ES: Obamas Tīrās enerģijas plāns sekmēs klimata līguma noslēgšanu Parīzes konferencē

Eiropas Savienība atzinīgi novērtējusi ASV prezidenta Baraka Obamas izziņoto Tīrās enerģijas plānu, kas paredz par trešdaļu samazināt oglekļa dioksīda izmešu daudzumu no ASV elektrostacijām. Tādas valstis kā Dānija, kur lielu daļu elektrības nodrošina vēja turbīnas, saredz jaunas eksporta iespējas saviem uzņēmumiem. Eiropas Savienība (ES) uzsver, ka Obamas plāns ir nozīmīgs papildus grūdiens ceļā uz nozīmīgo klimata konferenci Parīzē decembrī.

ASV prezidents Baraks Obama Tīrās enerģijas plānu izziņoja dažus mēnešus pirms starptautiskās klimata konferences Parīzē, kur pasaules līderi centīsies vienoties par noteikumiem, lai ierobežotu globālās temperatūras celšanos.

Obamas pirmdien paziņotais plāns paredz pirmo reizi vēsturē noteikt oglekļa dioksīda jeb CO2 izmešu apjoma ierobežojumus ASV elektrostacijām. Tas paredz līdz 2030.gadam par 32% samazināt oglekļa dioksīda izmešu apjomu no elektrostacijām salīdzinājumā ar 2005.gada rādītājiem

Savā uzrunā Obama pauda pārliecību, ka nekas neapdraud mūsu un nākamo paaudžu nākotni vairāk kā klimata izmaiņas:

„Parīzē decembrī ASV būs iespēja noslēgt vienu no ambiciozākajiem starptautiskajiem klimata līgumiem cilvēces vēsturē. Ir viegli būt ciniskam un teikt, ka klimata izmaiņas cilvēcei ir pārāk liels izaicinājums, lai tiktu galā. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka tā nav taisnība. Mēs ar to varam tikt galā, bet mums ir jāsāk rīkoties. Tieši šāda mēroga izaicinājumi ir tie, kas mums atgādina, ka visi esam vienā laivā.”

Obamas paziņojums izpelnījies atzinīgus vērtējumus šaipus okeānam Eiropā. Vācijas vides ministre Barbara Hendriksa plānu vērtēja kā „svarīgu signālu” klimata sarunām Parīzē. Dānijā, kur lielu daļu elektrības nodrošina vēja turbīnas, enerģētikas ministrs Lars Kristiāns Lilleholts norādīja, ka Obamas virzītais plāns var „atvērt jaunas eksporta iespējas Dānijas uzņēmumiem.” Pēc Obamas paziņojuma pieauga akciju vērtība uzņēmumiem, kas darbojas vēja enerģijas jomā. Piemēram, dāņu uzņēmumam „Vestas,” kas ir viens no pasaulē lielākajiem vēja turbīnu ražotājiem un uzstādītājiem.

Arī Brisele ASV Tīrās enerģijas plānu apsveikusi kā patiesu mēģinājumu samazināt oglekļa dioksīda izmešu apjomu. „Tīrās enerģijas plāns ir pozitīvs solis uz priekšu ASV patiesajos centienus samazināt savu izmešu daudzumu,” paziņoja Eiropas Savienības klimata politiskas komisārs Migels Ariass Kanjete. Tviterī viņš norādīja, ka tas dod papildus grūdienu ceļā uz ANO klimata pārmaiņu samitu Parīzē. Tīrās enerģijas plāns „parāda ASV apņemšanos savus starptautiski izteiktos klimata solījumus pamatot ar rīcību pašmājās,” paziņoja Kanjete.

Pozitīvu attieksmi vakar pauda arī Eiropas Savienības komisāre Sesīlija Malmstrēma: „Mēs ļoti atzinīgi vērtējam prezidenta Obamas paziņojumu. Šis ir jautājums, ko mēs uzskatām par ļoti svarīgu. Mēs noteikti domājam, ka tas liecina par lielāku iesaistīšanos no ASV puses ceļā uz klimata samitu Parīzē.”

ASV ir otrs lielākais piesārņotājs pasaulē aiz Ķīnas. Pērn novembrī Obama uzstādīja mērķi, ka Savienotajām Valstīm būtu jāsamazina kopējais izmešu apjoms līdz 2025. gadam par 26-28%, salīdzinot ar 2005.gada rādītājiem.

Eiropas Savienība ir pasaulē trešais lielākais piesārņotājs, un centusies rādīt piemēru cīņā pret klimata izmaiņām. Pērn dalībvalstis vienojās par ambiciozu mērķi samazināt Eiropas Savienības izmešu daudzumu par 40% līdz 2030.gadam, salīdzinot ar 1990.gada rādītājiem.

Savienotajās Valstīs Obamas Tīrās enerģijas plānam gan ir daudz pretinieku un gaidāmas sīvas politiskās cīņas, kas var ietekmēt ASV prezidenta vēlēšanas nākamgad rudenī. Republikāņu partija plānam iebilst un to nodēvējusi par „karu pret oglēm.” Pretinieki brīdina par darbavietu zaudēšanu un elektrības cenu pieaugumu. Obama to noliedz, uzstājot, ka gluži otrādi, elektrības rēķini kļūs mazāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti