Dienas notikumu apskats

Saeima noslēdz darbu pie «oligarhu lietas» vētīšanas

Dienas notikumu apskats

Daugavpils dome pieņem budžetu

ES tiesa aizliedz veikt psiholoģiskus testus parvēruma meklētāju orientācijas noteikšanai

ES Tiesa: Psiholoģiskie testi patvēruma meklētāju seksuālās orientācijas noteikšanai nav pieļaujami

Patvēruma meklētājus nedrīkst pakļaut psiholoģiskiem testiem, lai noskaidrotu viņu seksuālo orientāciju, norāda Eiropas Savienības (ES) Tiesa. Tā skatīja kāda nigērieša lietu, kurš savas homoseksualitātes dēļ bija lūdzis patvērumu Ungārijā, taču viņa lūgums tika noraidīts. Vīrietis lēmumu pārsūdzēja, un lieta nonāca ES Tiesā. Gala lēmums šajā lietā gan būs jāpieņem Ungārijas tiesām.

Lieta, ko ES Tiesa skatīja, bija par nigērieti, kurš 2015.gadā bija lūdzis patvērumu Ungārijā, norādot, ka ir homoseksuāls un baidās atgriezties dzimtenē, jo var par to tikt vajāts. Taču varasiestādes viņam patvērumu atteikušas, savu lēmumu pamatojot ar to, ka nav gūts pietiekams pierādījumu apstiprinājums viņa seksuālajai orientācijai pēc psiholoģiskiem testiem. Lēmumu nigērietis pārsūdzēja.

Luksemburgā bāzētā ES Tiesa ceturtdien, 25. janvārī, paziņoja savu lēmumu, norādot - patvēruma meklētājus nedrīkst pakļaut psiholoģiskiem testiem, lai noskaidrotu viņu seksuālo orientāciju.

ES tiesa arī uzsvēra, ka patvēruma meklētāja seksuālās orientācijas psiholoģiskās pārbaudes „ir personas tiesību uz privātās dzīves neaizskaramību pārkāpums”.

Tiesas skaidrojumā teikts arī, ka "ņemot vērā, ka situācijā, kurā viņa nākotne ir cieši saistīta ar pieteikuma izskatīšanas iznākumu, būtu grūti atteikties no piedalīšanās šādās pārbaudēs". Līdz ar to, ja nav atbilstošu dokumentētu pierādījumu, valsts varasiestādes var paļauties uz patvēruma lūdzēja apgalvojumu „konsekvenci un ticamību”, norādīja tiesa.

Kā zināms, ES Tiesas spriedumi ir saistošie visām tās dalībvalstīm, taču galīgais lēmums šajā lietā jāpieņem Ungārijas tiesām.

2014.gadā ES Tiesa pieņēma lēmumu vienā līdzīgā lietā saistībā ar Nīderlandi. Tajā konstatēts, ka seksuālās pārbaudes pārkāpj patvēruma meklētāju cilvēktiesības.

Turklāt 2013.gadā ES Tiesa nolēma, ka patvērumu var piešķirt gadījumos, kad viņu mītnes valstī par homoseksualitāti cilvēki tiek ieslodzīti.

ES Pamattiesību aģentūras ziņojumā norādīts, ka simtiem homoseksuāļu, kuri baidās no vajāšanas Āfrikā, Tuvajos Austrumos un Čečenijā, ir pieprasījuši patvērumu ES.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt