Dienas notikumu apskats

Itālijas premjers vēlas pārskatīt «bēgļu kvotas» un ES sankcijas pret Krieviju

Dienas notikumu apskats

Augulis noliedz saistību ar ģimenei izkārtoto auto

ES Tiesa: Arī viendzimuma laulātajam no trešās valsts ir tiesības dzīvot ES

ES Tiesa: Arī viendzimuma laulātajam no trešās valsts ir tiesības dzīvot ES

Eiropas Savienības (ES) pilsoņu viendzimuma partneriem, neatkarīgi no viņu tautības, ir tiesības dzīvot jebkurā dalībvalstī pat tad, ja šīs valstis neatzīst viendzimuma laulības. Šādu lēmumu pieņēmusi Eiropas Savienības Tiesa, spriežot kāda Rumānijas pilsoņa un viņa amerikāņu dzīvesbiedra lietā.

Seksuālo minoritāšu tiesību aizstāvji jau paziņojuši, ka tiesas spriedums uzskatāms par vienlīdzības un godīguma uzvaru.  

Eiropas Savienības Tiesas spriedums pasludināts lietā par Rumānijas pilsoni Adrianu Komanu un viņa amerikāņu vīru Kleju Hamiltonu. Abi vīrieši 2010.gadā bija noslēguši viendzimuma laulības Briselē un divus gadus vēlāk vēlējās pārcelties uz Rumāniju.

Taču Rumānijas varas iestādes atteicās piešķirt Klejam Hamiltonam uzturēšanās atļauju laika posmam, kas ilgāks par trijiem mēnešiem. Kā iemesls tika minēts fakts, ka vietējā likumdošana viendzimuma laulības neatzīst un vīrietis nevar tikt uzskatīts par otra vīrieša laulāto.

Pāris iesniedza Tiesā prasību par diskrimināciju seksuālās orientācijas dēļ, norādot uz Eiropas Savienības likumos garantētajām Komana brīvās pārvietošanās tiesībām.

Lieta tālāk nonāca Rumānijas konstitucionālajā tiesā, kas lūdza Eiropas Tiesas atzinumu par to, vai Eiropas Savienības likumi ļauj atzīt Hamiltonu par Komana laulāto.

Tagad Luksemburgā bāzētā tiesa nākusi klajā ar savu spriedumu. Tajā teikts, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm ir tiesības izvēlēties, atzīt viendzimuma laulības vai ne. Taču dalībvalstīm nav tiesību ierobežot Eiropas Savienības pilsoņa tiesības uz dzīvesvietu, atsakoties šādas tiesības piešķirt viņa tā paša dzimuma laulātajam.

Tiesas spriedumā norādīts, ka direktīvā par personu brīvu pārvietošanu jēdziens „laulātais” atspoguļo personu, kuru ar otru cilvēku saista laulības saites. Šis jēdziens esot dzimumneitrāls un tādējādi attiecas arī uz Eiropas Savienības pilsoņa tā paša dzimuma laulāto.

Komentējot tiesas atzinumu, Adrians Komans paudis gandarījumu, ka viņš tagad varēs skatīties acīs jebkurai rumāņu amatpersonai ar pārliecību, ka viņa laulības ir vienlīdz vērtīgas un vienlīdz būtiskas. Vismaz jautājumā par brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā.

Pēc viņa vārdiem, ar šo spriedumu uzvaru ir guvusi cilvēciskā pašcieņa. Arī geju, lesbiešu, biseksuālu un transpersonu tiesību aizstāvības organizācija “ILGA Europe” izpilddirektore Evelīna Paradī aģentūrai “France Press” ir norādījusi, ka tiesas spriedums ir vienlīdzības, godīguma un pragmatisma uzvara.

Komentētāji jau prognozē, ka šis tiesas spriedums, visticamāk, izraisīs asu kritiku no konservatīvākajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, īpaši tā dēvētajā Austrumu blokā.

Pašlaik viendzimuma laulības ir atļautas 13 Eiropas Savienības dalībvalstīs, septiņās viendzimuma pāriem ir atļauta reģistrēta kopdzīve ar tādām pašām tiesībām kā laulātajiem pāriem. Divās valstīs – Čehijā un Igaunijā -  reģistrētām viendzimuma partnerattiecībām ir noteikti ierobežojumi, bet Bulgārijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un arī Latvijā likumdošanas par viendzimuma attiecībām nav.

Eiropas Tiesas spriedums faktiski nozīmē, ka arī valstīm, kurās viendzimuma laulības netiek atzītas, būs jāatzīst citās dalībvalstīs noslēgtās laulības.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti