ES sarunvedis «Brexit» lietā gaidītā vizītē Īrijā

Eiropas Savienības (ES) galvenais sarunvedis „Brexit” lietā Mišels Barnjē devies uz Īriju, lai tiktos ar īru biznesa pārstāvjiem, pabūtu uz Īrijas un Ziemeļīrijas robežas, kā arī uzstātos Īrijas nacionālajā parlamentā, kur sēdē piedalīsies abu palātu pārstāvji. Mediji norāda, ka šādā politiskā formātā pēdējos teju 20 gadus nav runājis pat Īrijas prezidents.

Mišels Barnjē Īrijā ir īpaši gaidīts viesis. Būdams galvenais sarunvedis ar Lielbritāniju par aiziešanu no Eiropas Savienības, viņš Īrijai ir ļoti svarīgs. Dalot vienīgo sauszemes robežu ar Lielbritāniju, Īrija var kļūt par vislielāko „Brexit” seku upuri. Uztraukušies ir gan īru uzņēmēji, gan zemnieki, gan vienkāršie iedzīvotāji, kuri šobrīd brīvi šķērso agrāk cieto, bet tagad dabā neeksistējošo robežu starp Īrijas Republiku un Ziemeļīriju.

Barnjē ceturtdien, 11.maijā, tiekas ar Īrijas uzņēmēju lielāko lobija organizāciju „Ibec”. Tās vadītājs Denijs Makojs paudis, ka lūgs Barnjē iestāties par īpašām preču un cilvēku kustības atlaidēm Īrijai, kā arī Eiropas Savienības akceptētu valsts pagaidu atbalstu kompānijām, kas visvairāk varētu ciest no „Brexit”.

Paredzēts, ka Barnjē pats personiski arī apmeklēs Īrijas Republikas un Ziemeļīrijas robežu. Bet dienas lielākajā fokusā būs viņa uzruna Īrijas likumdevēja varas priekšā, Īrijas parlamentā, kur piedalīsies abu palātu deputāti. Un parasti šādā formātā politiķi uzņem vienīgi premjerministru vai prezidentu.

Kā izdevumam „Politico” norādījis kāds avots Īrijas parlamentā,

šis ielūgums vēlreiz apliecina, cik liels uztraukums Īrijā valda par to, ka „Brexit” process nenoritēs stabili un paredzami.

Sagaidāms, ka starp deputātiem un Barnjē parlamentā norisināsies arī debates.

Eiropas Komisija Barnjē vadībā aizvadītajā nedēļā publiskoja Eiropas Komisijas direktīvu priekšlikumus sarunu sākšanai ar Lielbritāniju. Un tajos Īrijas gadījums ir izcelts īpaši, norādot, ka sarunās būtu jāpanāk, ka tā sauktās „cietās” robežas starp abām valstīm vairs neatjauno. Taču joprojām nav skaidrs, kā to saredz briti un kā, ņemot vērā likumus, to būs iespējams īstenot dabā.

Šim lielās nākotnes jautājumam ir piepulcējies vēl viens. Īrijas premjerministrs Enda Kenijs ir savai partijai pavēstījis, ka nākamnedēļ publiski izteiksies par savām nākotnes vēlmēm vadīt valsti. Sagaidāms, ka viņš paziņos par demisiju. Par to, ka Kenijs varētu atkāpties vēl pirms nākamgad gaidāmajām vēlēšanām, mēļoja jau iepriekš, taču tagad šīs runas iegūst arvien ticamāku apveidu. Viņa vietā varētu stāties līdzšinējais sociālo lietu ministrs Leo Varadkars vai par mājokļiem atbildīgais ministrs Saimons Kovenijs.

Šādas politiskās maiņas rada papildu spriedzi arī Īrijas uzņēmējos, kuri vēlētos „Brexit” sarunu laikā stabilu politisko ainu pašmājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti