Dienas ziņas

Okeānā novadīs ūdeni no Fukušiams AES

Dienas ziņas

Vakcīnu pārbaude neietekmēs vakcinācijas tempu

Eiropai jauns līgums par "Pfizer" vakcīnām

ES saņems papildu 50 miljonus «Pfizer» vakcīnu devu; iepirks vēl teju 2 miljardu dozu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) līdz jūnija beigām saņems papildu vēl 50 miljonus uzņēmuma “Pfizer” ražoto Covid-19 vakcīnu devu, trešdien apstiprināja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Paredzēts, ka “Pfizer” tuvākajos trīs mēnešos ES piegādās kopumā 250 miljonus vakcīnas  dozu. Papildus saņemtās 50 miljonus devas iedalīs ES dalībvalstīm atbilstoši to iedzīvotāju skaitam.

Latvijas Vakcinācijas projekta birojs un Veselības ministrija pagaidām vēl nevarēja atbildēt, vai no minētā vakcīnu devu skaita daļa nonāks arī Latvijā. Vienlaikus veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) norādījis, ka maijā un jūnijā “Pfizer”/”BioNTech” Latvijai sola piegādāt 726 000 vakcīnu.

EK prezidente Urzula fon der Leiena par "Pfizer/BioNTech" vakcīnām
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

“Pfizer” ir apņēmies līdz gada beigām piegādāt vismaz 500 miljonus vakcīnu devu. Fon der Leiena arī paziņoja, ka EK ir uzsākusi sarunas ar “Pfizer” par jaunu vakcīnu piegādes līgumu, kas paredz iegādāties vēl 1,8 miljardus vakcīnas devu.

“Šis kontrakts paredzēs vēl papildu 1,8 miljardu vakcīnu devu piegādi laikā no 2022. līdz 2023. gadam. Tajā būs noteikts, ka ne tikai pašas vakcīnas, bet arī to būtiskākās sastāvdaļas ir jāražo Eiropā. Sarunas sākās šodien, un mēs ceram, ka tās noslēgsies ļoti drīz. Šis ir vēl viens svarīgs solis Eiropas atbildei uz pandēmiju. Var sekot citi kontrakti ar citām kompānijām,” sacīja EK prezidente.

EK arī plāno, ka nākotnē vakcīnām var būt nepieciešami tā saucamie būsteri vai arī vakcīnas pret kādu jaunu Covid-19 variantu. Domājot par to, akcents tiek likts uz mRNA vakcīnām, nevis uz tām, kas izmanto vīrusu vektora tehnoloģiju, kā, piemēram, “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson”.

“Ņemot vērā mācības no šīs pandēmijas, mums tagad ir jākoncentrējas uz tehnoloģijām, kas ir pierādījušas savu vērtību. Un mRNS vakcīnas ir skaidrs gadījums. Un, pamatojoties uz to visu, mēs tagad sākam sarunas ar “Pfizer”/”BioNTech” par trešo līgumu,” norādīja EK prezidente.

Vai ir patiesa ziņa, ka EK neslēgs jaunu līgumu ar AstraZeneca” un “Johnson&Johnson”, komisija atteicās komentēt, atrunājoties, ka par līgumiem nerunāšot. Taču trešdienas paziņojums par jauno līgumu ar “Pfizer”/”BioNTech” un ar uzsvaru uz nukleīnskābju jeb mRNA vakcīnām liek domāt, ka “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” nav lielas izredzes uz sadarbību ar Eiropu nākotnē – ja, protams, vienīgi nerodas vēl kādi neparedzēti apstākļi.

Arī Itālijas laikraksts “La Stampa”, atsaucoties uz informācijas avotiem Itālijas Veselības ministrijā, rakstījis, ka EK varētu nepagarināt līgumus ar “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” par nākamgad plānotajām Covid-19 vakcīnu piegādēm.

KONTEKSTS:

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Pašlaik ES ir vakcinēti 100 miljoni iedzīvotāju, un 27 miljoni no viņiem saņēmuši arī otro devu – tātad pilnībā vakcinēti.

Latvijā plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.

Vienlaikus valdība otrdien, 13. aprīlī, vienojās par iepriekš normatīvajos aktos neparedzētu iespēju  –  Veselības ministrija gadījumos, kad būs pieejams pietiekami daudz Covid-19 vakcīnu un būs pietiekama vakcinācijas kapacitāte, varēs piedāvāt vakcināciju jebkuram iedzīvotājam, nevis tikai prioritāro grupu pārstāvjiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti