ES sankcijas efektu uz Krievijas ekonomiku vērtē kā nepietiekami spēcīgu; plāno devīto sankciju kārtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pašlaik Eiropas Savienībā notiek darbs pie devītās sankciju paketes pret Krieviju, lai sodītu agresorvalsti par tās uzsākto asiņaino karu Ukrainā. Līdz šim sankciju efekts nav izrādījies tik spēcīgs, kā cerēts, tomēr Eiropas politiķi un eksperti uzskata, ka sankciju politika ir jāturpina, lai palīdzētu nodrošināt kaut mazākās priekšrocības Ukrainai.

ES sankcijas efektu uz Krievijas ekonomiku vērtē kā nepietiekami spēcīgu; plāno devīto sankciju kārtu
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

Eiropas Savienība kopš Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā 24. februārī ir apstiprinājusi astoņas sankciju paketes pret Krieviju. Ir iesaldēti ietekmīgu Krievijas amatpersonu aktīvi, noteikti ierobežojumi Krievijas finanšu sistēmai, ieviesti eksporta un importa aizliegumi, bet Krievijā reģistrētām lidmašīnām ir slēgta Eiropas Savienības gaisa telpa.

Eiropas Parlamenta deputāts no Polijas Vitolds Vaščikovskis uzskata, ka līdz šim Eiropas Savienības sankcijas nav bijušas pietiekami bargas, lai piespiestu Krieviju izbeigt karu. "Mēs apstiprinājām astoņas sankciju paketes, bet pašlaik notiek sarunas par devīto paketi. Tas nozīmē, ka astoņas paketes neskāra Krievijas militāro mašinēriju pietiekami, lai apturētu karu. Karadarbība frontē palēninās, bet ne sankciju, bet gan Ukrainas pretuzbrukuma dēļ," sacīja eiroparlamentārietis.

Vaščikovska viedoklim nepiekrīt Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žuzeps Borels. Viņaprāt, sankcijām ir ietekme uz notiekošo frontē, taču ar tām nevarot izbeigt karu. "Ir skaidrs, ka mūsu sankcijas vājina Krievijas ekonomiku. Tās ir vājinājušas Krievijas iespējas iegādāties un uzlabot tehnoloģijas.

Mēs negaidījām, ka sankcijas izbeigs karu. Bet pilnīgi noteikti tās vājina Krievijas armijas spēju atjaunot savus krājumus,

kas ir būtiski, ņemot vērā Krievijas milzīgos zaudējumus kara laukā. Tas vājina Krievijas spēju izvērst karu, kura pamatā ir terors pret ukraiņu tautu," uzskata Borels.

Krievijas iekšzemes kopprodukts šogad ir samazinājies par 3,4 procentpunktiem, liecina Starptautiskā Valūtas fonda dati. Tas ir mazāk, nekā tika gaidīts.

Ekonomiste Silvija Matellī no Francijas Starptautisko un stratēģisko attiecību institūta skaidroja, ka Kremlis ir īstenojis relatīvi dārgu fiskālo politiku, lai mīkstinātu sankciju ietekmi uz Krievijas iedzīvotājiem. Un izskatās, ka tā ir devusi rezultātu. Turklāt Krievija ir uzkrājusi eksporta ieņēmumus no naftas un gāzes pārdošanas. Kā zināms, šogad gāzes un naftas cenas pasaulē sasniedza rekordus.

Tomēr Matellī ir pārliecināta, ka drīzumā Krievijas ekonomika cietīs lielus zaudējumus: "Šīs sankcijas uz ilgu laiku izolēs Krieviju. Ne no pasaules tirgiem, bet gan no Rietumu tirgiem, kuri joprojām ir nozīmīgi. Un Krievija pastāvīgi atrodas vājas, ļoti vājas, pat negatīvas izaugsmes stāvoklī. Tāpēc vidējā vai ilgākā termiņā sankcijas ietekmēs izejvielu eksportu, un tas radīs spiedienu uz Krieviju."

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Eiropas Savienība gatavo devīto sankciju paketi pret Krieviju. Viņa nesniedza plašāku informāciju par to, kādas sankcijas varētu būt ietvertas nākamajā paketē, taču izteica cerību, ka Eiropas Savienība drīzumā vienosies ar sabiedrotajiem un partneriem par globālajiem cenu griestiem Krievijas naftai.

Eiropas Parlaments oktobrī pieņēma rezolūciju, kurā pieprasīja Eiropas Savienībai nekavējoties noteikt pilnīgu Krievijas fosilā kurināmā un vērtīgo izejmateriālu importa aizliegumu, tomēr šāda varbūtība pašlaik nešķiet reāla, jo ne visas bloka dalībvalstis ir gatavas pilnībā atteikties no Krievijas energoresursiem.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti