ES pabeidz gatavošanos bezvienošanās «Brexit» scenārijam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) ir pabeigusi sagatavošanās darbus iespējai, ka Lielbritānija no bloka izstājas haotiski bez vienošanās. Par to paziņoja Brisele, piebilstot, ka šāda iespēja kļūst arvien ticamāka.

Pirmdien britu parlamentā atsākās debates un balsojumi par to, ko ar “Brexit” darīt tālāk. Premjere Terēza Meja pirmdien atzina, ka atbalsts “Brexit” vienošanās tekstam joprojām nav pietiekams. Gaidāma vēl viena saspringta un pavērsieniem bagāta nedēļa.  

„Tā kā iespēja, ka Apvienotā Karaliste no Eiropas Savienības 12. aprīlī izstāsies bez vienošanās, kļūst arvien ticamāka, Eiropas Komisija šodien ir pabeigusi sagatavošanos bezvienošanās [“Brexit”],” ar šādu paziņojumu pirmdien nāca klajā Brisele.

ES pabeidz gatavošanos bezvienošanās «Brexit» scenārijam
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

Eiropas Savienība piekritusi Londonas lūgumam atlikt izstāšanās datumu, un “Brexit” nenotiks, kā līdz šīm gaidīts, jau šo piektdien, 29. martā.

Taču tas, kas un kā notiks tālāk, atkarīgs no tā, vai britu parlaments šonedēļ tomēr atbalstīs izstāšanās vienošanos pēc tam, kad to divreiz noraidījis.

“Mēs strādājam ar Apvienoto Karalisti, lai nodrošinātu gludu izstāšanos. Bet, ja līdz 12. aprīlim no viņu puses nedzirdēsim nekā jauna, tad esam gatavi arī tam, ka “Brexit” notiek bez vienošanās,” atzina Eiropas Komisijas preses pārstāvis Margaritis Shins.

Ja britu parlaments vienošanos neapstiprina, vienas nakts laikā attiecībā uz Apvienoto Karalisti pārtrauks darboties pēdējos 45 gados izveidotie Eiropas Savienības regulējumi un noteikumi.

Eiropas Komisija izklāstīja sagatavotos ārkārtas plānus 13 jomās, piemēram, aviosatiksmē, ceļu transportā, ceļošanā, zvejniecībā un finansēs.

Brisele uzsvēra, ka sarežģījumi būs jebkurā gadījumā, šie plāni tos tikai mīkstinās.

Bezvienošanās “Brexit” gadījumā bloks pret Apvienoto Karalisti izturēsies kā pret trešo valsti, uz robežām tiks atjaunota muitas kontroles, pārtikas drošības pārbaudes, Eiropas Savienības standartu verifikācija – gaidāms, ka tas viss uz robežām radīs garas rindas.

Britu pilsoņiem, kas ceļos uz Eiropas Savienību, vīza nebūs nepieciešama, taču uzturēšanās laiks būs ierobežots līdz 90 dienām. Tāpat paredzētas stingrākas pasu kontroles.

Tāpat bezvienošanās izstāšanās gadījumā Eiropas Savienībā vairs netiks automātiski atzītas britu autovadīšanas apliecības, katra dalībvalsts varēs piemērot savus uz trešajām valstīm attiecinātos noteikumus.  

Līdzīgi Eiropas Komisija publicējusi informāciju, lai šādam scenārijam sagatavotu Eiropas Savienības valstu pilsoņus.

Piemēram, brīdināts, ka arī ceļotājiem uz Lielbritāniju jārēķinās ar papildu pārbaudēm muitā. Eiropas Savienības pilsoņiem vīza nebūs nepieciešama, ja uzturēšanās laiks Apvienotajā Karalistē nepārsniedz trīs mēnešus. 

Britu parlaments pirmdien atsāka debates par “Brexit” tālāko norisi. Šonedēļ gaidāmi vairāki svarīgi balsojumi. Parlaments jau divas reizes noraidījis izstāšanās vienošanos. Meja apsver iespēju vienošanos virzīt uz balsojumu trešo reizi, taču pirmdien atzina, tai joprojām nav pietiekams atbalsts. Viņa gan pauda cerību, ka situācija nedēļas laikā varētu mainīties.

KONTEKSTS:

Lielbritānija lūdza Eiropas Savienību (ES) atlikt "Brexit" līdz 30. jūnijam, un Meja plāno vēl vienu balsojumu par vienošanos ar ES.   ES līderi piekrita atlikt "Brexit" tikai līdz 22. maijam ar nosacījumu, ka Lielbritānijas parlaments  atbalstīs "Brexit" vienošanos. Ja izstāšanās līgumu neatbalstīs,  tad ES līderi gatavi pagarināt sarunas vien līdz 12. aprīlim un tad sagaida no Londonas skaidrību par turpmāko plānu. 

2016. gada jūnijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Sākās sarunas par to, kā tieši notiks izstāšanās, un tika noteikts “Brexit” datums – 2019. gada 29. marts. Sarunās britu valdība panāca vienošanos ar ES par to, cik Londona samaksās ES par iepriekšējām saistībām (aptuveni 45 miljardi eiro), kādas būs britu tiesības ES valstīs un ES pilsoņu tiesības Lielbritānijā, un kā izvairīties no fiziskās robežas starp Īriju un Ziemeļīriju. Tāpat vienošanās paredzēja parejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim, lai vienotos par tirdzniecības nosacījumiem, un līdz tam laikam būtisku izmaiņu nebūtu.

Taču britu parlaments janvāra vidū šo vienošanos noraidīja. Meja vienojās ar ES par nelielām izmaiņām līgumā, taču parlaments atkal to noraidīja. Vēlāk parlaments noraidīja arī iespēju izstāties no ES bez vienošanās. Deputāti 14. martā atbalstīja izstāšanās perioda pagarināšanu un "Brexit" atlikšanu. Savukārt britu parlamenta spīkers Džons Berkovs iepriekš noliedzis iespēju sarīkot trešo balsojumu par Mejas panākto vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti