ES militārajiem kuģiem atļaus Vidusjūrā aizturēt cilvēku kontrabandistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Trešdien, 7.oktobrī, savu darbu sāks Eiropas Savienības (ES) paplašinātā misija pret nelegālo imigrantu kontrabandistiem Vidusjūrā. Operācijas „Sophia” otrajā fāzē ES militārajiem kuģiem tiks dota atļauja Vidusjūrā aizturēt cilvēku kontrabandistus un pārtvert viņu laivas. Kā norāda Eiropas Savienības augstā pārstāve Federika Mogerīni, operācija, kurā ir iesaistījušās 22 Eiropas Savienības dalībvalstis, jau ir nesusi pirmos rezultātus.

Eiropas Savienības Padome militāro operāciju „EUNAVFOR MED”, reaģējot uz migrācijas problēmām, izveidoja šī gada maija vidū. Operācijas štābs atrodas Romā, un par operācijas komandieri ir iecelts Itālijas kontradmirālis Enriko Kredendino. Operācijas pirmajā posmā Vidusjūras apgabala centrālās daļas dienvidos tika veikta cilvēku tirdzniecības un kontrabandas tīklu novērošana un izvērtēšana.

7.oktobrī tiks dots starts operācijas otrajam posmam. Tā laikā Eiropas Savienības militārajiem kuģiem tiks dota atļauja Vidusjūras starptautiskajos ūdeņos aizturēt cilvēku kontrabandistus un konfiscēt viņu laivas ārpus Lībijas teritoriālajiem ūdeņiem. Lai darbotos šajā reģionā, būtu nepieciešams ANO Drošības padomes mandāts un Lībijas varas iestāžu piekrišana.

Misijas dalībniekiem nav tiesību pamest starptautiskos ūdeņus, tādēļ tā nevarēs pietuvoties Lībijas krastiem tuvāk par 12 jūras jūdzēm. 

Kā norādījusi Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni, uzsāktā operācija ir neliela, taču ļoti nozīmīga daļa no daudz plašākas Eiropas Savienības stratēģijas cīņā ar cilvēku kontrabandistiem. Operācijas pirmajā fāzē ir iegūts skaidrs priekšstats par to, kā un kur cilvēku kontrabandistu tīkli darbojas, tāpēc tagad ir jāķeras klāt pie praktiskās šo tīklu likvidēšanas, un tas ir ne tikai Eiropas Savienības, bet arī globāls izaicinājums:

''Cilvēku kontrabandistu tīklu apkarošanas galvenais mērķis ir aizsargāt un glābt cilvēku dzīvību. Cilvēki, kas iet bojā Vidusjūrā, ir ne tikai nekavējoties jāaizsargā ar mūsu meklēšanas un glābšanas operācijām, bet arī jārūpējas par problēmas cēloņu likvidēšanu. Mēģinājums novērst to, ka cilvēki uzsāk šo bīstamo ceļojumu pāri jūrai, ir veids, kā pasargāt viņu dzīvību.''

Operācijas pirmajā posmā, kurā piedalījās četri karakuģi, četras lidmašīnas, kā arī 1318 militārpersonas, kopumā ir izdevies izglābt gandrīz 2200 cilvēku un aizturēt 15 cilvēku kontrabandistus. Šie cilvēki ir nodoti Itālijas varas iestādēm.

Var arī teikt, ka šajā maršrutā bēgļu plūsma ir stabilizējusies un cilvēku kontrabandistu tīklu darbība ir ievērojami apgrūtināta. Augstā pārstāve arī norāda, ka šīs vasaras laikā, pastiprinoties bēgļu plūsmai uz Eiropu, nenoliedzami, uzmanības centrā ir nonācis otrs lielākais bēgļu maršruts – caur Vidusjūras austrumu daļu un Balkānu valstīm, taču maršruts no Lībijas un Ēģiptes joprojām prasot visvairāk upuru.

''Šajā maršrutā bojā iet aptuveni 2% no ieceļotājiem, kamēr otrā maršrutā bojā gājušo skaits ir 0,06 procenti. Tas nozīmē, ka mūsu jūras operācija pilnīgi noteikti ir vērsta uz to, lai bojāgājušo skaitu samazinātu un atturētu cilvēkus no došanās šajā bīstamajā ceļojumā. Ir svarīgi uzsvērt, ka šī mūsu stratēģijas daļa darbojas un jau nes rezultātus. Eiropas Savienība šajā jautājumā ir vienota ne tikai lēmumu pieņemšanā, bet arī tīri praktiskā ieguldījuma ziņā. Vienprātība ir arī par nepieciešamību turpināt šo misiju un tajā ieguldīt arī turpmāk,'' sacīja Mogerīni.

Kopumā misijā ir iesaistījušās 22 no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tostarp Latvija. Latvija dalībai šīs operācijas pirmajā posmā bija nosūtījusi Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku flotiles kapteiņleitnantu Tāli Dzērvi. Viņš operācijas štābā Romā pildīja Jūras operāciju centra operatīvā dežūrvirsnieka pienākumus. Aizsardzības ministrija ir paziņojusi, ka Latvija šobrīd savu personālsastāvu šajā operācijā palielināt neplāno.

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni nākusi klajā arī ar kādu aicinājumu. Proti, starp šajā vasarā Vidusjūrā izglābtajiem bēgļiem ir kāda meitenīte, kurai dots vārds Sofija par godu kuģim, uz kura viņa nāca pasaulē. Tieši tāpēc Mogerīni ir ierosinājusi ''EUNAVFOR MED'' operāciju pārdēvēt par operāciju „Sophia”, lai godinātu tos cilvēkus, kurus Eiropas Savienība grib aizsargāt un kurus jau ir izglābusi.

Šī gada laikā jau vairāk nekā 130 tūkstoši migrantu un bēgļu nonākuši Eiropā no Ziemeļāfrikas, šķērsojot Vidusjūru. Šis ir dārgs un ļoti bīstams ceļš. Neveiksmīgi cenšoties sasniegt Eiropu, šogad noslīkuši jau vairāk nekā 2700 cilvēki. Tādēļ arvien vairāk migrantu izvēlas citus ceļus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti