ES Tiesa: Tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšana Polijā – pretrunā ar ES normām

Polijas likums par tiesnešu un prokuroru pensionēšanās vecuma samazināšanu ir pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) pamatnormām. Tā otrdien, 5. novembrī, Luksemburgā pasludināja ES Tiesa. Pēc būtības Tiesa atzina, ka Polijas likums var radīt priekšstatu, ka tieslietu ministrs var izrēķināties ar sev nepaklausīgiem tiesnešiem, bet lojāliem ļaut palikt amatā.

ES Tiesas tiesnesis Mareks Safjans otrdienas rītā ir pasludinājis spriedumu, ar kuru divas Polijas likuma normas tiek atzītas par neatbilstošām.

ES Tiesa: Tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšana Polijā – pretrunā ar ES normāmArtjoms Konohovs
  Runa ir par vispārējo tiesu tiesnešu un prokuroru pensionēšanās vecuma samazināšanu. Polijas parlaments iepriekš bija nolēmis samazināt vecumu, no kura tiesnešiem un prokuroriem piespiedu kārtā būtu jādodas pensijā. Ja agrāk gan sievietēm, gan vīriešiem tie bija 67 gadi, tad saskaņā ar apstrīdēto likumu sievietēm būtu obligāti jāatstāj amats 60 gadu vecumā, bet vīriešiem – 65 gadu vecumā.

   

  Savukārt tieslietu ministram tika piešķirtas pilnvaras pēc saviem ieskatiem pagarināt tiesnešu pilnvaru termiņu līdz pat 70 gadiem.

  Tiesa atzina, ka atšķirīga pensionēšanās vecuma noteikšana starp abiem dzimumiem šajā gadījumā nepamatoti ierobežo sieviešu karjeras iespējas.

  Tomēr par svarīgāko argumentu var uzskatīt iespējamās politiskās iejaukšanās risku tiesas darbā. Proti, tieslietu ministram tika piešķirtas pilnvaras vienpersoniski un pēc saviem ieskatiem pagarināt tiesnešu iespējas ieņemt savu amatu pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

  Un tas var radīt priekšstatu, ka varai lojālie cilvēki var palikt amatā, bet nepaklausīgie tiek spiesti aiziet pensijā.

  Polijas amatpersonas iepriekš ir norādījušas, ka apstrīdētais likums jau ir mainīts un abu dzimumu tiesneši tagad var iet pensijā vienādā vecumā.

  Tomēr Eiropas Komisijas preses sekretāre Mina Andrejeva sacīja, ka jautājums par tiesnešiem un prokuroriem, kuri jau bija spiesti aiziet pensijā, joprojām nav atrisināts.

  "Vispārējo tiesu tiesnešu pensionēšanās vecuma izlīdzsvarošana starp vīriešiem un sievietēm ir atbalstāms solis. Tomēr likuma izmaiņas nav skārušas tos tiesnešus, kuri iepriekšējās normas dēļ bija spiesti aiziet prom," skaidroja Andrejeva.

  Kompensācijas mehānismi var būt dažādi. Tiesneši var tikt atjaunoti darbā vai arī var saņemt finansiālo atlīdzību. Par to ir jālemj Polijas valdībai.

  ES Tiesā ar prasību vērsās Eiropas Komisija. Iepriekš tā vairākkārt pauda satraukumu par Polijas valdošo politiķu mēģinājumiem pakļaut tiesu varu politiskai kontrolei. Tomēr dialogs ar politiķiem Varšavā nebija pārāk sekmīgs. Viņi uzstāj, ka Polijas tiesu sistēmu būtu jāattīra no sociālisma laika tiesnešiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti