ES Tiesa liek Polijai pārtraukt Belovežas gāršas izciršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atļaujot izcirst unikālo dabas bagātību Belovežas gāršu, Polija ir pārkāpusi Eiropas Savienības (ES) normas, otrdien, 17.aprīlī, paziņoja Eiropas Savienības (ES) Tiesa. AFP norāda, ka šis tiesas spriedums var uzšķilt jaunus asumus jau šobrīd sarežģītajās Briseles un Varšavas attiecībās. Polija gan paziņojusi, ka rīkosies atbilstoši tiesas spriedumam.

Belovežas gāršas izciršana, kas ir UNECSO pasaules mantojums, sākās 2016.gada maijā. Gadu vēlāk Eiropas Komisija iesūdzēja Poliju tiesā, apgalvojot, ka tā iznīcina teritoriju, kur pastāv unikāla dzīvnieku un augu valsts.

“Polijas veiktās meža pārvaldes operācijas attiecībā uz “Puszcza Bialowieska Natura 2000” pārkāpj ES normas,” norādīts tiesas paziņojumā. Norādīts, ka Polijai nekavējoties ir jāpārtrauc darbi vai arī ir jārēķinās ar naudas sodu.

Beloveža, kas atrodas pie robežas ar Baltkrieviju, ietver vienu no lielākajiem pirmatnējiem mežiem Eiropā, kādi pastāvēja pirms 10 000 gadiem. Gārša aizvien ir mājvieta ap 800 Eiropas bizoniem, kas ir lielākais zīdītājs Eiropā.

Polijas valdība savu rīcību allaž ir attaisnojusi, sakot, ka cenšas apturēt astoņzobu mizgrauža izplatību, kā arī novērst mežu ugunsgrēku risku. Tomēr vides aizstāvji un zinātnieki šādu argumentāciju ir noraidījuši, paužot, ka Polija rīkojas komerciālu apsvērumu dēļ.

Polijas Vides ministrija jau paspējusi norādīt, lai arī oficiāli dokumenti par tiesas spriedumu ir saņemti tikai pirms brīža, tā piekāpsies ES tiesai. Pretējs noskaņojums ir vides aizstāvju pusē. Pasaules Dabas fonds spriedumu atzinis par “tīru uzvaru cīņā par Eiropas savvaļu”.

Koku izciršanas Belovežas gāršā bijis tikai viens no strīdus punktiem starp Briseli un Poliju, kopš tur pie varas nāca nacionālkonservatīvā partija „Likums un taisnīgums”. Attiecības pasliktinājušas arī bažas par likuma varas apdraudējumu Polijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti