Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Labrīt

ERASMUS jau 30 gadu; ik gadu programmā piedalās ap 300 000 jauniešu

Labrīt

EK ziņojums: Vides aizsardzība dažās valstīs aizvien klibo; aizrāda arī Latvijai

ES panākta vienošanās par viesabonēšanas atcelšanu un cenu griestiem

ES panākta vienošanās par viesabonēšanas atcelšanu un cenu griestiem

„Ardievas viesabonēšanai,” šonedēļ paziņoja Briselē pēc pēdējā šķēršļa novākšanas pilnīgai viesabonēšanas atcelšanai Eiropas Savienībā, sākot no šīs vasaras. Dalībvalstis un Eiropas Parlaments šonedēļ vienojās par cenu griestiem, saskaņā ar kuriem mobilo sakaru operatori nodrošinās telefonsakarus, dodoties ceļojumā uz citām kopienas valstīm.

Eiropas Parlamenta un dalībvalstu sarunvedēji naktī uz trešdienu panāca vienošanos par viesabonēšanas cenu griestiem, kas būs jāmaksā par telefona pakalpojumu izmantošanu, atrodoties citā Eiropas Savienības valstī. Tie ir griesti tā devētajām vairumtirdzniecības cenām, par kurām mobilo sakaru operatori Eiropā veic savstarpējos norēķinus.

Šis bija pēdējais šķērslis viesabonēšanas atcelšanai kopienā, un vienošanās nozīmē, ka pēc mēnešiem un gadiem ilgām diskusijām

šovasar – 15.jūnijā – viesabonēšana kopienā būs atcelta un, ceļojot uz citām valstīm Eiropas Savienībā, nebūs jāmaksā vairāk, kā izmantojot mobilo telefonu pašmājās.

Saskaņā ar vienošanos no 15.jūnija griesti telefonsarunām būs 3,2 centi minūtē, griesti par vienas īsziņas nosūtīšanu – 1 cents. Kas attiecas uz mobilā interneta izmantošanu, cenu griestus pazeminās piecu gadu garumā. Sākot no šīs vasaras tie būs 7,70 eiro par gigabaitu, un griesti ik pa gadam pakāpeniski pazemināsies, līdz 2022.gadā būs jau trīs reizes mazāki – divi ar pusi eiro par vienu gigabaitu datu.

Eiropas Komisija šos griestus pārskatīs ik pa diviem gadiem un piedāvās jaunus, ja tas būs nepieciešams.

Eiropas Parlamentā viesabonēšanas atcelšanu skatījusi Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja, kuras loceklis eirodeputāts Krišjānis Kariņš vienošanos uzskata par ļoti svarīgu. Viņaprāt, „Eiropas Savienības mērķis ir noārdīt iekšējās robežas”, vai tas būtu attiecībā uz ceļošanu, vai uzņēmējdarbību, vai tādu pakalpojumu sniegšanu kā telefona izmantošana:

„Turpmāk mēs varēsim ārzemēs ceļot un izmantot telefonus nepiemaksājot, kā līdz šim tas ir bijis. Bet ir svarīgi saprast, ka tomēr sistēmā ir iebūvēta bremze – piemēram, nevarēs Latvijā nopirkt SIM karti, pārcelties uz Īriju, dzīvot tur un visu laiku tur runāt par Latvijas mājas tarifu. Šādā gadījumā operatoriem būs tiesības atteikt pakalpojumu. Bet tieši viesabonēšana, kas nozīmē – es dzīvoju Latvijā, bet ceļoju ārzemēs – turpmāk mēs varēsim zvanīt uz mājām, nepiemaksājot vairāk nekā mūsu mājas tarifs to prasītu.”

Tiesa, Latvijā Patērētāju interešu aizstāvības asociācija norādījusi, ka patērētāji arvien biežāk pauž satraukumu par mobilo sakaru pakalpojumu maksas paaugstināšanos. Asociācija norāda - lai gan mobilo sakaru operatori izmaiņas tarifu plānos skaidro ar nepieciešamību pēc investīcijām, vairāki eksperti ir pauduši, ka maksas paaugstināšanu var saistīt arī paredzēto viesabonēšanas tarifu atcelšanu Eiropas Savienības valstīs. Kariņš noraida, ka jauno viesabonēšanas noteikumu dēļ mobilo sakaru operatori būtu „spiesti” paaugstināt tarifus:

„Ja Latvijā kāds operators šobrīd ceļ cenu, tas ir tikai, lai palielinātu savu peļņu, iespējams, aizbildinoties ar to, ka tagad Eiropā mainās visa kārtība.

Ir ļoti svarīgi, lai mūsu regulators uzmanīgi seko līdzi jebkurām cenu maiņām, respektīvi – vai tirgus to pieprasa, vai tas ir vienkārši mēģinājums palielināt peļņu uz patērētāju rēķina. Bet nav iemesla, ka būtu jāceļ tarifi, jo ir panākti pietiekami zemi vairumtirdzniecības cenu griesti.”

Šonedēļ panāktā vienošanās vēl formāli jāapstiprina Eiropas Parlamentam un dalībvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti