ES par ķīmisko ieroču izmantošanu vērš sankcijas pret Krievijas un Sīrijas amatpersonām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) pirmdien, 21. janvārī, pirmo reizi ieviesusi sankcijas par ķīmisko ieroču lietošanu. Sankcijas vērstas pret personām un organizācijām, kuras īstenojušas ķīmiskos uzbrukumus Sīrijā, kā arī personām, kas saistītas ar bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu Lielbritānijā.

ES par ķīmisko ieroču izmantošanu vērš sankcijas pret Krievijas un Sīrijas amatpersonām
00:00 / 03:13
Lejuplādēt
Par nepieciešamību veidot jaunu sankciju režīmu pret tiem, kas saistīti ar ķīmiskiem uzbrukumiem, ES sāka diskutēt pēc Lielbritānijā notikušā uzbrukuma Skripaļiem. Pagājušā gada oktobra vidū ES padome vienojās par jaunu ierobežojošo pasākumu režīmu, lai vērstos pret ķīmisko ieroču izplatību.

 

Šāds lēmums pavēra iespējas ES ieviest sankcijas pret personām un juridiskām personām, kas saistītas ar ķīmisko ieroču izstrādi un izmantošanu jebkur pasaulē, neatkarīgi no nacionalitātes vai atrašanās vietas. Tāpat šādas sankcijas var tikt vērstas pret tiem, kas šīm personām sniedz finansiālu, tehnisku, materiālu atbalstu vai arī iedrošina šīs personas veikt neatļautas darbības.

Pēc ilgām diskusijām ES pirmdien ir pieņēmusi lēmumu ieviest sankcijas pret kopumā deviņām personām no Krievijas un Sīrijas.

Ārlietu ministru kopīgajā paziņojumā norādīts, ka šāds solis apliecina ES apņēmību pretoties ķīmisko ieroču izplatībai, kas rada nopietnu apdraudējumu starptautiskajai drošībai. 

Krievijas pusē sankcijas ieviestas pret diviem krievu aģentiem – Anatoliju Čepigu un Aleksandru Miškinu, kuri tiek apsūdzēti par bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu ar nervus paralizējošo vielu "Novičok" Solsberi pilsētā Lielbritānijā. Daudziem pārsteigums izrādījies lēmums sankcijas ieviest arī pret Krievijas Bruņoto spēku ģenerālštāba Galvenās izlūkošanas pārvaldes vadītāju Igoru Kostjukovu un viņa vietnieku Vladimiru Aļeksejevu. Visām šīm personām ieviests ieceļošanas ES aizliegums, kā arī iesaldēti viņu līdzekļi.

Kā pirmdien pēc ES ārlietu ministru tikšanās paziņojis Lielbritānijas ārlietu resora vadītājs Džeremijs Hants, šāds solis pierāda to, ka Londona un Brisele joprojām spēj sadarboties par spīti kaislībām ap "Brexit". "Tas pierāda, ka diplomātiskā sadarbība starp Eiropas Savienību un Lielbritāniju ir ļoti spēcīga. Mums ir ļoti daudz kopīgu vērtību, un tas nemainīsies arī pēc "Brexit". Šis labi pierāda mūsu spēju sadarboties, aizsargājot mūsu kopīgās vērtības."

Līdzīgi kā daudzkārt iepriekš Kremļa pārstāvji paziņojuši, ka pret Krievijas pilsoņiem izvirzītās apsūdzības ir nepamatotas, jo Maskavai līdz šim neesot nodoti nekādi pierādījumi.

Krievijas Federācijas padomes starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs paziņojis, ka, ieviešot kārtējās sankcijas, ES demonstrē solidaritāti ar Londonu, tādējādi neievērojot pierādījumu trūkumu.

ES sankcijas vērstas arī pret Sīrijas Zinātnisko pētījumu un izpētes centru, kas atbildīgs par ķīmisko ieroču izstrādi un ražošanu, kā arī pret vairākām personām, kas saistītas ar šīm aktivitātēm. Viens no sankciju sarakstā iekļautajiem ir pulkvedis Tariks Jasmina, kuru uzskata par sakarnieku starp pētniecisko centru un prezidenta Bašara al Asada pili.

Galvenokārt sankcijas saistāmas ar noziegumiem, kas pastrādāti Dumas pilsētā pagājušā gada aprīlī. Toreiz ķīmiskā uzbrukumā nemiernieku kontrolētajā pilsētā dzīvību zaudēja vismaz 40 cilvēki. Oficiālā Damaska savu saistību ar šiem ķīmisko ieroču uzbrukumiem gan ir noliegusi.

ES līdz šim par saistību ar Sīrijas pilsoņu karā pastrādātajiem noziegumiem ir ieviesusi sankcijas pret aptuveni 260 personām.

KONTEKSTS:

Pērn aprīļa pirmajā pusē Sīrijas pilsētā Dumā notikušajā ķīmisko ieroču uzbrukumā, pēc Sīrijas aktīvistu un glābēju organizācijas "Baltās ķiveres" ziņotā, bojā gāja vairāki desmiti cilvēku un simti smagi saindējušies. Tas arī bija iemesls ASV, Francijas un Lielbritānijas dažas dienas vēlāk īstenotajiem uzbrukumiem Sīrijas militārajiem objektiem.

Savukārt pērn marta sākumā ar nervus paralizējošu vielu saindēts 66 gadus vecais bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa 33 gadus vecā meita Jūlija. No vielas "Novičok" cieta arī policists Niks Beilijs, kad ieradās notikuma vietā Solsberi. Lielbritānijas premjere Terēza Meja nāca klajā ar paziņojumu, ka šajā indēšanā varētu būt iesaistīta Krievija, kas to noliedza.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti