņemta atbilstīgi konstitucionālajām normām un par to oficiāli informēta Eiropadome,” norādīja ģenerāladvokāts.

Eiropas Savienības Tiesas padomnieka viedoklis jau ar sajūsmu uztverts “Brexit” pretinieku aprindās,

cerot, ka diskusiju laikā par Terēzas Mejas piedāvāto “Brexit” plānu parlamentāriešiem tagad būs pieejams vēl viens rīcības variants – “Brexit” atcelšana, iespējams, ar vēl viena referenduma palīdzību. Skotijas Nacionālistu partijas deputāts Alins Smits izteicies, ka ir parādījusies reāla ceļa karte izkļūšanai no “Brexit” drupām. Pēc viņa domām, ir kļuvis skaidrs, ka pašlaik piedāvātā izvēle – vai nu Mejas izstāšanās plāns, vai nu aiziešana bez vienošanās un haoss – ir parlamenta varas ļaunprātīga izmantošana.

Balsojums par Terēzas Mejas panākto vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības Lielbritānijas parlamentā ir gaidāms pēc nedēļas, 11. decembrī. Lai arī neoficiāli izskanējušas ziņas, ka līguma apstiprināšanai nepieciešamo balsu premjerministrei varētu nepietikt, daļa analītiķu prognozē, ka tiks darīts viss iespējamais, lai balsojums tomēr būtu pozitīvs, un Apvienotajai Karalistei nenāksies pamest Eiropas Savienību bez vienošanās par turpmākajām attiecībām ar pārējām 27 bloka dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti