ES notikumu TOP3: Gaidot vakcīnu, demokrātijas rīcības plāns un sadarbība ar ASV

Demokrātiskās sistēmas saskaras ar izaicinājumiem. To norāda Eiropas Komisija (EK) un šonedēļ piedāvājusi savus risinājumus. Risinājumi sadarbības atjaunošanai un pārveidošanai tiek meklēti arī Eiropas Savienības un ASV attiecībās. Tikmēr nu jau pēdējā distances posmā nonākušas vairāku kompāniju izstrādātās Covid-19 vakcīnas, kuras tagad pēta Eiropas Zāļu aģentūra. Nedēļas TOP3 tādējādi ir Eiropas Demokrātijas rīcības plāns, nākotnes attiecības ar ASV un panākumi ar vakcīnām.

ES notikumu «TOP 3»: Gaidot vakcīnu, demokrātijas rīcības plāns un sadarbība ar ASV
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

“Mūsu ideāli un principi Eiropas Savienībā ir mūsu vērtības – cilvēka cieņas respektēšana, brīvība, demokrātija, vienlīdzība, likuma vara un cilvēktiesību respektēšana.

Diemžēl šodien nevienu no tām mēs nevaram uzskatīt par pašsaprotamu. Ne visas, bet daudzas no problēmām pastiprina aktivitātes internetā. Eiropa vēlas kļūt digitāla, taču tā vēlas to darīt eiropeiskā veidā. Pilnībā respektējot mūsu pamatprincipus. Mēs prezentējam Eiropas Demokrātijas rīcības plānu, kas reaģē uz vairākām jaunām problēmām un riskiem,” sacīja Eiropas Komisijas tieslietu un dzimumu līdztiesības komisāre Vera Jourova.

Veicināt brīvas un godīgas vēlēšanas, stiprināt mediju brīvību un plurālismu, kā arī apkarot dezinformāciju. Tas minēts Eiropas Komisijas piedāvātajā Eiropas Demokrātijas rīcības plānā. Saistībā ar brīvām un godīgām vēlēšanām komisija ierosinās tiesību aktu par sponsorēta politiskā satura jeb politiskās reklāmas pārredzamību. Komisija arī pārskatīs noteikumus par Eiropas politisko partiju finansēšanu. Saistībā ar mediju brīvību un plurālismu EK nākamgad nāks klajā ar ieteikumu par žurnālistu drošību, īpašu uzmanību pievēršot draudiem pret sievietēm žurnālistēm, un ierosinās iniciatīvu, lai ierobežotu pret sabiedrības līdzdalību ievirzītas tiesvedības ļaunprātīgu izmantošanu.

Savukārt dezinformācijas jomā rīcības plānā ir ierosināts pilnveidot pašreizējos bloka instrumentus cīņai pret ārvalstu iejaukšanos, kā arī izstrādāt jaunus instrumentus, kas ļaus piemērot sodu vainīgajiem.

Nākotnes sadarbība ar ASV

“Visi zina, ka Eiropas Savienība un ASV ir divi tuvākie sabiedrotie un partneri, kurus saista dažādas vēsturiskas saites un kopīgi mērķi. Nav svarīgāka stratēģiskāka partnera par ASV. Šīs dienas priekšlikums formulē attiecību atjaunošanas prioritātes vairākās jomās, kurās mēs saredzam kopīgas intereses un potenciāli vislabāk izmantot savas spējas.

Pirmā no lietām ir atbilde uz Covid-19 pandēmiju, strādājot kopā, lai atvērtu ekonomiku un reformētu Pasaules Veselības organizāciju.

Otrs jautājums ir klimata jautājums, kur jāstrādā kopā, aizsargājot mūsu planētu. Trešā joma ir tirdzniecība un tehnoloģijas, bet ceturtā – globālā rīcība, proti, strādājot kopā, lai panāktu drošāku, plaukstošāku un demokrātisku pasauli,” par sadarbību ar ASV stāstīja Eiropas Savienības augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels.

Drīz Baltajā namā būs jauns saimnieks. Laiks domāt par attiecību pārveidošanu un uzlabošanu ar Savienotajām Valstīm. Borels nosauca vairākas jomas, kurās bloks vēlas attiecības ar ASV stiprināt un sadarboties. Eiropas Savienību caurstrāvo „zaļais kurss”, tādēļ tieši uz sadarbību klimata jautājumos tiks likts lielāks uzsvars nekā iepriekš.

Eiropas Komisija ir ierosinājusi izveidot “visaptverošu transatlantisko zaļo darbakārtību”, lai koordinētu Eiropas Savienības un ASV nostāju klimata pārmaiņu jomā pēc Džo Baidena ievēlēšanas. Transatlantiskās zaļās dienaskārtības sadarbība ietver priekšlikumus “zaļo tehnoloģiju aliansi” un globālu regulējumu ilgtspējīgai finansēšanai, kā arī kopīgu vadību cīņā pret mežu izciršanu un okeānu aizsardzības pastiprināšanu.

Covid-19 vakcīnas

“Pēdējo nedēļu laikā mēs esam saņēmuši iedrošinošas ziņas par dažiem vakcīnu izstrādes procesiem, un izmēģinājumu rezultāti uzrāda pozitīvu efektivitāti. Tiem iedzīvotājiem, kas jau ir pārguruši no šīs pandēmijas, ir bijušas lielas gaidas šajā ziņā. Mums droša un efektīva vakcīna ir izšķiroša, lai izbeigtu šo pandēmiju, lai glābtu dzīvības un pasargātu veselības aprūpes sistēmu.

Bet, runājot par vakcīnu apstiprināšanas procesu, nekādā gadījumā process netiks sasteigts.

Es zinu, ka visi vēlas, lai apstiprināšana noritētu pēc iespējas ātrāk, bet drošībai ir jābūt pirmajā vietā, pirms vakcīnas tiek saņemtas un cilvēki tiek vakcinēti,” uzsvēra par veselību un pārtikas drošumu atbildīgā komisāre Stella Kirjakidu.

Pēc viņas teiktā, Eiropas Zāļu aģentūra Covid-19 vakcīnu drošību un efektivitāti patiesi izvērtēs nopietni. Tiek pārbaudīta gan ASV farmācijas giganta „Pfizer” un Vācijas kompānijas „BioNTech” izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu, gan ASV farmācijas kompānijas „Moderna” izgatavotā vakcīna.

Tiesa, briti gan ir aizsteigušies priekšā Eiropas Savienībai, jo Lielbritānijas zāļu aģentūra šonedēļ izsniedza pagaidu atļauju ārkārtējā situācijā izmantot „Pfizer” un „BioNTech” vakcīnu.

Eiropas Savienībā neeksistē analogs rīks, ar kuru varētu atļaut izmantot nereģistrētu Covid-19 vakcīnu, līdz ar to Eiropas Savienības apmēros nav iespējams pieņemt tādu pašu lēmumu, kāds pieņemts Lielbritānijā.

Paredzams, ka lēmumu par „Pfizer” un „BioNTech” vakcīnu aģentūra pieņems 29. decembrī, bet par „Moderna” vakcīnu - 12. janvārī.

Lai cik ātri mēs vēlētos saņemt vakcīnu, skrupuloza pārbaude un vakcīnas drošība ir ļoti būtiska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt