Panorāma

Pieaug mēģinājumi uzlauzt IT sistēmas

Panorāma

Panorāma

EP priekšsēdētāja: ES pilnībā jāatsakās no Krievijas gāzes

ES pilnībā jāatsakās no Krievijas gāzes. Intervija ar Robertu Metsolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas karš un iebrukums Ukraina ir drauds visai Eiropai, intervijā LTV atzina Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola. Viņa aicināja pilnībā atteikties no Krievijas gāzes, kuru Maskava izmantojusi kā šantāžas instrumentu. Ar Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju LTV tikās Tallinā Lennarta Meri konferences laikā.

LTV: Krievijas invāzija, agresija pret Ukrainu. Jūs pati nesen, aprīļa sākumā, kad ap Kijivu joprojām bija saspringta situācija, apmeklējāt Ukrainas galvaspilsētu. Krievijas karš pret Ukrainu, vai tas ir drauds arī visai Eiropai?

Roberta Metsola: Tas noteikti ir drauds. Tāds, kas satricinājis pamatus tam, par ko iestājas un par ko būtu jāiestājas Eiropas Savienībai, un no kā tā ir pārāk ilgi novērsusi skatienu. Taču pēc šīs brutālās Krievijas invāzijas Ukrainā, bezjēdzīgās tik daudzu tūkstošu vīriešu, sieviešu un bērnu nogalināšanas Eiropas Savienība vēl nekad nav bijusi tik vienota un koordinēta savā atbildē. Gan attiecībā uz militārā un loģistikas aprīkojuma piegādāšanu, gan plaši atverot savas sirdis, durvis un māju Ukrainas drosmīgajiem pilsoņiem, kas mūsu kontinentā patiesībā izcīna karu arī par mums.

Esot Kijevā, Jūs uzrunā parlamentam devāt trīs solījumus. Viens no tiem, ka Eiropa nepieļaus, ka Krievijas agresija paliek bez atbildes. Ko ir mācījusies Eiropa? Kas būtu jāņem vērā un jādara?

Tieši tas ir iemesls, kādēļ Eiropas Parlaments nāca klajā ar paziņojumu, ka mums būtu pilnībā jāatvienojas no Krievijas gāzes. Mēs pārāk ilgi esam bijuši atkarīgi no neuzticama partnera, kas izmanto iebiedēšanu un šantāžu, kaut mums vajadzētu koncentrēties uz enerģētikas savienības izveidošanu, lai pirktu enerģiju no mūsu draugiem, nevis ienaidniekiem un vairāk ieguldītu atjaunojamajā enerģijā. Tādēļ turpmāk, pasaulē pēc 24.februāra, mēs neatgriezīsimies atpakaļ un nedrīkstam aizmirst, kas tur notika. Tiem, kas atbildīgi par kara darbībām, jātiek sodītiem. Mēs arī kā Eiropas Savienība neapstāsimies, lai nodrošinātu, ka tiek pieprasīta atbildība. Un ka mūsu apstiprinātas sankciju paketes turpina sāpēt Putinam un Kremlim. Viņš par zemu novērtēja mūsu vienotību un koordināciju.

Tiek apspriestas jaunas sankcijas, bet pa to laiku noslēgusies konference par Eiropas nākotni. Krievijas kara Ukrainā kontekstā, vai tas licis Eiropas Savienībai pārskatīt, kā tā redz sevi, savu vietu pasaulē?

Domāju, konference ne tik daudz beigusies, bet devusi dzirksteli turpmākajām diskusijām par to robus aizpildīšanu, kas mums vēl ir. Diskusijām, ko varam mācīties no krīzēm, kuras pārdzīvojām pandēmijā. Un tagad arī ar karu mūsu kontinentā.

Mums vajag nevis mazāk, bet vairāk Eiropas.

Es sagaidu ļoti atklātu diskusiju par savienības trūkumiem un panākumiem. Arī stiprinot vienotību tur, kur līdz šīm neesam bijuši vienoti, bet kur mums bijusi politiskā griba, lai stātos pretim problēmām, ar ko saskaramies. Ja mums to izdosies izdarīt nākamajos mēnešos, to visu ielikt rāmī, tad šo laiku varēsim uzskatīt par tādu, kur šīs krīzes esam pārvērtuši par impulsu izdarīt vairāk, nekā mazāk.

Arī uz globālās skatuves?

Noteikti. Domāju, ka Eiropas Savienība.. Jūs esat Latvijas pilsonis. Un Jūsu valsts arī bijusi priekšgalā, vadījusi Eiropas Savienību būt drosmīgākai, iet tālāk nekā tā gājusi jebkad iepriekš. Esmu novērojusi līderības pārvirzes, ja runājām par veidu, kā stājamies pretī ģeopolitiskajām krīzēm, uzbrukumiem, invāzijām. Ja varam turpināt vadīt šo ceļu ar vīziju un spēku, tad beidzot varam atrast savu pareizo vietu globālajā, ļoti lielajā un izaicinošajā pasaulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti