ES ministri Briselē provizoriski atbalstījuši «Brexit» vienošanās projektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas premjere Terēza Meja turpina uzstāt, ka panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) ir labākais iespējamais risinājums. Provizorisku atbalstu šim dokumentam pirmdien Briselē izteica arī 27 Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri. Tomēr vairāki britu Konservatīvās partijas biedri nav apmierināti ar tekstu un turpina mēģinājumus gāzt premjeri Meju no amata, cerot, ka sarunas vēl ir iespējams atsākt. 

"Brexit" vienošanās
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri pirmdien bija sapulcējušies Briselē, lai sagatavotos svētdien paredzētajam premjeru un prezidentu samitam. Tajā 27 valstu pārstāvjiem būs jāapstiprina vienošanos ar Londonu. Pagaidām ministri ir izteikuši atbalstu panāktajam dokumentam, bet vēl ir jāpabeidz darbs pie deklarācijas par nākotnes attiecībām.

Neoficiāli zināms, ka ir bijuši arī neapmierinātie - piemēram Spānija par Gibraltāra statusu, kas ir britu teritorija. 

Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri uzsvēra, ka darījums ir britiem ir labākais, ko viņi var dabūt.

"Jaunais sauklis "jebkurš darījums ir labāks nekā darījuma neesamība", manuprāt, ir pareizs. Šodien mums ir jāpopularizē, ka uz galda esošais darījums ir labākais iespējamais. Nekā labāka tam trakajam "Brexit" nav," teica Luksemburgas ārlietu ministrs Žans Asselborns.

Lai kaut kā palīdzētu Mejai gūt pašai sava parlamenta atbalstu, Eiropas Komisijas "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē mainīja toni. Viņš sāka uzsvērt, ka Eiropa ir daudz piekāpusies britiem, lai atrastu kompromisu. BBC pat pajokoja, ka Barnjē no galvenā pirksta kratītāja pēkšņi kļuvis par galveno pārdevēju.

"Pasaules mērogā šis darījums ir godīgs un līdzsvarots. Tajā ņemtas vērā Apvienotās Karalistes pozīcijas, jo īpaši mēs esam panākuši kompromisu, lai izvairītos no stingras robežas starp Īriju un Ziemeļīriju," teica Barnjē.

Tikmēr Meja turpina aktīvi aizstāvēt panākto vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības. Uzrunājot biznesa līderus Londonā, viņa uzsvēra, ka šķiršanās līgums atbilst galvenajiem solījumiem, kas tika doti pirms "Brexit" referenduma.

"Eiropas Savienības Tiesas lēmumi vairs uz mums neattieksies, brīvā darbaspēka kustība tiks pārtraukta uz visiem laikiem, mēs vairs nemaksāsim katru gadu milzīgas naudas summas Eiropas Savienībai un varēsim veltīt šo naudu savām vajadzībām, piemēram, veselības aprūpei. Mēs izstāsimies no kopējās zivsaimniecības un kopējās lauksaimniecības politikas. Bet mēs gribam saglabāt labas tirdzniecības attiecības ar Eiropas Savienību, lai paturētu Lielbritānijā darbavietas, lai cilvēku ienākumi tiktu pasargāti. Un tas ļaus mums noslēgt tirdzniecības līgumus arī ar pārējo pasauli, kas vēl vairāk stiprinās ekonomiku un radīs darbavietas un labklājību Lielbritānijā," plānu aprakstīja Meja,

Britu valdības vadītāja cer, ka uzsvars uz panāktās vienošanās ieguvumiem ļaus viņai saņemt nepieciešamo atbalstu pirms gaidāmā balsojuma parlamentā. Meja arī ieteica iedzīvotājiem neklausīties tikai tajā, ko saka politiķi, bet pavaicāt britu uzņēmēju viedokli.

Tomēr vairāki Mejas partijas biedri turpina uzstāt, ka izstāšanās nosacījumi viņiem nav pieņemami un ka tie padarīs Lielbritāniju par Eiropas Savienības koloniju. Tādēļ vairāki parlamenta deputāti ir izteikuši Mejai neuzticību. Tomēr joprojām nav skaidrs vai to skaits sasniedz vismaz 48, jo tikai tad saskaņā ar Konservatīvās partijas noteikumiem var notikt uzticības balsojums partijas vadītājam.

Meja jau ir brīdinājusi savus oponentus, ka viņas nomaiņa nekādā ziņā neatvieglos sarunas ar Briseli. Bet vairāki kaismīgi "Brexit" aizstāvji turpina uzstāt, ka šķiršanās nosacījumus vēl ir iespējams pārskatīt un tādēļ sarunas būtu jāturpina.

Tomēr gan Briseles amatpersonas, gan vairāku Eiropas valstu politiķi, tostarp Vācijas kanclere Angela Merkele, ir skaidri pateikuši, ka nav gatavi mainīt šķiršanās nosacījumus. Eiropas Savienības galvenais sarunu vadītājs Mišels Barnjē vairākkārt ir atzīmējis, ka Eiropai ir jāpaliek pie saviem principiem un sarkanajām līnijām par spīti Londonā valdošajām kaislībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti