ES sašaurinās migrantu glābšanas operāciju Vidusjūrā

Eiropas Savienība (ES) sašaurinās imigrantu glābšanas operāciju “Sophia” Vidusjūrā. Misijā uz nenoteiktu laiku vairs nepiedalīsies bloka dalībvalstu kuģi. Saskaņā ar jauno plāno bloks turpinās tikai novērošanu no gaisa, kā arī Lībijas krasta apsardzes apmācības. Ja kāda no dalībvalstīm iebilst pret ieceri, tad šodien līdz pēcpusdienai tām ir iespēja izteikties.

ES sašaurinās migrantu glābšanas operāciju VidusjūrāHardijs Ventnieks

  Anonīmi avoti Briselē informēja Vācijas ziņu aģentūru DPA, ka lēmums pieņemts savstarpējo domstarpību dēļ. Operācija „Sofija” tiek īstenota kopš 2015. gada, ar mērķi cīnīties pret cilvēku kontrabandistiem. Viņi atbildīgi par lielu daļu Vidusjūrā bojāgājušajiem patvēruma meklētājiem, kuriem tā arī neizdevās sasniegt Eiropu. Misijas ietvaros pēdējo četru gadu laikā izdevies izglābt vairāk nekā 50 tūkstošus cilvēku dzīvību.

  Līdz šim brīdim operācijā piedalījās trīs Itālijas, Spānijas un Vācijas kuģi, kā arī pieci Polijas, Spānijas, Nīderlandes un Itālijas helikopteri. Šādā veidā Brisele cer atrisināt strīdu ar Itāliju. Tās pašreizēja valdība ir ieņēmusi stingru nostāju pret imigrāciju, pretojoties operācija „Sofija” pagarināšanai. Roma uzsvērusi, ka piekritīs pilnā apjomā atjaunot operāciju, ja arī pārējās dalībvalstis uzņems patvērumu meklētājus, kuri ir izglābti šīs operācijas laikā Vidusjūrā.

  Operācijas pašreizējais mandāts beigsies 31. martā. Asi pret ideju turpināt nelegālo imigrantu meklēšanu Vidusjūrā iebilst Itālija, un arī vairākas citas valstis nevēlas uzņemt izglābtos. Pēdējā gada laikā arī strauji samazinājusies bēgļu straume tā dēvētajā centrālās Vidusjūras maršrutā.

  Vācijas valdība jau gada sākumā paziņoja par dalības apturēšanu operācijā „Sofija”, norādot, ka tā vairs nepiešķirs kuģus šīs misijas nodrošināšanai. Saskaņā ar ziņu aģentūru DPA, Berlīne šādu lēmumu pieņēmusi tieši Itālijas dēļ, kura atteikusies uzņemts šos izglābtos imigrantus no Vidusjūras.

  Turklāt tolaik Vācija aizsardzības ministre Urzula fon der Leijena apsūdzēja Itāliju, ka tā sabotējot operāciju „Sofija”, liekot Vācijas flotei doties uz nomaļākām Vidusjūras vietām, kur nav novēroti ne kontrabandisti, ne migranti.

  Atbilstoši informācijai operācijas mājaslapā, Vidusjūrā dislocēti trīs kuģi, kurus nodrošinājušas Itālija, Spānija un Vācija, kā arī bijuši pieejami pieci helikopteri, kurus nodrošinājušas Polija, Spānija, Nīderlande un Itālija. Tāpat operācija „Sofija” rūpējas par Lībijas krasta apsardzes apmācībām, kuras plānots arī turpināt pēc jaunā Eiropas Savienības plāna.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti