ES prezidentūras laikā Bulgārijai sankciju pagarināšana pret Krieviju – sarežģīta izšķiršanās

„Mēs neesam zeme, kura ienīst,” tā Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs par to, kādas attiecības Bulgārija cer veidot ar Krieviju šo sešu mēnešu laikā, kamēr tai būs prezidentūra Eiropas Savienībā. Jau janvāra nogalē Eiropas Savienībai būs jāizšķiras, vai pagarināt sankcijas ar Krieviju, kas tai noteiktas pēc agresijas Ukrainā. Borisovs norāda, ka Bulgārija sekos līdzi situācijas attīstībai, taču uzskata, ka sankcijas arī nevar būt mūžīgas.

Bulgārija, kura tuvāko pusgadu būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts, būs goda vietā pie ministru galda Briselē, kur izlems, vai Eiropas Savienībai vajadzētu pagarināt sankcijas ar Krieviju. Bloka valstis arvien patur sankcijas spēkā, tā kā situācija Austrumu Ukrainā un Krimā nav mainījusies un Minskas vienošanās arvien nav pildīta.

Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs, tiekoties ar starptautiskajiem žurnālistiem Sofijā, neslēpa, ka

Bulgārijai sankciju pagarināšana pret Krieviju nav viegls lēmums, jo abas valstis saista gan ciešas vēsturiskas, gan arī ekonomiskas saiknes.

Premjerministrs minēja, ka Bulgārijas ekonomika kopš sankciju stāšanās spēkā ir zaudējusi vairāk nekā miljardu eiro un ir apturēti trīs lieli enerģijas projekti, kuros Krievija bija sākusies iesaistīties, to vidū arī atomelektrostacijas celtniecība un gāzes vada „Dienvidu straume” attīstība.

Taču, kā norādīja Borisovs, par spīti tam Bulgārija nav izmantojusi veto tiesības Eiropas Savienības Ministru padomē un allaž balsojusi par sankciju pagarināšanu. „Eiropas Savienībai lojālāku valsti jūs neatradīsiet,” sacīja Bulgārijas premjerministrs.

Tagad, komentējot Bulgārijas jau kā prezidējošās valsts rīcību, Boiko Borisovs žurnālistiem sacīja līdzīgi, proti, ka sekos kopējai Eiropas Savienības nostājai. Premjerministrs norādīja, ka 21.gadsimtā nav pieņemama cilvēku nogalināšana un ka Krima bija sarkanā gaisma,  un sankcijas no Eiropas Savienības apliecināja, ka robežas ir pārkāptas.

Tomēr viņš arī uzsvēra, ka visi pie sankcijām ir pieraduši, biznesa dzīve turpinās, bet šīs sankcijas nevar būt mūžīgas un par to būtu jābūt ļoti pamatīgām diskusijām. „Bulgārijai ar Krieviju ir robeža pie Melnās jūras. Ja kaimiņos ir tik ietekmīga valsts, tad, protams, ir svarīgi ar to saglabāt labas attiecības. Taču es arī saprotu, ka virknei Eiropas Savienības dalībvalstu ir citas domas,” sacīja Bulgārijas premjerministrs.

Bulgārija tiek uzskatīta starp Eiropas Savienības dalībniecēm par vienu no Krievijai visdraudzīgākajām. Šo faktu jau iepriekš bija izmantojuši arī Krievijas mediji. Ziņu aģentūras ITAR-TASS publicēja ziņu, kurā apgalvoja, ka Bulgārija centīsies panākt risinājumu. Citēta arī Bulgārijas prezidentūras ministre Liljana Pavlova, ka dienas kārtībā būs priekšlikums par sankciju atcelšanu. Tiesa, ministre kādā citā intervijā pauda izbrīnu par šādu viņas sacītā interpretāciju Krievijas presē.

Bulgārija ES prezidējošā valsts būs pusgadu, un tās uzdevumos būs gan imigrācija, gan "Brexit" sarunas, gan daudzi citu ES būtiski jautājumi.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti