ES Tiesa: Polija, Čehija un Ungārija ar atteikumu uzņemt bēgļus pārkāpušas ES normas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Polija, Ungārija un Čehija ir pārkāpušas Eiropas Savienības (ES) tiesību normas, atsakoties uzņemt patvēruma meklētājus saskaņā ar 2015. gadā izstrādāto pārdales shēmu. Šādu spriedumu ceturtdien, 2. aprīlī, pasludinājusi Eiropas Savienības Tiesa. Tā noraidījusi apsūdzēto valstu argumentus par to, ka atteikšanās uzņemt bēgļus ir bijusi saistīta ar nacionālās drošības apsvērumiem.  

ĪSUMĀ:

  • Bēgļu krīzes laikā 2015. gadā ES vienojās sadalīt 160 000 bēgļu pa dalībvalstīm.
  • Polijai, Čehijai un Ungārijai bija paredzēts uzņemt vairāk nekā 10 000 cilvēku.
  • Čehija līdz 2017. gadam bija uzņēmusi 12 bēgļus, bet Polija un Ungārija - nevienu.
  • Kopumā pārvietoja tikai piekto daļu no paredzētā imigrantu skaita jeb aptuveni 30 000.
  • Eiropas Komisija 2017. gada beigās vērsās tiesā pret Poliju, Čehiju un Ungāriju.
  • Tagad ES Tiesa atzina: šīs valstis pārkāpušas ES normas.
  • Polija: spriedumam nebūs nekādu praktisku seku, jo bēgļu kvotas vairs nestrādā.   

Daudziem vēl svaigā atmiņā ir pirms pieciem gadiem piedzīvotā migrācijas krīze Eiropas Savienībā. Starp valstīm, kas visaktīvāk pretojās bēgļu uzņemšanai un iestājās arī pret Eiropas Savienības ierosināto bēgļu pārvietošanas sistēmu, bija trīs no Višegradas grupas dalībniecēm – Ungārija, Polija un Čehija.

ES Tiesa: Polija, Čehija un Ungārija ar atteikumu uzņemt bēgļus pārkāpušas ES normas
00:00 / 02:36
Lejuplādēt

Kopumā ES shēmas ietvaros bija plānots uz citām bloka valstīm pārvietot līdz pat 160 000 patvēruma meklētāju no Itālijas un Grieķijas. Polijai, Čehijai un Ungārijai bija paredzēts uzņemt vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Taču nevarētu teikt, ka Eiropas shēma, kuru daudzas valstis uzskatīja par piespiedu pasākumu, sasniedza savus mērķus.

Kopumā pārvietota tika tikai piektā daļa no paredzētā imigrantu skaita jeb aptuveni 30 000. Runājot par trīs minētajām valstīm, Čehija līdz 2017. gada beigām bija uzņēmusi 12 bēgļus no Grieķijas, bet Polija un Ungārija divu gadu laikā tā arī neuzņēma nevienu pārvietoto personu.

Šāda noliedzošā attieksme lika Eiropas Komisijai 2017. gada beigās vērsties tiesā, apgalvojot, ka minētās dalībvalstis ir pārkāpušas likumu.

Polija un Ungārija apgalvoja, ka tām bija pienākums nepiedalīties shēmā, jo Eiropas Savienības līgumos ir norādīts, ka dalībvalstīm ir pienākums saglabāt likumu, kārtību un iekšējo drošību savās valstīs.

Ceturtdien, pasludinot spriedumu šajā lietā, Eiropas Savienības Tiesa atzina, ka Polija, Ungārija un Čehija ir pārkāpušas Eiropas Savienības tiesību normas. Tika noraidīts atbildētāju arguments par to, ka šī shēma vairs nedarbojas un tagad tāpat šajā lietā neko vairs nav iespējams izdarīt.

Turklāt tiesa atzina, ka neviena no trim valstīm tā arī nav varējusi norādīt uz iekšējās drošības apsvērumiem, kas tai būtu lieguši patvēruma meklētāju uzņemšanu.

Tiesa paskaidrojusi, ka Eiropas Savienības valstīm bija jāņem vērā nacionālas drošības un sabiedriskās kārtības faktori, taču šiem apsvērumiem bija jābūt balstītiem uz katras individuālās lietas rūpīgu izmeklēšanu, objektīviem un specifiskiem pierādījumiem par kādas konkrētas personas iespējami radītiem draudiem drošībai.

Kā paziņojis Polijas valdības preses pārstāvis Pjotrs Millers, ES Tiesas spriedumam nebūs nekādu praktisku seku, jo relokācijas sistēma vairs nestrādā. Viņš arī atgādinājis, ka tā tika atcelta tieši Polijas un pārējo Višegradas grupas valstu stingrās nostājas dēļ.

Turklāt Millers atgādinājis, ka savas saistības bēgļu pārvietošanas jautājumā neizpildīja arī citas dalībvalstis, taču tiesā sūdzība tika vērsta tikai pret trijām valstīm. Tas tikai pierādot Eiropas Komisijas nevienlīdzīgo attieksmi pret dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti